![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Bude „měna“?
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
![Foto: MAFRA](https://u-blogidnes.1gr.cz/blogidnes/article/8/79/795148/795148_article_photo_foto-mafra_600x.jpeg?r=27bq)
Frekvence dotazů ještě zesílila, když na konci listopadu japonská finanční skupina Nomura vydala varování, že údajně některým středoevropským zemím hrozí měnová krize.
Lidé si většinou neumí pod otázkou, zda bude „měna“, představit nic příliš konkrétního. Vlastně je zajímá, zda budou „nějaké problémy týkající se měny“. Ale takových „problémů s měnou“ může být dosti široká škála od banálních, až po zásadní. Každý z nich se jmenuje jinak. A zatímco některé z nich jsou velmi málo pravděpodobné, jiné vyloučit nelze.
Například měnová reforma je něco zcela odlišného než měnová krize, devalvace, oslabení měny, dluhová krize, finanční krize. Měnová reforma, kterou lidé většinou mají na mysli pod slovem „měna“, nemá v realitě nic společného s „měnovou krizí“, kterou předpovídala japonská Nomura.
Teorie říká, že měnová reforma je nákladný ekonomický krok, při němž je zásahem státu změněna hodnota platidla nebo platidlo samo (tzv. fiat měna) na určitém území. Zásadní z celé definice je to, že je změněna hodnota platidla. Tuto změnu neurčuje trh, ale uměle nějaká státní autorita. Už z toho je jasné, že z pohledu ekonomie je měnová reforma zcela nepřirozeným zásahem s dlouhotrvajícími (a často devastačními) důsledky.
Stojí za to ohlédnout se za 20. stoletím, které jen na našem území přineslo hned 3 zásadní měnové reformy. Měnovým reformám často předcházela nějaká celospolečenská změna – zánik jednoho státu a vznik nového, konce válek, nebo změny politického režimu. Československá měnová reforma roku 1919 měla za úkol oddělit československý peněžní systém od ostatních částí bývalého Rakousko-Uherska. Dalším z důvodů měnové reformy pak bylo zlikvidovat inflační peníze, které vznikly během první světové války.
Další měnová reforma proběhla 1. listopadu 1945. Díky ní skončila takzvaná měnová dualita. Vláda tehdy znovu zavedla československou korunu jako jedinou fiat měnu a snížila objem peněz v oběhu. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku se používaly protektorátní koruny a v omezené míře i německá marka, na Slovensku koruna slovenská a maďarské pengő. Všechny peníze byly vyměněny v poměru 1:1 za československé státovky. Každý si mohl vyměnit pouze 500 Kčs, částky převyšující 500 Kčs byly nuceně složeny na vázané vklady.
Československá měnová reforma 1953 je dodnes největším strašákem a zásahem za dobu více než stoleté existence koruny. Navíc dodnes zanechala pachuť u těch, kteří si na ni ještě pamatují. Byla provedena 1. června 1953. Měnovou reformou se tehdejší komunistická vláda snažila dosáhnout hned několika cílů najednou – znehodnocení měny, vypořádat se s přídělovým systémem, zastavit černý trh a také snížit nepoměr vysoké poptávky vůči chudé poválečné nabídce. Tehdejší propagandou byla reforma prezentována jako „vítězství pracujícího lidu“ a úder buržoazii. Ekonomickou realitou ale bylo znehodnocení úspor, propadnutí vázaných vkladů všech obyvatel a pokles životní úrovně. Ekonomickou terminologií anulováním dluhů státu vůči domácímu obyvatelstvu šlo o faktický vnitřní státní bankrot.
