6.5.2023
Kategorie: Politika

Šelma šalebná. Omezením demokracie dosáhneme více demokracie

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Při obstrukcích opozice při probírání tématu snížení valorizace důchodů vládní koalice přistoupila k příkladně nedemokratickému plánu. Zkrátit poslancům s přednostním právem dobu u pultíku na 15 minut. U pultíku vzniklo srocení, Okamura se dovolával vyvlečení ze Sněmovny policií nebo aspoň ochrankou, Jan Bartošek, had od lidovců, plnil s nadšením roli Piláta. Nakonec se vše urovnalo, vládní koalice stáhla svůj plán na omezení demokracie ve Sněmovně, obstrukce po dohodě skončily. Skončilo to celé? Ani náhodou. Předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Josef Cogan předal všem poslaneckým klubům návrh, kde se nedemokratický plán snaží oživit. A sebrat tím opozici slovo. A sto osmička je sto osmička. Takže se bude omezovat svoboda slova v Poslanecké sněmovně.

„Usnesení obsahuje vedle zkrácení řečnické doby pro osoby s přednostním právem na třikrát 15 minut i například zkrácení doby vystoupení pro poslance, kteří nedisponují přednostními právy, a to na jedenkrát 5 minut při projednávání pořadu schůze. Návrh usnesení zachovává svými nástroji principy pluralitní sněmovní diskuze,“ stojí v tiskové zprávě hnutí STAN, pod kterou je podepsaný právě předseda Cogan.

„Starostové a nezávislí tím plní svůj slib, že najdou vhodné řešení, jak umožnit fungování Sněmovny bez paralyzujících obstrukcí a současně bez omezení práv opozice na vyjádření názoru,“ stojí v tiskovce dále. Když se jde omezovat svoboda slova opozice ve Sněmovně, mluví se o zachování principů pluralitní sněmovní diskuze. Chceme zabránit obstrukcím. A to i přesto, že obstrukce jsou legitimní nástroj opozice, jak protlačit svou, nebo jak alespoň důrazně upozornit veřejnost, že vláda se začíná chovat nestandardně. Mírně řečeno.

Poslední obstrukce u projednávání valorizace trvaly 97 hodin. Poslanci s přednostním právem trhali rekordy v délce svých projevů. U veřejnosti obstrukce zarezonovaly a jistě přelily na jejich stranu část voličských sympatií.

Dovolím si připomenout obstrukce z počátku roku 2016, kdy ODS a TOP 09 40 hodin v kuse oddalovala přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb. Obstrukce využily obě strany nadmíru štědře a oprávněně. Měly pocit, že EET je katastrofa pro českou ekonomiku. A po vyhraných volbách daly najevo, že to myslely vážně. EET z pozice vládní koalice zrušily. Bylo důležité, že obstrukce mohly proběhnout. O EET se mluvilo, diskutovalo a na stranu ODS i TOP 09 to mohlo přitáhnout pozitivní pozornost voličů.

Obstrukce jsou totiž jedinou možností opozice, jak silově ovlivnit přijetí či nepřijetí daného zákona. Vzpomeňme si na obstrukci Miroslava Kalouska, který díky tomu na konci roku 2015 zabránil vyššímu zdanění loterií. Řečnil do té doby, dokud se jednání nepřerušilo a zákon se nemohl projednat a odhlasovat. A měl svaté právo tímto způsobem hájit zájmy gamblerských společností (zvláštní, že vedle mnohého zvyšování daní současného kabinetu ministr Stanjura uvažuje v mantinelech Miroslava Kalouska – tedy, že na loterie musíme být hodní a daně jim snížit. To je snad ti gamblerští mafiáni nějak bokem platí, že mají takovou chuť jim jít neustále na ruku?).

Uvědomuje si nynější vláda, že příští volby ji můžou vyhnat od koryta a na jejich místo se postaví nynější opozice, ať už parlamentní, nebo mimoparlamentní? A že oni se pak ocitnou v roli těch, kteří nesmí ani ceknout a pro jejich názory jim bude vymezený čas jako někde v diktatuře? Nebo s odchodem od koryt ani nepočítají a proto si v pozadí pečou zákon o korespondenčních volbách, které slibují tolik, tolik prostoru pro kreativitu a tedy i popření demokratičnosti samotných voleb?

