Stručně k důchodům
JAN MIKULECKÝ
Náš důchodový systém je už nereformovatelný. Čas, ve kterém bylo možné reformu provést, byl promarněn. Poslední početně silná generace tzv. Husákových dětí přestane být schopna přispívat prací a daněmi na financování důchodů přibližně za dvacet let, a důchody se pak dramaticky sníží. Nyní již nelze dělat nic jiného, než připravovat společnost na náraz, až tato nevyhnutelně se blížící demografická událost přijde a přinese dalekosáhlé následky (budou se mj. týkat také zdravotního pojištění, které je s tím důchodovým úzce propojeno).
Nynější systém valorizací takovou přípravou rozhodně není. Je skandální, až neuvěřitelné, ale svým způsobem pro český důchodový systém příznačné, že valorizační vzorečky nechali úředníci Ministerstva práce a sociálních věcí nastavené tak, že je v současné situaci výhodnější odejít do důchodu předčasně. Není divu. Systém je postaven na podvodu (jde kvůli demografickému vývoji o tzv. Ponziho schéma), a aby se to dalo zamaskovat, je matematicky tak složitý, že se do něj chyba dostane snadno.
Je nutno odstranit státem vytvořené dezinformace okolo důchodového systému a tento systém zjednodušit tak, aby si každý dovedl představit, co náš důchodový systém, tedy nás, za přibližně dvacet let čeká. To budiž důchodovou reformou.
1) Přestaňme důchodové pojištění nazývat pojištěním. Je to daň. Daň placená kvůli tomu, aby bylo možné zabezpečit nynější nejstarší generaci důchody; a nikoliv kvůli tomu, aby si poplatník zabezpečil svůj důchod!
2) Zrušme neodůvodnitelné dělení na „část placenou zaměstnancem“ a „část placenou zaměstnavatelem“. Toto dělení je účelová konstrukce celý systém zesložiťující kvůli zamaskování skutečné výše zdanění.
3) V průběžném systému je nesmyslné, aby zásluhovost byla založena na tom, kolik poplatník do systému zaplatil. Pojistné zaplacené na sociálním pojištění je vždy ihned obratem celé použito na důchody generace (pra)rodičů. Nyní pobíraný důchod nemá u žádného důchodce skutečnou vnitřní systémovou spojitost s tím, kolik na důchody tehdejších penzistů zaplatil v době, kdy byl on sám ekonomicky aktivní. Pokud má nějaká zásluhovost existovat (podle rozhodnutí ÚS z roku 2010 tomu tak musí být, což je ale způsobeno tím, že máme pojištění a nikoliv daň), tak by měla být odvozována od toho, kolik účastník pojištění vychoval do systému dalších poplatníků (resp. kolik na důchody do systému přispívají důchodcem vychovaní potomci).
4) Udržitelnost valorizačních vzorců musí být schválena, nebo alespoň transparentně komentována, akreditovaným pojistným matematikem. Dokud nebude koncept „pojištění“ nahrazen „daní na současné důchody“, jde vlastně o státem garantovaný systém životního pojištění.
Provést takovou nápravu není jednoduché a nelze to udělat obratem. Ale je nutné začít na tom pracovat. Zároveň vládě aktuálně nezbývá, než „hasit nejnutnější“, aby systém mohl fungovat ještě alespoň patnáct let. Parametry a vzorečky je nutné upravit tak, aby nebylo výhodnější jít do předčasného důchodu, a aby nedošlo ke kolapsu státního rozpočtu alespoň ve střednědobém výhledu. Je v3ak nezbytné udělat to procesně správně. Dělat rychlá hurá opatření je kontraproduktivní. Přenastavování systému s prvky retroaktivity a na poslední chvíli nadělá více škod, než ještě jedna valorizace navíc. Když se do důchodového systému zasahuje, je nutné to udělat pořádně, s rozmyslem, a standardním procesem.
Konzervativní noviny
Nevím, kde se vzalo, že odejít do předčasného důchodu je výhodnější, než odejít do řádného.
Když jsem chtěa odejít do předčasného důchodu v posledních měsících roku 2021 (o pár měsíců dříve než do řádného,už jsme měla dost kovidového teroru), pracovnice správy sociálního zabezpečení mě po nějaké chvíli řekla, že s novým rokem se mění přepočítavací koeficienty, abych tedy vydržela ještě pár týdnů.
Přepočítavací koeficienty se mění každý rok.
