8.1.2023
Kategorie: Ekonomika

Vejce za cenu zlata?

Sdílejte článek:
PETR VAVRENKA

Sotva začal nový rok, už čelí Česká republika další velké krizi, kterou bude muset nějakým způsobem zvládat a nebude to vůbec jednoduché. Nějakou dobu se zdálo, že se snad vyhneme tomu, co koncem loňského roku sužovalo celou Evropu. Nakonec se to však nepodařilo a ptačí chřipka zde udeřila obzvlášť velkou silou.

Velké potíže v chovech

V Česku aktuálně dochází k likvidaci důležitých velkochovů, které hrály důležitou roli v zásobování českého trhu vejci a navíc tento produkt ještě vyvážely za hranice.

Zasažen byl bohužel i největší chov v České republice, kde dojde k vybití tří set tisíc slepic. Nejde však o jediné ohnisko. Těch je více a aktuálně musí být vybito přibližně 750 tisíc kusů drůbeže. To ale zřejmě nebude všechno, protože stále není po všem a probíhá další šíření.

Jen v největším chovu na Tachovsku muselo být vybito více slepic než za celý rok 2021. Aktuální počet zasažené drůbeže tvoří přibližně patnáct procent z veškerého chovu v České republice. To už je skutečně významné číslo. Není přitom vyloučeno, že se bude dále navyšovat, což už by mělo skutečně závažné následky.

Kolik budou vejce stát

Cena vajec prudce rostla už v posledních měsících loňského roku a dostala se až k šesti korunám za kus. Bylo to dáno především tím, že ptačí chřipka řádila v dalších evropských zemích, odkud se k nám vejce dovážejí. Teď, když vypadne podstatná část české produkce, se čeká další navyšování cen.

Podle analytiků je obtížné odhadovat, kolik nakonec vejce budou stát, ale zdražení je pravděpodobné. Hodně bude záviset i na chování obchodních řetězců, které si na vejce dávají poměrně značnou marži. Pokud v tom budou pokračovat, může jedno vejce stát třeba i deset korun.

A jak jsme viděli na případu energií, případně vybraných typů zboží, růst se jen tak nemusí zastavit. Pokud je něčeho na trhu nedostatek, cena zkrátka stoupá stále výše, a to i tam, kde si to nikdo nedokáže představit. Může se to stát i s vejci.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
90 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x