Opozice musí mít prostor zdržovat a silově se domáhat svého. Patří to k politické soutěži. Patří a musí patřit. Používala ji vždy každá opozice v demokratickém zřízení. Vždycky měla tu možnost zvednout svůj hlas a zdržovat, nepustit, nedovolit. Už za první republiky probíhaly obstrukční maratony opozičních poslanců. Ve všech demokraciích jsou běžné obstrukce. A pokud je nynější vláda svou bezhlavou arogancí zastaví změnou jednacího řádu Poslanecké sněmovny, není proč pokračovat v nazývání našeho státního zřízení demokratickým. Protože už se budeme pohybovat v mantinelech totality.

Že je totalita přehnané slovo? Ale já netvrdím, že v tu chvíli nám tu vznikne StB a začne honit nepohodlné hlasy. Jen říkám, že základ pro to bude dán. Nynější vláda se ráda ohání tím, že ona by nikdy demokratické principy neporušila. Nikdy. A přitom to dělá neustále. Tajná volba do Rady ČT? Od dob Fialovy vlády se tajná volba odehrává veřejně. Protože dvě tajné volby vedly k tomu, že jim ve vládní koalici neustále někdo kveruloval a politicky vybraní radní se jim do Rady ne a ne dostat. Proto se přešlo na veřejnou volbu, což nemá v historii ČR obdoby. Popření svobody v Poslanecké sněmovně v přímém přenosu.

Z takového jednání jde vidět, že ve vládních stranách je strach. Strach myslet, strach se vzepřít, strach mluvit za sebe. A z toho jde, upřímně řečeno, strach. Protože na vrcholu oněch stran stojí velmi zanícené osoby prosazující násilně svou politiku, která nesnese nesouhlas. Vyzní to tak. Vypadá to tak.

(Veřejné hlasování o Radě ČT. To má také humornou konotaci s dneškem. Před pár dny vydala zprávu mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, kde zkonstatovala, že ČR si ve svobodě médií výrazně polepšila. Zcela očividně v organizaci nereflektovali, že Rada ČT byla navolena porušením jednacího řádu Poslanecké sněmovny, tedy tak, aby poslanci volili jako pod mikroskopem tam, kde měli hlasovat pod pláštěm anonymity. Z čehož plyne, že vládní strany si prostě do Rady ČT dosadily násilně své lidi za pomoci potlačení vlastních kverulujících poslanců, kteří se báli hlasovat podle vlastního vědomí a svědomí a tak hlasovali jak velelo agresivní vedení stran.

Reportéři bez hranic, to je ta sebranka, která před volbami do Poslanecké sněmovny odpálila kauzu Babiš a vily ve Francii. Přičemž, aby byla ostuda co největší, odpálila ji v tisku po celém západním světě. Stejná sebranka se proti Babišovi vymezila i u kauzy Pandora Papers, opět před volbami. Bombu vypálil server Investigace.cz, který spadá do spolku se sebrankou bez hranic. Jakmile volby pominuly, pominula i kauza Pandora Papers i kauza vily ve Francii. Nádherná účelovka, jak říká Babiš – toto není obhajoba Babiše, nevolím ho, nevolil jsem… ani v prezidentských volbách, protože jsem ztratil občanku… a volit nebudu.)

Ale můžeme pokračovat dál. Rakušanovo silové Ministerstvo vnitra. Vytváření oddělení na potírání dezinformací, které se profilovalo spíše jako oddělení na potírání opozičního názoru. Rakušanovo neustále poukazování na to, že lidé, kteří se sešli podle ústavního práva na shromažďování na náměstích v protestu proti vládní politice, jsou proruští švábi. Jeho ministerstvo vyplodilo výroční zprávu o „předsudečné nenávisti“ a v ní demonstrující zcela absurdně obléklo do triček s Putinem na prsou. Je dán základ pro pronásledování. Rakušanovo vytváření zákonu proti dezinformaím s naprosto fádní definicí dezinformací samotných, do které může spadnout cokoliv. Je dán základ pro strach. Je dokonce dán základ i pro nedůvěru v demokracii. Čím víc utahují vládní strany šrouby svobodě, tím víc křičí, že by to nikdy neudělaly. Šalebné šelmy to jsou.

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x