Abychom pochopili příčiny měnové formy, musíme se vcítit do tehdejší doby. Na začátku 50. let 20. století, tedy několik let po konci druhé světové války a krátce po nástupu komunistického režimu, panovala v Československu hluboká ekonomická krize. Spotřebního zboží byl na trhu nedostatek, jeho distribuce byla proto (už od válečného roku 1939) zajišťována na příděl, a obyvatelstvo nemělo kde realizovat svou kupní sílu. Kvůli tomu logicky rostl význam černého trhu. To s sebou samozřejmě také neslo dvojí ceny. Inflace plynoucí z přetlaku peněz nad dostupným zbožím sice oficiálně neexistovala, ale prakticky se projevovala růstem cen na černém trhu. (Před roky 2021-2022 inflace oficiálně skoro nebyla, ale prakticky se projevovala růstem cen nemovitostí a cenných papírů. Před rokem 1929 to samé.)
Jinými slovy, vždy, když je peněz v oběhu hodně a zboží je málo (to platí i dnes po 14 letech tisku peněz), musí dojít k inflaci. Zhruba 14 let se tiskly peníze před velkým krachem na burzách v roce 1929, 14 let trval přídělový systém před měnovou reformou v roce 1953. Z této číselné shody sice nelze nic moc zásadního vyvozovat, ale jeden závěr lze učinit přece: Dlouhodobá nerovnováha mezi objemem peněz v ekonomice a objemem dostupného zboží a služeb VŽDY NEVYHNUTELNĚ vede k inflaci a ekonomickému rozvratu. V tržním systému se problém vyřeší sám spontánně (jako v roce 1929 krachem burz a následnou krizí), v centrálně řízeném systému je řešen administrativně (jako v roce 1953 měnovou reformou neboli bankrotem státem).
Když důvody měnové reformy sečteme, tak provedením měnové reformy se stát záměrně rozhodnul připravit občany o peníze, protože jim za ně neměl co nabídnout. Kdyby stát lidi nepřipravil o peníze, nebyl by už schopen déle udržet stav, kdy oficiálně neexistuje inflace (která byla považována za ohavný kapitalistický jev, tedy byla v socialismu politicky neakceptovatelná).
V dnešní situaci lze vidět mnohé analogie s rokem 1953: Existuje značná disproporce mezi množstvím peněz v oběhu a nabídkou zboží a služeb. Stát proti inflaci bojuje (zcela nefunkčně) cenovými stropy – analogicky v roce 1953 oficiálně inflace nesměla existovat. A čím je větší disproporce mezi tržní cenou a cenovým stropem (nebo oficiálním a černým trhem v roce 1953), tím obtížněji se iluze nízkých cen udržuje. Přesto si musíme uvědomit, že struktura ekonomiky vypadá ve 21. století úplně jinak než v polovině minulého století.
Z pohledu monetární politiky jsme tržní ekonomikou s plovoucím kurzem. S kurzem (cenou) koruny tak hýbe střet nabídky a poptávky. Navíc tu máme Českou národní banku, která může nadměrné výkyvy v ekonomice korigovat. Hlavním nástrojem České národní banky je v tomto případě nastavování úrokových sazeb. Pak ale Česká národní banka ve svém arzenálu disponuje i silnějšími polotržními nástroji typu devizové intervence. Vzhledem k současnému kurzovému režimu (plovoucí kurz) a díky existenci nástrojů centrální banky nedává smysl provedení měnové reformy ve stylu 50. let minulého století.
Dodejme ale, ale v jistém slova smyslu měnová reforma vlastně již probíhá. Jak jsme si již řekli, měnová reforma je akt, při kterém je zásahem státu změněna hodnota platidla. Když si uvědomíme, že inflace byla vyvolána činy státu (expanzívní měnová politika a navyšování peněžní zásoby při současných lockdownech zabraňujících tvorbě zboží a služeb), podmínka zásahu státu je splněna. A pokud jde o ztrátu hodnoty měny, ta je krom jiného dána kupříkladu tím, že úspory v penzijních fondech kombinací nastavení dosažitelných výnosů a inflace jsou a budou znehodnocovány. Tedy v jistém slova smyslu jakási „soft“ měnová reforma vlastně probíhá.
https://twitter.com/LubosVana/status/1610405768750137344
v dluhové a inflační únii jsou centrální banky výko(n)ný orgán organizovaného klepto pluto totalitního korporátu, jehož součástí je i šichtařová s.r.o., alias modré straky. a rády by zase zavzpomínaly (Za Klause bylo nejlíp, Piráti
jsou revoluční mládež, míní Jan Zahradil) na zlaté kmotrovské časy. tihle „ekonomové“ (příčina a následek, dnešního ekonomického marastu) tuto kauzu jen “chytře” využívají, či spíše zneužívají. ekonomka šichtařová to je oxymoron.