Pokud se nyní říká, že do pedčasného důchodu odejít je výhodější než odejít do řádného, myslím, že je to trochu zavádějící. Pokud tomu tak je, je to dáno podle mne tím, že je obrovská inflace a tak je potřeba důchody valorizovat.
Ať tedy vláda se postará o to,aby nebyla inflace. Stejně svou špatnou prací inflaci vláda zavinila. Ono je to snažší špatné výsledky své práce svalovat na jiné a tvářit se, že důchodci ujídají někomu z chlebíčka.
Oni celý život pracovali.
A vláda si přitom neopomněla na začátku roku přidat k vysokému platu zvýšení ve výši jednoho důchodu.
A ministr Jurečka dal jednomu ze svých podřízených odměnu 750 000 korun. To je průměrný důchod pro jednoho důchodce na více než tři roky.
Když vláda přestane vyhazovat peníze, které jí nepatří, bude financí i na důchody dost.
Vláda se má chovat v souladu s principem řádného hospodáře a néé jako smyslů zbavená.
Píšete, Terezo, že pan Jurečka dal jednomu ze svých podřízených 750 tis. korun. Mimochodem, když už jste tak informovaná a hodíte sem jen částku, bez další info. komu, za co, kdy a za jaké období, vězte, že roční odměny obyčejných úředníků na MPSV byly letos NULA! Protože prý na to nejsou pro prac. MPSV, tj.
podřízené pana Jurečky peníze.
Mimo jiné, co pan Jurečka sem tam plácne, vypadlo z jeho úst i to, že tzv. výchovné k důchodu, tj. měsíčně + 500 Kč za vychované dítě (jenže kdy a jak je vychované dítě?????!!!!!) je proto, aby se zvýšila porodnost. Buď jsem blázen já nebo někdo jiný, ale porodnost podporovat by znamenalo určitě zaměřit se na zcela jinou věkovou skupinu než důchodce!
Že se musí šetřit je zcela evidentní, ale vláda začala u těch, kteří jsou nejzranitelnější tj. u důchodců. Ne každý důchodce tj. člověk nad 65 si vzhledem ke zdraví může dovolit to co pan Svoboda, primátor Prahy. Je to obdivuhodné co ve svém věku vše zastane. Přitom i pro něj má den 24 hodin. Asi nějaký nadčlověk. Jinak to nevidím.
Ono tedy ušetřit (tj. jako odměnu JEDNOMU nevyplatit) i těch 750 tis, které zmiňuje Tereza, by pro malinkatý začátek Státní kase by to bodlo. A vrátit i ty dva zcela zbytečně vyhozené melouny za focení Alenky s pávem. Ono by se toho, ještě dřív než se zaměřit na důchody, dost a dost a hodně našlo, že vládo?
„Když vláda přestane vyhazovat peníze, které jí nepatří, bude financí i na důchody dost.“
Teď možná jo, ale co za dvacet let? To už se Vás asi netýká, tak Vám je to jedno, co?
nikdy nikdo na nikoho důchod neplatil ani na něj nedělal,důchod se platil z národního hospoodářství které rozkradli komunisti a podobná cházka v privatizaci a proto vymysleli pro lid kravinu kterou mleli pořád dokola až se uchytila,že na důchod si někdo někde musí spořit skládat atd.vláda musí vybrat od firem tolik financí aby mohla důchody vyplacet-jinak je tu nepotřebujem.není to náhoda že každý politik co chce být zvolený,tak vykřikuje jak bude zdanovat korporáty a banky-no tak už mají tu možnost
problém je dětsky jednoduchý, stačí kopírovat gustu-stavět státní a družstevní cenově dostupné byty a hlavně podporovat rodinu. lepší investice neexistuje, protože stát bude bohatnout z daní přes 40, slovy čtyřicet let.
fuuuj, to se nesmí!!! to je proti západním hodnotam a podporuje to Putina…
„stavět státní a družstevní cenově dostupné byty“
Tak určitě, jestli to bude řídit a platit stát, tak to bude kvalitní a levné. Asi jako stavba dálnic, bude se stavět jenom 20 let a bude to jenom 3x předražené. A byty určitě nebudou přednostně přidělovány prominentům režimu nebo úplatkářům. Co státní úředníci činí, dobře činí, dělají to přece za cizí peníze a nejsou za to odpovědní.
nekvalitní práce státu je vždy důsledkem nekvalitní kontrolní činnosti. A nekvalitní kontrolní činnost je zapříčiněná nekvalitním postihem nekvalitní práce a nekvalitní kontroly. Lidově řečeno, oprátka, na které má být pověšen nekvalitní úředník se vždy přstrhne.
