19.1.2023
Kategorie: Politika

Boj Prahy a lásky se vsí a nenávistí

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Povýšenosti některých lidí, fandících generálu Petru Pavlovi, nad těmi, kteří chtějí dát hlas bývalému premiérovi a předsedovi hnutí ANO, absolutně nerozumím.

Člověk nemusí být zrovna politologem nebo prognostikem, aby mu bylo dopředu jasné, že kampaň před druhým kolem prezidentské volby, do kterého se probojovali generál Petr Pavel a bývalý premiér Andrej Babiš, výrazně přiostří. A to jak ze strany obou kandidátů samotných, tak i ze strany některých jejich příznivců.

Trochu to připomíná prezidentskou kampaň před 10 lety, kdy se, jak jistě většina čtenářů pamatuje, do finále probojovali Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Zatímco ten první měl silnou voličskou základnu především v menších městech a obcích, a úplně nejvíce pak bodoval v Moravskoslezském kraji, druhý jmenovaný těžil hlavně z podpory ve velkých městech, zejména pak Prahy. A přestože Karel Schwarzenberg tehdy získal od voličů v hlavním městě 66 % hlasů, celkový součet hlasů v rámci celé ČR vyzněl v poměru 54,8 : 45,2 pro Miloše Zemana. Což tehdy někteří pražští intelektuálové zjevně neunesli a například známý filmový režisér Jan Hřebejk konečný výsledek voleb okomentoval slovy „rudá a hnědá prasata táhnou Zemana na Hrad“ (viz odkaz zde).

Když bychom analyzovali výsledky prvního kola letošních voleb, z hlediska rozložení volební síly podle regionů jsou velmi podobné těm před 10 lety. Andrej Babiš nejvíce bodoval tam, kde předtím dostával nejvíce hlasů Miloš Zeman (konkrétně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji), Petr Pavel dosáhl těsného vítězství především díky výraznému zisku v našem hlavním městě. Kdyby záleželo jenom na Praze, stal by se generál a bývalý předseda vojenského výboru NATO českým prezidentem již po prvním kole.

A jelikož někteří Pražané mají ve zvyku označovat všechno mimopražské za „venkov“ (paradoxně jsou to dost často ti, kteří do Prahy například přišli z nějaké malé vesničky na Vysočině), bývalý televizní reportér Jan Tuna parafrázoval na svém twitteru někdejší známé heslo Václava Havla z dob sametové revoluce na: „Praha a láska musí zvítězit nad vsí a nenávistí“. U řeporyjského starosty Pavla Novotného pak už za ty roky jeho hulvátství nepřekvapí téměř nic, ovšem i tak je jeho před několika dny pronesený výrok, že teď bude 14 dní mlčet, ale potom si to s venkovem vyřídí, vskutku hezkou ukázkou „pravdy a lásky“ některých provládních politiků.

Co se pak týká zástupců sedmé velmoci, zde asi nejvíc projevil jakousi povýšenost Pražanů nad obyvateli některých malých měst a obcí šéfredaktor deníku Forum24 Pavel Šafr, když ve svém oslavném komentáři k vítězství Petra Pavla v prvním kole varuje před určitým nebezpečím „venkova“ slovy: „Měli bychom si uvědomit, že pod vedením slovenského estébáka a autoritáře může povstat nespokojené a frustrované obyvatelstvo z obcí a maloměst, které má statisticky ohromnou sílu, proti bezděčné ignoranci bohatších a spokojenějších Čechů.“ A co se týká zdejších blogů na iDnes, i zde se v tomto týdnu někteří autoři dosti trapným způsobem strefovali do voličů Andreje Babiše, když jeden kolega bloger ironizoval skutečnost, že na romském sídlišti Chánov obdržel v prvním kole předseda hnutí ANO 93 % hlasů, jiný kolega zase ve svém blogu líčil Babišovy voliče jako lidi, co mají vychozených pár tříd základní školy a tělo počmárané desítkami kérek.

Téhle povýšenosti některých lidí, fandících provládnímu kandidátovi Petru Pavlovi, nad těmi, kteří chtějí dát hlas bývalému premiérovi a předsedovi opozičního hnutí ANO, absolutně nerozumím. Každý má přece jiné priority a to, co jeden volič vidí u daného kandidáta jako přednost, může zase druhý vidět jako slabost, nebo naopak. Proto bych se nikdy, ať už volby skončí jakýmkoliv výsledkem, nevyjadřoval vůči někomu pohrdavě kvůli tomu, koho se rozhodl volit. Stejně tak, jako bych nekritizoval někoho například kvůli tomu, že k volbám nepůjde, protože jsou pro něho oba postupující kandidáti nepřijatelní kvůli svému předlistopadovému členství v KSČ.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (38 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x