![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Kolik varování je potřeba, aby se zastavil rozjetý vlak zelené EU?
IUHLI.CZ
Před nedostatkem elektřiny varuje český ČEPS i šéf Federální komise pro regulaci energetiky USA. Před nedostatkem surovin pro „zelenou tranzici“ varují geologové a zpravodajci přidávají hrozbu závislosti. Kolik varování bude ještě potřeba?
Kolik varování je potřeba, aby se zastavil rozjetý vlak zelené EU? Ten vlak přitom nabírá čím dál větší rychlost, jejímuž snížení brání směrnice a zákony, přijímané v Bruselu a diktované členským státům. O tom, že na konci tunelu, kterým se nyní EU řítí, je zeď, mluvil na stránkách iUhli.cz například Jan Vondráš, jehož firma více než 20 let sleduje tuzemský i německý energetický trh (zde a zde). Pravidelně informujeme také o výsledcích studií zdrojové přiměřenosti nezpochybnitelné české autority ČEPS (např. zde, zde a zde). Jejich resumé je jasné: v EU hrozí nedostatek elektřiny se všemi ekonomickými dopady. Nebo katastrofickými, dodáváme. Se stejným varováním pro USA vystoupil v červnu i komisař Federální komise pro regulaci energetiky Mark Christie (zde). Jeho výstraha je prakticky stejná, jako ta, kterou na základě oficiálních informací z členských států organizace ENTSO-E sestavuje ČEPS.
Tedy, že odstavování řiditelných, tedy konvenčních, zdrojů elektřiny a jejich bezhlavé nahrazování občasnými zdroji (fotovoltaika a vítr) hrozí nestabilitou sítí a nedostatkem elektřiny. Což jsou stavy, které v případě absence záložních řiditelných, pravda fosilních zdrojů, vede v lepším případě k přerušování dodávek elektřiny, v horším případě přímo k blackoutům, O tom, jaký je v důsledku rozdíl mezi desetihodinovou nečekanou odstávkou a blackoutem se dá dlouho diskutovat. V každém případě nebude elektřina, na kterou se má, ve jménu záchrany klimatu, kompletně přejít.
Již to, samo o sobě, by mělo být pro politiky červeným semaforem, který je přiměje k zařazení nižší rychlosti. Jejich posláním není zavést za každou cenu co nejdříve bezemisní svět, ale zajistit lidem, kteří je zvolili, co nejlepší podmínky k životu. Což se s nedostatkem elektřiny neslučuje.
Bohužel nejde jen o to, že při zachování současného trendu nebude elektřina, situace totiž směřuje také k tomu, že nebudeme schopni získávat ani elektřinu z občasných zdrojů (OZE). Bezmála 100 procent fotovoltaiky totiž pochází z jihovýchodní Asie. Více než 90 procent jí je přitom z Číny. Upozorňují na to nejen energetici, ale už i zpravodajské služby. Například ta německá (zde). Ani to však nebrání politikům, nebo manažerům energetických společností (například Pavlu Řežábkovi z ČEZ, zde), aby akutní závislost na Číně bagatelizovali.
Upozornění Evropského účetního dvora
O hrozbě závislosti již nemluví jen zpravodajci, či oponenti rychlosti Green Dealu. Varují před ní i auditoři Evropského účetního dvora. Čili lidé, od kterých by se to nečekalo. Přesto jejich poslední zpráva o rizicích závislosti na dovozu mluví zcela jednoznačně (zde). A pro jistotu přidává paralelu se závislostí na ruském plynu. Leč, ani to Evropskému parlamentu a Evropské komisi nestačí. A pohříchu, nestačí to ani premiérům a prezidentům členských států, bez jejichž souhlasu by se unijní schvalování zastavilo.
Když už jsme u unijních auditorů, ti také ve své další zprávě vyjádřili pochyby o tom, zda je na plnění Green Dealu v členských státech dost peněz (zde). V médiích neustále skloňovaný dotační systém EU totiž počítá jen s tím, že na zelenou perestrojku dá necelých 10 procent potřebné sumy. Všechny ostatní peníze musí dát členské státy a především – tak se s tím v Bruselu počítá – soukromé subjekty. Jenže právě v té soukromé sféře unijní auditoři připravené peníze nevidí.
To jistě neznamená, že si je Brusel nemůže ze soukromých firem vynutit. Může. Ale když ze soukromého sektoru ročně vynutíte 0,9 bilionu eur, vážně ročně – zpráva auditorů mluví zcela jasně, tak se to někde projeví. Za prvé v cenách a za druhé v chybějících zdrojích na další investice. Ekonomové by ve výčtu mohli pokračovat…
Kolik varování je ještě potřeba?
