12.1.2023
Kategorie: Politika

To je fičák

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Uznání Andreje Babiše nevinným rozvířilo vody politické scény. Prezidentským kandidátům ztuhnul už tak křečovitý úsměv. Poté, co se Fischer kasal tím, že Babiš bude jistě odsouzen, Pavel doufal v dehonestaci největšího soka a Danuše Nerudová mající problém sama se sebou a svými výroky pomalu přestává rázem naplňovat představy podporovatelů z Pětikoalice a svého zázemí, jim všem výrok soudu zmrazil úsměv. Nejdříve je trochu postrašil Bašta svým výkonem v první debatě, pak se do některých pustil nový samozvaný jestřáb Diviš a nakonec Danuši neomaleně nabídl zaměstnání účetní na Hradu sám Pavel. A teď ještě do toho všeho osvobozený Babiš, to je hřebíček do její rakve a zmrazení šancí zbytku s výjimkou Pavla. Tedy v přeneseném významu samozřejmě. Nejen, že se do druhého kola asi nikdo jiný nedostane, ale rektorce navíc hrozí vyšetřování za účinkování v kauze turbotitulů.

Nerudové chtěl pomoct za 5 milionů na stole i odstoupivší Středula. Zklamání odborářů a ČSSD je zjevné, ovšem jeho vyčištění transparentního účtu je stejně šokující jako to, kdo mu těch 5 milionů poslal. Přestože Středula nepatřil mezi kandidáty podporované Pětikoalicí, a tím i ODS, její vlivný člen ho před Vánocemi zadotoval. Celé to na dálku smrdí korupcí a křivárnou. Jinak vcelku logické odstoupení nevýrazného hráče tak dostalo velmi hořkou příchuť. Jenže zrovna Nerudové odstoupení a podpora Středuly asi nepomůže. A Pavlovi, který už byl možná na hranici odsunutí z hlavní bojové linie, také ne. Přesto se exgenerál prezentující se nižší potřebou hovořit a relativně klidným vystupováním opět vrací, lze vnímat jisté ochladnutí v řadách příznivců Nerudové.

To stratég Babiš boduje jinak. V době, kdy ostatní protihráči horečně přemýšlí, co zase řeknou, přičemž od Fischera čekejme především agresivní útoky na expremiéra, se Babiš vydal do Francie za jejím prezidentem Macronem. Tam, kam by se diplomatický zelenáč a pirátský ministr zahraničí Lipavský jen tak nedostal, ani kdyby se sebevíce snažil, či o čem zatím může snít i premiér Fiala, kterého si Macron nevšímal při summitu, se Babiš do Paříže dostavil a byl přijat. Jen tak. A tím udělal z celé Pětikoalice statisty, stoupnul u svých voličů a možná i přesvědčil mnoho nerozhodnutých. Smutná situace nastává pro Baštu, který je pro voliče SPD a část Alternativy jediným vhodným řešení. Procentuálně by teoreticky mohl získat relativně dost hlasů, za jistých okolností i více než Nerudová, ale na druhé kolo to prostě nedá. Těžko se to říká a píše, z pohledu euroskeptiků by bylo příjemnější vidět ve finále Babiše s Baštou, ale to už bychom chtěli asi moc. Upřímně řečeno, byl by to krásný pocit, kdyby se všichni kolem Pětikoalice měli rozhodovat mezi členem SPD a lídrem ANO. A dost možná by v tu chvíli měl Bašta více šancí. ČT by pak z toho skončila v ruinách, Seznam by mohli vymazat z internetu a Nova s Primou i Barrandovem by byly k mání za pár kaček. Takové zemětřesení by to bylo.

Jste li příznivcem kohokoliv, kdo by dokázal znepříjemnit život Fialovi & spol., nejásejte. Musíme si uvědomit pár věcí.

Pořád tu je realitou, že není důležité, kdo kolik dostane hlasů, ale spíše to, kdo ty hlasy počítá. O určitých nesrovnalostech už jste jistě něco zaslechli ve spojitosti se společností blízké daňovému ráji na Kajmanských ostrovech a ve vztahu s firmou Hewlett Packard pověřenou dozorem nad sčítáním. Podvody kolem voleb se už tak nějak staly standardem ve velké části světa. Nejen v USA, aktuální je dění v Brazílii.
Babiš není v zahraniční politice Fialovi tak vzdálený, abychom ho mohli považovat za euroskeptika. Je mu bližší Macron nebo Orbán? Ve Francii má Andrej majetek.
Eurohujerští liberálové mají většinu v obou komorách Parlamentu ČR a udělají vše proto, aby omezili pravomoci prezidenta, nebude li to jejich kandidát.
Jak jsme si povšimnuli za doby pseudopandemie, je Babiš v některých směrech velmi ohebný, navíc má majetek a je vcelku dobře zatlačitelný do kouta.
Jak lze tedy vypozorovat, nic není dopředu jasné. Tedy ani vítěz, ale ani zlepšení prestiže České republiky momentálně předurčené k řízenému krachu či situace českých občanů vedených na veřejnou porážku. Jediné, co by na vítězství Babiše bylo rozhodně pozitivní, je představa neskutečně kyselých obličejů všech těch liberálů z Top09, ODS, KDU-ČSL, STAN a Pirátů. A to si za peníze nekoupíte.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x