7.5.2023
Kategorie: Společnost

Vysmátý Moravec. Desítky milionů do kapsy za boj proti dezinfo

Sdílejte článek:

PZ

Univerzita Karlova dostane od společnosti Google přibližně 24 milionu Kč na boj s dezinformacemi. A koordinátorem tohoto projektu je moderátor veřejnoprávní České televize Václav Moravec. Boj za “jednu vládní pravdu” se holt vyplatí. 

.

Americká technologická společnost Google poskytne významnou dotaci ve výši milion eur centru Václava Moravce na boj s dezinformacemi a posilování mediálních dovedností. Na sociálních sítích na to upozornil bývalý zmocněnec pro média a dezinformace Michal Klíma.
.
Univerzita Karlova dostane od společnosti Google celkem jeden milion eur (zhruba 23,5 milionu Kč) na boj s dezinformacemi a posilování mediálních dovedností. Technologický gigant dnes oznámil spolupráci se Středoevropskou observatoří digitálních médií (CEDMO), multidisciplinárním centrem, které sdružuje výzkumníky či pracovníky fact-checkingových organizací z Česka, Slovenska a Polska.
.
Tento projekt vede Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Hlavním koordinátorem je moderátor České televize a výzkumník Václav Moravec. Přiblížil, kam získaná dotace půjde.
„Univerzita Karlova jako hlavní řešitel projektu CEDMO může díky spolupráci se soukromým sektorem, v čele s Googlem, rozšiřovat výzkumné pole problematiky informačních poruch o Slovensko či Polsko, takže výsledky bude možné aplikovat v celém středoevropském prostoru. Chceme rovněž dále pokračovat ve spolupráci s projektem E-Bezpečí Univerzity Palackého v posilování různých typů gramotností, jež eliminují dopad informačních poruch na společnost,“ uvedl pro Mediář k novému zdroji financí Moravec jako hlavní koordinátor projektu.
.
„Pracoviště spadá do sítě osmi podobných evropských národních a regionálních center a funguje od loňského února. Dosud mělo k dispozici 1,5 milionu eur (zhruba 36,5 milionu Kč). Tři čtvrtiny z této částky pocházejí z grantu Evropské komise, čtvrtina od konsorcia univerzit,“ uvedl dále Mediář.
.
O významné dotaci pro centrum Václava Moravce informoval také někdejší vládní zmocněnec pro média a dezinformace, jehož funkce byla nakonec zrušena. Post vládního zmocněnce pro média a dezinformace vytvořila vláda v březnu loňského roku. Michal Klíma však ve funkci vydržel pouhý rok. Podle zadání měl koordinovat nejen boj s dezinformacemi, ale řešit i strategickou komunikaci a mediální agendu. Vláda tehdy vytvoření jeho funkce na Úřadu vlády vysvětlovala reakcí na stupňující se vlnu dezinformací v Česku souvisejících s tehdy začínající válkou na Ukrajině.
.
Klíma za svým nečekaným odvoláním viděl jen politické důvody.
.
„Ve vládě se neřeší věci hlavně podle funkčnosti, ale politických zájmů,“ prohlásil do médií krátce po svém konci na postu vládního zmocněnce.
.
Klímův akční plán pro čelení dezinformacím, který si vláda nechala vypracovat čelil ostré kritice pro snahy zavést cenzuru, obsahoval například: Stovky milionů korun pro média a vybrané organizace. Okamžité vypnutí webů, které vláda označí za dezinformační. Trestný čin šíření dezinformace.
.
Agendu v průběhu roku převzalo Ministerstvo vnitra a Centrum proti hybridním hrozbám, které vytvářelo takzvaný dezinfozákon. Problematiku dezinformací vláda nově řeší prostřednictvím Bezpečnostní rady státu. Pod sebou ji má národně bezpečnostní poradce vlády Tomáš Pojar.
.
prvnizrpavy.cz

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x