Nechme stranou, zda může samotná EU zastavit globální procesy, jako je změna klimatu. Důležité teď v první řadě je, zda to, co nyní státy v EU dělají, vůbec můžou přežít. Jenže nad tím evidentně většina evropských politiků ani trochu nepřemýšlí. Kolik varování je ještě potřeba k tomu, aby alespoň informace o nebezpečích vzali v úvahu? Nebo jim oči opravdu otevře až první blackout? Nebo zastavené dodávky fotovoltaických panelů či baterií pro elektromobily? Kdyby někdo z politiků měl alespoň trochu pochyby, může se podívat do knih Václava Smila. Třeba do té s názvem „Energie, průvodce pro začátečníky“ (Kniha Zlín, 2022). Čte se o dost lépe, než bruselský newspeak a ještě k tomu je plná faktů.
Z rozjetého vlaku nelze vystoupit,
protože hrozí řádné natlučení si držky,
a to pochopitelně ten zpanštělý komisariát nebude riskovat.
Sebevraha třikrát sundají hasiči z nuseláku, tak nakonec skočí pod vlak.
Už jsem to tady párkrát psal, ale opakování matka moudrosti. Už název článku je trochu zavádějící. Je třeba si uvědomit, že je třeba vždy hovořit o elektřině ze dvou pohledů, to jako o energii, což je součin výkonu v čase a o samotném výkonu, tedy výkonově složce v el.soustavě. Elektřina (el.energie) ve velkém množství nejde skladovat, jde tu o ohromné hodnoty v řádu GWh a platí u ní, že co se vyrobí, tak se ihned spotřebuje. Prostě fyzika, zákony pánů Ohma a Kirchhoffa nejdou nijak politicky či jinou vůlí ohnout. Takže mimo zmíněnou el.energii je tady dále veličina „výkon“ tedy výkon zdrojů, výkon elektráren pracujících do společné soustavě. A jde nám ti o okamžitý výkon, tedy těch všech elektráren schopných okamžitě pracovat. A pokud výkon v soustavě neodpovídá zatíženi, tak je tady velký technický problém. Ten výkon se musí někde vzít, část jsou schopny dodat elektrárny v soustavě, ale jinak se to musí dovést odjinud. Jenže tady je další problém, přeshraniční sítě VVN jsou pro přenos omezené a to výkonově, např. Německu a Rakousku dodáváme v průměru neustále 1,6 a 2 GW výkonu z celkové výroby, která se pohybuje v rozmezí 8-12,5 GW. Ano největší špička byla zatím 12,5 GW. Takové Německo má špičku někde kolem 80 Gwt. A pro vaši představu, základní výrobní zdroje elektřiny tj. uhlí a jádro mají dohromady instalován výkon 14,5 GW. Už letmým pohledem je vidět, že my zatím bez uhlí a jádra jsme nahraní a naše el.soustava by bez těchto zdrojů výkonově nestačila zdaleka ani pro naši potřebu. A to si blbci od Pirátů myslí, že zlikvidují za pár let i uhelné elektrárny. Ale oni neví, že tyto slouží také jako záloha pro nespolehlivé a neregulovatelné a nesmyslné prosazované zdroje OZE, kam hlavně řadíme fotovoltaiku a větrné elektrárny.
Plynové elektrárny a ty vodní slouží pro regulaci sítě a máme jich málo. A plynové jsou provozně drahé. No a Babišova vláda za osm let možnost postavit další boky JE projela na celá čáře. Ten slovenský Jánošík nám do budoucnosti velmi zavařil a tahle vlada ničemů tu likvidaci normalniho hospodářského prostředí pro podnikání v Česku zcela jistě dokončí!
Závěrem ještě otázka pro ty co volili pětikolku, ale v reálu šestikolku, tedy i s Babišem, nyní jsme to viděli při hlasování v PS o smlouvě DSA o amerických základnách na území ČR, ještě budete tenhle politický sajrajt volit a proč?
hezké shrnutí, díky. Já zase přemýšlím nad tím, že kdyby se veškeré finance co kdy byly utopeny v oze, daly na jádro, důsledný výzkum znovu zpracování již vyhořelého (ale stále bohatého) paliva, večtně zabezpečení úložišt odpadu, pak bychom měli nejen dostatek energie, ale i dost bychom se přiblížili vlhkým snům všech ekofašos. Jenomže, ono 4 roky, je málo… zblbnout dav přes dotace a líbivá hesla (stačí před volbama, jak se ukazuje) je jednodušší..
dav musí skočit do Macochy jako ta ženská se dvěma děckama, jinak to nepůjde když běží splašené stádo za vůdcem s BSE
Varování jsou zbytečná, nefungují!! Jedině tvrdý zákrok..
Jo agent Bond by měl vrhnout do Bruselských katakomb a vystřílet ty zločince.
Paní autorka žije trochu v bludu. Žádné klimatické změny neprobíhají. Ještě jednou „NEPROBÍHAJÍ“. Je to jen donekonečna opakovaná lež, aby podvodnící mohli prodávat nesmyly (jako baterky do auta) které by jinak nikdo nekupoval. EU je zločinecká organizace, která je těmito podvodníky ovládána.
vidíš to, jde to, naprostý souhlas, tedy pokud jsi originál