28.7.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Souvisí levicový progresivismus s duševní chorobou?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

No jasně! Vyhrkne mimoděk z (téměř) každého. Cožpak lidé, kteří vážně mluví o ženách s penisem, mužích s vagínou a planetě, která příští rok shoří, pokud se ihned nezřekneme svých aut, domů a svého nedělního řízku, mohou být normální?  Ve prospěch tohoto, mezi našimi lidmi dost široce rozšířeného názoru, se teď v USA objevilo několik zajímavých studií.

Jejich základem je dva roky starý průzkum Pew Research o výskytu duševních problémů mezi mládeží. Jeho autoři konstatovali výrazný nepoměr mezi výskytem úzkostí a depresí u dívek a chlapců, navíc se zjevnou závislostí na jejich politické orientaci. Nejhůře jsou na tom prý liberální dívky. „Bílé ženy ve věku 18-29 let, které se identifikovaly jako liberální, obdržely od lékařů diagnózu poruchy duševního zdraví v 56,3% případů, ve srovnání 27,3% u bílých žen konzervativního zaměření,” praví se v abstraktu průzkumu.

Pro většinu z nás nepřekvapivé zjištění potvrzují i jiné zdroje. Například Washington Times uvádějí, že: „Mladí bílí lidé, kteří se identifikovali jako velmi liberální, měli téměř jeden a půl krát větší pravděpodobnost, že budou hlásit problémy s duševním zdravím, než ti, kteří se považovali jenom za liberály.” A na stejnou notu hraje i dlouhodobější studie ze ScienceDirect: „Skóre depresivního postižení se po roce 2010 zvýšilo u všech dospívajících, ale zvýšení bylo nejvýraznější u liberálních adolescentek (b pro interakci = 0,17, 95% CI: 0,01; 0,32) a celkově bylo nejvyšší u liberálních dospívajících dívek s nízkým vzděláním rodičů.” Jako bychom přímo před sebou viděli ženské náčelnictvo BLM, Grétu, nebo naši Markétku…

Tyhle loňské a předloňské údaje pak znovu přezkoumal Zach Goldberg. Šlo mu nejen o ověření jejich pravdivosti, ale zabýval se také otázkou, co podobné výsledky způsobuje. Pokud jde o relevantnost tvrzení, že s duševním zdravím jsou na tom nejhůře mladé liberálky, tak to potvrdil na celé čáře. Jeho graf dává jasnou a názornou odpověď. Jsou to skutečně mladé, liberální ženy, které vykazují v oblasti duševního zdraví nejhorší výsledky.

A příčina? Goldberg ve své studii vyvrací vysvětlení, které se jakoby samo nabízí. Že se k liberálům prostě hlásí ti, kteří mají sami se sebou od počátku problémy. Zvulgarizovaně tedy magoři od narození. Goldberg naopak tvrdí, že k problémům dochází, a to plíživě, až po přijetí liberální ideologie. Že k postupnému vzdálení se od myšlení běžného člověka a „zmagoření”, vedlo u těchto lidí až ztotožnění se se třemi základními premisami moderního, liberálního progresivismu: 1) že oni sami jsou křehcí a že jim můžou ublížit knihy, řečníci a slova, o kterých se dozvěděli, že jsou skrytou formou násilí, 2) že jejich emoce – zejména jejich úzkosti – jsou spolehlivými průvodci realitou a 3) že začali vidět společnost jako složenou pouze z obětí a utlačovatelů – dobrých a špatných lidí.

Woke ideologie je totiž naprosto přesným opakem postupů, které se u úzkostných a depresivních pacientů doporučují. Místo racionalizace, odpoutávání od pocitů a otužování, s ponouknutím řešit svůj problém, vede predisponované, úzkostlivé jedince, ke katastrofickému vnímání reality a do polohy nevinné, trpící oběti zlého světa. Sugeruje už tak nejistým, že i nevinné věci, jako (dříve) běžná slova, jim mohou nenávratně ublížit… Tedy nejen, že neléčí přecitlivělé „sněhové vločky”, ale naopak je v jejich excentrické úchylnosti všemožně podporuje a utvrzuje. Prohlubuje tak duševní problémy u již nahlodaných a zasívá semínka choroby do myslí dosud zdravých. Proč?

Proč vlastně západní média, školy a kultura vyrábějí, a to programově a ve velkém, z mladých lidí magory? Pro odpověď se musíme vrátit k čínské, kulturní revoluci. V polovině šedesátých let se k moci v Číně drala nová, mladá a agresivní vlna komunistů druhé generace. Nejen, že vytlačovala od koryt starší, zasloužilé soudruhy, ale troufla si i na Velkého kormidelníka, Mao Ce Tunga. A ten dobře věděl, že od jemného naznačování čehosi o předání pochodně a zaslouženém odpočinku je k odstavení od moci a následnému kriminálu či popravě už jen krůček. 

Zareagoval tak, že se opřel o mládež. O mladičké chlapce a dívky nezkušené, zblbnutelné, ale plné energie. Vyhlásil Kulturní revoluci, zaměřenou proti „čtyřem přežitkům” – starému myšlení, dosavadní kultuře, starým návykům a tradičním, lidovým obyčejům. Mao totiž dobře věděl, že každá nová generace se chce odlišit od té předchozí a svět rodičů považuje za šíleně nemoderní a zralý k likvidaci. Dá-li se jí volná ruka, bude nekompromisní, protože ji nebudou brzdit ani pochyby, ani životní zkušenosti s minulými, dřívějšími kampaněmi a jejich důsledky. A tak vypustil natěšené, revoluční mládežníky na starý svět. S tím, že při kácení historických svatyní a vyhánění učitelů se „starým myšlením,” seberou do kotelen a popravčích sklepů také jeho konkurenty – pro ně odporné politické fosílie středního věku. A podařilo se. Jen Čína se přitom málem zhroutila.

Vypadá to, že se tím „kdosi” inspiroval. Že ke zbourání našeho dosavadního, jakž takž fungujícího světa a nastolení digitálního koncentráku na nás (po roce zhruba 2010) vypustil hromadně mladičké blázny, pošuky a jiné aktivisty, jejichž oddíly si průběžně doplňuje masovou výrobou – mediálně-školní indoktrinací nejmladší generace. Z tohoto úhlu pohledu je proto třeba posuzovat působení podivných neziskových a (převážně) z ciziny placených organizací ve školách, v poradních orgánech vlády a v dalších strukturách státu. Jako nepřátelskou sabotáž a společensky extrémně nebezpečnou činnost. Jíž je třeba se, jakýmikoli prostředky, bránit. Leckde ve světě už na to přišli…

Prozatím ještě tady, u nás, v naší části Evropy, výrazněji neprohráváme. Na rozdíl od zemí „starého”, původního Západu. Ale těch environmentálně-genderových bláznů už začíná být nepříjemně mnoho.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x