3.2.2023
Kategorie: Politika

Kdo komu předával notičky?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Podívejme se na úřadování nové generálské hlavy státu. První mezinárodní kontakt, když nepočítáme strašlivě překvapivou návštěvu Zuzany Čaputové, který Petr Pavel udělal, byl telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu. V telefonátu ji ujistil, že ČR je s nimi, že ctíme demokratické zřízení jejich země a Čína že je ta zlá a fuj a rozmazat a podrtit. Načež se Čína patřičně rozkatila. Jak je jejím zvykem, když se zahraniční politici vrtají v její vlastní Ukrajině. Tedy v Tchaj-wanu. U Čestmíra Strakatého následně generál Pavel zkonstatoval, že by otázku návštěvy Tchaj-wanu nechal otevřenou. Možná že tam generál poletí a zajede podráždit čínského draka holou generálskou nohou. To je ve hvězdách.

Z čehož jde pomalu vysledovat, kudy se budeme ubírat. Otázka toho, jestli dokážeme svou obchodní a politickou válkou porazit Čínu (nebo ona nás) je, zdá se, vedlejší. Jde o to gesto. Největším dovozcem prakticky všeho do Evropy je Čína. Tak to prostě je. I pro USA je Čína naprosto klíčový a dominantní dovozce. A bude zajímavé sledovat, když jsme s válkou proti Rusku zvládli přehodit svou energetiku a kupovat ropu a plyn podstatně dráž, jak se vyrovnáme s výpadkem obchodu s Čínou. Jak nahradíme výrobu naprosto běžných věcí, když jsme si ekologickými stanovami EU i globálním kapitalismem zakázali vlastní průmysl? A pozor, samotný Green Deal se ještě nerozjel. To, jak jsme zařízli vlastní průmysl, na tom se to skutečné jádro zeleného fanatismu unie nepodepsalo. Zatím.

Vždyť podívejme na automobilku Toyota. Ta oznámila, že k 31. lednu zavře svou výrobu v ČR a doufá, že 24. února zase otevře. To samé oznámila Škoda Auto. Proč to dočasné uzavření? V Číně jim to drhne, protože se perou s covidem. Jen výpadek. Co až to všechno s naší/vaší americkou válkou za lepší svět dočasně uzavřeme jako u Ruska s energetikou? Zvládneme to? Vězme, že i když jsme rétoricky i co se vojenské techniky týká s Ruskem ve válce, Rusko nám stále posílá ropu. Jinak bychom zkolabovali. Udělá to Čína se svými komponenty pro naše montovny? Bez nich jsme nahraní.

Je hezké, když je český prezident pevnou součástí americké zahraniční politiky. Obzvláště když se hned v pondělí po volbách generál sešel s už brzy generálem, teď ještě plukovníkem Koudelkou, hlavou detašovaného oddělení amerických tajných služeb BIS, kterou naivně považujeme za české tajné služby. (Jen by mě jako komická vsuvka zajímalo, kdo komu předával notičky. Generál plukovníkovi, nebo plukovník generálovi?) Teď si konečně můžeme připadat světoví. Ach jo, samostatnost v tahu už definitivně. Ve vedení máme naaranžované loutky, pro něž je Česká republika až na posledním místě. Takové užitečné úložiště jaderného odpadu, kterému je pro tu udržitelnost nutné zvýšit věk odchodu do důchodu na 68 let a k tomu jako bonus snížit důchody. A zahraniční politikou jak se patří zase zvednout ceny spotřebního zboží.

Aby toho nebylo málo, tak úmysl navštívit Tchaj-wan oznámila ve středu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Na konci března si prý vezme rudý hadr a zajede popudit čínského býka. Oznámila, že se teď sleze s novopečeným prezidentem v kumbálu Úřadu vlády a došuškají si tam případnou společnou březnovou cestu na ne/čínský ostrov. Ale domluví se tajně, ještě je brzy něco prokecnout. A on pojede, určitě pojede. Američané totiž potřebují ozkoušet návštěvu nějaké hlavy státu na místě napětí. Bouchnou Číně nervy? Předpokládám, že právě v to Američané doufají, aby se mohli postavit na stranu utlačovaného a vyvolat nějaké to střelecké dobrodružství u svého skutečně úhlavního protivníka. Ten druhořadý ze Sibiře už je oslaben dostatečně. Jen nevím, Hitler také otevřel dvě fronty a začalo se mu to sypat. Nesrovnávám, chraň mě ruka Páně, jen ukazuju jisté paralely.

Pro dokreslení aktivistické politiky těch našich/vašich loutek. Pekarová Adamová s sebou plánuje vzít na ostrov čínského napětí početnou podnikatelskou a vědeckou delegaci, která bude navazovat s tamními protějšky spolupráci. Ovšem Němci dělají to samé. Čile s Tchaj-wanem obchodují, podnikatelé korzují mezi Berlínem a Tchaj-pejí jako děti na řetízkáči, radostně si výskají, cucají cukrovou vatu globálního obchodu a mají se k dílu. Ovšem státními návštěvami Němci Čínu nepopouzí. Upozorňují, diplomaticky a tedy řádně politicky, že vztah Číny s Tchaj-wanem není dobrý, že by se měl zlepšit, že by Čína měla ustoupit. Dělají to ovšem vyzrále, za pomoci diplomacie, jednání. Naše paňmáma Pekarová a generál ve výslužbě jdou na diplomacii jako jeskynní lidé. Hezky kyjem po hlavě a s pravdou a láskou mlátit a mlátit. Dokud někdo nepadne. Nebo dokud se protivník nenakrkne natolik, aby jeskynního člověka použil jako krmení pro hrochy.

Proč jen ta diplomacie zmizela ze světa a změnila se na mlácení kyjem? Vždyť takhle se civilizace nebudují, takhle se ničí. V nenávisti pravdy a lásky. No, co jsme si zvolili, to tam máme. A vůbec, kdyby byl zvolen Andrej Babiš, kopu naprosto stejně. I když asi ne s takovou hrůzou v oku.

Na závěr takové malé povzdechnutí. Je to nízké, nevyvinuté, ubohé. Vlastně nehodno důstojnosti člověka. Ruská válka, americká agresivní zahraniční politika, malost a podlézavost našich provinčních elitářů. Nemá to ždibec důstojnosti, nadhledu, uvědomění si zodpovědnosti za lidstvo. Je to jen zvířecí řev a přetahování se o moc, o zdroje. Proč je to pořád jen takové? Copak to skutečně nejde jinak?

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)