6.7.2023
Kategorie: Společnost

Strach novinářky

Sdílejte článek:

JINDŘICH RAJCHL

Od včerejška je to definitivní. Žijeme v zemi, kde renomovaná novinářka poté, co zcela pravdivě popíše své zážitky z cesty na Ukrajinu, po pár hodinách raději smaže nejen svůj příspěvek, ale pro jistotu komplet celý svůj FB profil.


Dokážu si představit, pod jak obrovským tlakem se ocitla (ostatně já si to užívám skoro každý den), ale přesto, co donutí novinářku odvolat zcela jistě pravdivý popis toho, co na vlastní oči viděla, a de facto se totálně profesně znemožnit?

Obava ze ztráty zaměstnání? Obava z obvinění z trestného činu popírání genocidia? Osobní výhrůžky?

Čert ví.

Jisté je jen to, že už nežijeme v zemi, kde lze napsat prostou pravdu o vlastním prožitku, aniž byste se museli bát následných tvrdých konsekvencí. V zemi, kde musíte buď mlčet nebo rovnou lhát, abyste nebyli vystaveni totální šikaně ze strany svazáků, pro něž je (jak řekl jeden z fact-checkerů) důležitější to, co je společenský konsensus, než to, co je pravda.

Markéta Kutilová se dovolila od společenského konsensu odchýlit a napsat pravdu – tedy, že na většině území Ukrajiny válka životy lidí v podstatě nijak neovlivňuje a že si Ukrajinci, kteří sem před válkou údajně prchli, jezdí masivně domů na dovolenou. Což je asi první případ v historii, kdy tato absurdní situace nastala.

A my, ti zlí dezoláti, jsme hned tuto ošklivou pravdu zneužili a začali se ptát, jestli vlastně tedy existuje racionální důvod, abychom Ukrajincům azyl poskytovali a z našich společných peněz jim platili sociální dávky, za které následně jedou zpět do země, ze které k nám byli údajně nuceni utéct. A jestli tady tudíž náhodou nejsou jen proto, že se jim tady prostě žije líp a my se jim na to všichni skládáme.

Ale to jsou otázky, které se pokládat nesmí! Jsou v rozporu s tím, na čem se usneslo pětikoaliční politbyro, a na čem staví svoji image všichni ti lepšolidé s ukrajinskou vlaječkou v profilu. To by tak hrálo, aby nám nějaká pitomá pravda narušila naši celonárodní soudružskou jednotu! Republiku si rozvracet nedáme!

Takže tu máme, dámy a pánové zcela jednoduchou volbu – buď se spokojíme s tím, že budeme poslušně kývat na cokoliv, na čem se usnese strana a vláda, mainstreamová média a twitterová kavárna, aniž by to mělo cokoliv společného s pravdou, a nebo se konečně přestaneme stydět říkat syrovou pravdu bez ohledu na důsledky, které to pro nás může mít.

Moje volba je jasná – budu říkat pravdu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nenechám se uvěznit za neviditelnými mřížemi strachu, které nás začínají obklopovat každý den stále intenzivněji.

Když jsme v nich naposledy nechali uzavřít, tak jsme museli žít ve lži celých dalších 40 let. A to je vyhlídka, kterou svým dětem tedy za žádnou cenu připravit nechci. Ať budou pro mne osobně následky jakékoliv.

Za pravdu je totiž nutné bojovat, ať to stojí, co to stojí.

A 6.července je ten nejpříhodnější den k tomu, abychom si tuto svou povinnost naplno uvědomili.

 

FB

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
95 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x