Ať jdou do hajzlu , Fijala se kasal v ČT jak skvělé řídí Česko i EU a ono hovnajs !!
Skvělé řízení Banderosvoloče, zvlášť půjčkou pro Banderonacisty ve výši 4miliardy eur z fašoEU……za to by měl Petro Fijalenko Banderonacistovič 👎☠️
Loňský rok vstoupí do dějin fiskální politiky neveselým rekordem. Státní dluh pod taktovkou @ODScz
vzrostl za jediný rok o 429 mld. Je to číslo, které překonalo i covidový rok 2020 s uzavřenou ekonomikou. @Zbynek_Stanjura za 12 měsíců dokázal zadlužit každého Čecha o 41 tis. Kč
https://twitter.com/JiriSimon/status/1610539222007439360
Fialova vláda si půjčí u Evropské investiční banky bezmála 5 miliard korun na zdravotní péči o ukrajinské migranty v ČR!
https://www.pokec24.cz/nezarazene/hleda-se-ukrajinec-nezkousejte-ho-zadrzet-a-uz-to-jede/
Psalo se o eurech……
i v korunách je to na přesdržku…
Tempo zadlužování Buresovy a Fialovy vlády je děsivé.
Marketko,
Podle toho co děla tato cizi (v cizim zajmu) „rozpočtově odpovědna vlada“ čeka nas dalši zdražovani, protože dluhy mezinarodnim lichvařum a proplaceni statnich dluhopisu spekulantum je potřeba splacet, fabriky se postěhuji do protekcionistickych USA, ktere ve svem zajmu devastuji ekonomiku Evropy (kupřikladu odstřelem obou Norctrimu, americkou zastupnou valkou na Ukrajině a nařizenymi protiruskymi sankcemi) a diky drahym energiim bude rust nezaměstnanost. Inflace znehodnocuje uspory, lidem postupně ubyvaji penize, resp. upada měna. Takže vlada co? Vlada zatiži zbyle ekonomicke subjekty extremni dani, aby mohla splacet dluhy, proplacet dluhopisy, realizovat nesmyslne projekty, podporovat cizi valku, živit cizince a realizovat nejruznějši EU nesmysly nařizene anebo dobrovolně aktivisticky přijate. . Ceny porostou, lide přestanou kupovat zbytne věci a statu bude hrozit co? No přece jak pišete statni bankrot.
A po statnim bankrotu přichazi co? Jak jste to řikala? Žeby MĚNA?
S důvody měnové reformy v r. 1953 se pani autorka jaksi plete a míjí se s podstatou a hlavní příčinou tehdejší reformy. Zásadní tehdy bylo se odpojit od západního měnového systému ovládaného Rothschildy! Jinou možnost tehdy komunisté neměli, těžko by jim bylo dovoleno provést ohromné investiční věci jako výstavbu průmyslu, velkých staveb a i třeba industrializaci Slovenska. Buď to pani autorka neví nebo to nechápe, popř. odvádí pozornost od meritu věci. Zase je mimo jako s příčinou současné ohromné inflace u nás a na slavném Západě…..kdy ona tvrdila, že je to přílišnou emisí USD a eura západních bank, ale že hlavni příčinou je umělé zvýšení cen energií jí opět nedocvaklo. Drtivá většina občanů, firem a společností totiž ty penize nemá a pak tedy se nabizi otázka, kdepak ty nadměrně emitované peníze paní ekonomko jsou? Odpovím: Zase další židovina od té bandy Rothschildů!
paní ekonomka má západní školy a tam se učí, že západ vždy nese světlo. Zhasne – li světlo, západ za to nikdy nemůže. Zvláštní na této doktríně je to, že i ti, co školy “ nemají“, mají tuto doktrínu vytetovanou na mozku. Viz zdejší Jiří a spol.
