8.7.2023
Kategorie: Společnost

V jakém světě to žijeme?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Jistě jste již zaznamenali reportáž Markéty Kutilové. Pro vás, co nejste v obraze krátce shrnu: Markéta Kutilová se vydala vlakem do Kyjeva a poreferovala o tom, co tam viděla. Bez nějakého patosu, bez jakéhokoliv postranního úmyslu. Řekla pár vět o tom, jak se Ukrajinky s dětmi vracejí domů, že je všude čisto, obchody jsou plné zboží, ceny velmi přívětivé.. v podstatě popsala to, co říkala učitelka Bednářová… že válku nevidíte, země normálně žije.

Pokud byste se chtěli na její text podívat, zde je.

Takhle podle mě má vypadat novinářský text. Není prakticky nijak zabarvený, člověk z něj prakticky nepozná, jaký názor má autorka. Prostě jede a popisuje. Neříká, co si o tom máme myslet, nevnucuje nám, co je správné a co je špatné, prostě popisuje, co vidí kolem sebe. Na závěr ještě dává radu, že kdybychom se chtěli přesvědčit na vlastní oči a mínili bychom jet autem, máme se vyhnout dlouhým kolonám na hranicích tím, že přejedeme v noci.

Jenže v tom to právě bylo… Autorka se příliš chovala jako žurnalistka. Lidé si po přečtení začali tvořit vlastní názor a kladli prokleté otázky. Jako například, když jsou na Ukrajině plné obchody a mírné ceny, co u nás dělá půl milionu uprchlíků? Nebo, když je tam tak čisto, vše funguje a vše je v pořádku, jak to asi vypadá na henté východní frontě? Vypadá ta válka vůbec tak, jak nám popisuje Česká televize?

Stačilo pár hodin a celá reportáž zmizela z autorčina fejsbůku. To už samozřejmě kolovala po hentěch internetech a žila si svým vlastním životem. Zanedlouho pak zmizel celý autorčin profil. Markéta Kutilová zmizela z největší sociální sítě…

Já nevím, jestli si sama uvědomila, že napsala něco, co se nehodí do narativu o strašné válce, zlých Rusácích, co bombardují, na co přijdou a zdeptané zemi, která potřebuje miliardy peněz z Evropy i USA a raději provedla autocenzuru, nebo jestli jí zavolal nějaký nadřízený z České televize, zjebal jí na dvě doby a nařídil jí, ať to okamžitě smaže. Ale každopádně se stalo. Našim pravdomluvným médiím a ojrohodnotné vládě se jaksi nehodilo do krámu očité svědectví.

Jestli něco ukázalo na licoměrnost dnešní doby, tak je to právě tohle. Pravda se prostě nehodí a tak je vymlčována. Nevím, jestli je Kutilová uvědomělá svazačka, nebo má nějakého šéfredaktora z toho nejvíc komouškého kadlubu, který se u nás dá sehnat, ale výsledek každopádně hovoří velmi výmluvně. Nesmí se dovolit, aby si lidi dělali vlastní názor. Ten se jim musí předepsat a cokoliv, co do něj nezapadá, to se musí smazat, odstranit, vygumovat, vymlčet… a když to nejde jinak, tak i s celým autorčiným profilem.

Proč mi zase naskakuje Orwellův román… ?

Ale také se ukazuje ta druhá stránka. Že pravda se zadržet nedá. Ne v dnešní době. Všechno na hentěch internetech zůstane. Jednou vyřčené si žije vlastním životem a není v silách samotného Cukrberga to zastavit. Kdo ví, kolik lidí včera pracovalo na tom, aby Kutilové status zmizel z dějin, ale dosáhli jenom opaku. Rozšířil se o to rychleji, lidi to začali považovat za důležité a za pár dní o něm bude vědět každý, kdo se v této zemi zajímá o věci veřejné.

V takovém světě dneska žijeme. Už nejde o pravdu a co nejpřesnější popis reality. Už jde jen o ten narativ. A běda, když do něj něco nezapadá. Běda, když někdo (třeba i mimoděk) poslouží pravdě. Běda, když někdo nahlas řekne, jak jsou věci doopravdy. Takhle pracuje mainstream. Takhle pracují hlídací psi demokracie. Oni prostě neslouží této zemi. Neslouží nám občanům. Nechrání nás před zkorumpovanými politiky. Naopak se stali ještě zkorumpovanějšími, než jsou naši poslanci a ministři. Slouží narativu. Tedy něčemu, co si nějaký dostatečně mocný papaláš přeje.

To je první, co se u nás musí změnit. Tohle prostě nesmí být placeno z veřejných prostředků. Tohle prostě nesmíme sponzorovat. I kdyby se stokrát zaklínali veřejnou službou, už dávno nic takového nedělají. A pokud čirou náhodou udělají poctivou novinařinu, zapřou ji a sami smažou. Ne, fakt neslouží nám. Takové novináře můžeme úplně klidně postrádat i s jejich redakcemi, kamerami, poradami a šéfredaktory. Takováto služba je i zadarmo drahá.

A my už nepotřebujeme velká média. Podívejte, jak snadné to bylo… Kutilová jela do Kyjeva a napsala o tom na fejsbůk. Hotovo. Obešlo se to bez přenosových vozů, bez velkého štábu, bez odpovědného redaktora… Co nám brání, to přesně takhle dělat? Lidé, kteří prostě jedou a napíšou o tom na platformu, kde jsou tři miliardy lidí. K čemu je nám Česká televize? K čemu je nám Respekt nebo Reflex? Ať si svému narativu slouží za peníze toho, kdo tento narativ prosazuje. Ať si je platí ti, kteří té šmíře věří.

Markéta Kutilová udělala velkou věc… ukázala v plné nahotě, jak to dneska funguje. Možná bude už brzy mezi dezoláty. Stejně jako k nám má jednou nohou nakročeno i Marek Eben a mnozí další, co „jsou ještě dneska na té správné straně.“ Nelze sloužit pravdě a zároveň narativu. A nelze sloužit narativu, aniž by se člověk sám ze sebe nakonec nepozvracel.

Ne, nebude mi našich intervjuků líto. Fakt nebude. Jsou naprosto zbyteční. Neslouží tomuto národu, neslouží této zemi a jak vidno, nemají ani žádné skutečné hodnoty.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x