11.4.2023
Kategorie: Ekonomika

Dotace jsou organizovaný zločin

Sdílejte článek:

PETR FRYČ

Miloslav Kala, šéf Nejvyššího kontrolního úřadu, před pár dny uvedl, že česká ekonomika se změnila z tržní na dotovanou a že hlavní činností řady “podnikatelů” je čerpání dotací.

Podotýkám, že nejenom dotací na investice, ale i na provoz. Takové “podnikání” je pro stát (veřejnost) z principu ztrátové. Protože tito “podnikatelé” se o svůj zisk nedělí a na daních často neodvedou ani zdaleka tolik, co načerpali na dotacích.

Kala uvádí, že: „Skutečný smysl dotací nahradil formalismus, čerpání je nadřazeno smysluplnosti a potenciálním přínosům dotací. Systém stovek dotačních titulů, v jejichž rámci se rozdělují stovky miliard korun, se stal neřiditelným,“ varuje prezident NKÚ.

Ve výroční zprávě NKÚ poukazuje na to, že jen sama obsluha tohoto systému vyžaduje mnoho lidí i peněz. „Myšlenka, že by bylo možné v zavedeném systému snížit počet státních úředníků, je zcela nerealizovatelná,“ dodává. Stát by měl podle něj přehodnotit, zda dotační politiky přinášejí slibované výsledky. „Imperativem dotačních politik se stalo čerpání prostředků samo o sobě, namísto soustředění se na to, co tyto peníze reálně přinášejí,“ varuje úřad. Uvádí, že podle výsledků kontrol některé resorty vynakládaly peníze zcela opačným směrem, než který si původně stanovily. Týkalo se to například zemědělství nebo životního prostředí.

Jen bych k tomuto dodal. Někdy v roce 2017 nebo 18 jsme měli na NKÚ jednání, kde jsme přesně na tyto věci upozorňovali. Nejenom na nehospodárnost takovéhoto nakládání s veřejnými finančními prostředky, ale také na to, kolik různých osob a institucí na tomto systému parazituje.

Většinou jde o firmy napojené na některé konkrétní úředníky státní správy.

Navíc tento zločinecký systém udržuje uměle při životě vysoké procento úřednických míst na různých stupních státní správy. “Podnikatelé” pouze využívají, či zneužívají, k vlastnímu prospěchu, podmínky nastavené a udržované orgány státní správy.

Zcela na rovinu, jde o organizovaný zločin, který vyvádí z veřejných fondů stovky miliard ročně.

 

Petr Fryč

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x