Proto v Bělorusku uzákonili trest smrti pro veřejné činitele, kteří se dopustí zrady národních zájmů. A to nám chybí jako sůl. Máte něco proti tomu?
Jste další z řady bláznů, kterým se do hlavy usadila myšlenka, že státní síla má větší sílu než tržní síla. Ale zapomínáte na to, že korupční řetězec je z principu bez konce. V tom vašem řetězi končíme u kontrolního úředníka? Směšné. Jeho bude hlídat kdo? Policajt? A když se policajt nechá zkorumpovat, tak ho bude hlídat kdo? Policajt tajných služeb? A toho bude hlídat kdo? Příslušník prezidentské prezidentské gardy? A toho bude hlídat kdo? Prezident? A toho bude hlídat kdo? No, ten tam zůstane smrdět až do nejbližší revoluce, kdy ho dav vyhodí oknem. A pak začneme kolečko nanovo.
“ trest smrti pro veřejné činitele, kteří se dopustí zrady národních zájmů. A to nám chybí jako sůl. Máte něco proti tomu?“
Proti trestu smrti pro státní úředníky celkem nic nemám, kromě toho, že to nefunguje. I v Číně, kde to takto mají, korupce bují. Když je úředník na dost vysoké úrovni, je nepostižitelný a navíc si většina myslí, že zrovna jim to projde. Zároveň si myslím, že není dobré dávat státu do rukou možnost trestat smrtí nepohodlné občany. Důkazy se dají zfalšovat.
Socialismus prostě nebude fungovat, i když ty státní úředníky budou kontrolovat další úředníci a ty zase další, až budou všichni jenom kontrolovat a nikdo nebude pracovat.
člověk je schopen lítat do vesmíru, transplatovat lidské orgány… a není schopen uregulovat správní orgány? Kromě toho vesmíru a transplantací je člověk řídit věci tak, aby se správní orgány vymykaly kontrole. A vo to gou.
Přesně tak to je, člověče! Abyste letěl do vesmíru, tak stačí překonat gravitaci. Abyste zařídil chiméru zvanou „fungující stát“, tak byste musel překonat mnohem víc než gravitaci – musel byste překroutit přirozené chování lidí, incentivy jejich chování, které jsou ovšem součástí jejich psychobiologické podstaty. Stát nemůže fungovat z principu. Dá se pouze vést nekonečný boj s korupcí, s leností, s neefektivitou… ale nikdy se nedá vyhrát. Dá se pouze předstírat.
no, to překroucené chování lidí, to jste trefil dobře. To teď světem vládne…
.
Budou ale v místech těch bytů pracovní místa placená tak, aby lidi zaplatili náklady na život a ještě jim něco zbylo??
důchody zakážu chásko líná, živte se sami
Dobrá úvaha – hnědočech, který vyrobí deset dětí, je pro důchodový systém užitečnější, než člověk, který platí desetkrát vyšší daň/pojistné. Bravo!
On tam do závorky píše, že by nemělo záležet na pouhém zplození dětí, ale na tom, kolik ty děti zaplatí na daních do systému. K tomu moje poznámka níže.
* Parametry a vzorečky je nutné upravit tak, aby nebylo výhodnější jít do předčasného důchodu, a aby nedošlo ke kolapsu státního rozpočtu alespoň ve střednědobém výhledu.*
Autor to zdá se nepochopil.
Nechat zkolabovat státní rozpočet je úkolem vlád posledních let.
Celkem správně, ale ještě autorovi chybí pár zatáček v mozku, aby to dojel do konce.
„Pokud má nějaká zásluhovost existovat, tak by měla být odvozována od toho, kolik účastník pojištění vychoval do systému dalších poplatníků (resp. kolik na důchody do systému přispívají důchodcem vychovaní potomci).“
Pokud to má být takto, tedy že člověk má investovat do dětí a v důchodu z této investice čerpat, tak není důvod, aby to celé šlo přes stát. Když jde něco přes stát, tak se toho akorát půlka poztrácí. Člověk má své děti vychovat tak dobře, že mu pak ve stáří pomáhají (finančně i jinak) napřímo. Z ruky do ruky. A pro případ, že třeba předčasně umřou, může v pohodě fungovat komerční pojištění. Tedy suma sumárum nic, k čemu by byl potřeba stát.
Nejhloupější rozhodování dělají ti, kteří neplatí žádnou cenu za to, že se mýlí.
Napsal jste definici státu.
velmi hutná a přesná definice státu idiotů