Aha, tak proto se komáři rozhodli všechny okrást. Jinak se pleteš. Obyvatelé ČR mají obrovské úspory. I proto je taková inflace. Kupují stále zboží a služby, i když jsou drahé. Obchodníci pak nemusí s cenou dolů.
A proto obchodníci i zavedené obchody,restaurace a podniky krachují ty banderopyzděc?!!!!
Fakt? Pár restaurací ano, hlavně v důsledku covidu. Ale jinak žádný zkrachovalý podnik ve svém okolí neznám. Nezaměstnanost stále mizivá. Každý, kdo není úplný lempl jako Wojcek, práci najde.
U vás mezi Aspenkretény je ještě volno?
Už jste zoufalí a víte že se brzy bude účtovat sráči z neziskovek!
Ale prd. Jsem úplně v pohodě. Jako většina společnosti.
hOVNO TY BANDEROPYZDĚC MÁŠ V HUBĚ A TO,ŽE TY NEZNÁŠ ŽÁDNÝ PODNIK,NEZNAMENÁ,ŽE NEZKRACHOVAL……A I OSTATNÍ VÍME MINIMÁLNĚ O TĚCH,ČTYŘECH!
Inflace má jistě jeden z kořenů v tom, že Vyspělý Civilisovaný Západ se vrátil k středověké víře, že peníze rostou na stromech, nově to navzal kvantitativní uvolňování. Ale tyhle nekryté peníze se rychle naakumovali u finančních elit a dnes je vidíme v nafouklých cenách CP. bondů, nemovistí, podnikatelských projektů, které jsou v podstatě podvod na investiční hejhly. Pokud jde o peníze co má Pepík a Mařka, tak už jsou známy první čísla z maloobchodním prodeji v posledním kv. r. 22 a i vč. Svátků konsumu. Výsledky tě Adámku usvědčí, že zde jen trollíš lži. Pravda, dle Forbesu je nově nejbohatším člověkem Francouz, který prodává konsumní tretky s PR výlučnosti a luxusu. Ovšem soudit podle toho, že globálník Pepík a Mařka mají hodně peněz je inteligence deficit trolla. A u nás za fialohnusu už přišel Pepík a Mařka o dobrých 25 pct. úspor inflací, kterou fialohnus má na svědomí.
Ti znudění pitomci soustruhátu na 3 000% čt orwell a bezpočtu titulovaných fachidiotů jedno oborů pořád vymýšlejí nějakou hrůznou zrůdnost vidin svých jacht v karibiku, kripové těžce debilní hrůzní zrůdní.
Naše Koruna vůči euru a dolaru posiluje. Je to indicie toho, že na Forexu je o naši měnu zájem. nemyslím si, že silní spekulanti nemají k naší měně nedůvěru, právě naopak, jinak by cena koruny nerostla – je stále vysoká poptávka.
Závěr si musí každý majitel české koruny udělat sám.
Taky jsem rád za Fialovu vládu. Díky ní mají zahraniční investoři důvěru v korunu a ta nejde do kopru jako Orbánův forint.
Multinicku, jejich důvěru pak jistě posiluje ruinování státních financí, astronomické schodky státního rozpočtu, a výpůjčky u zahraničních banksters na již 700 tis UA imigrantů na populaci nativní 10 mil. hlav. Plus půjčky i přímo kyjevskému režimu.Korunu drží turbo spalování devizových rezerv Michlem z Centální banky, až rezervy na intervence ve prospěvh krachle dojdou, tak důvěra, ve skutečnosti hra z korunou v zahraničních kasinech rychle skonční. A jak říká Šichtářová, Toníček Zápotocký měnu uděla ze dne na den, fialohnus ji dělá metodu salámovou, a vovce jsou vařeny pomalu.
přesně tak, fiala pouze zaručuje, že západní spekulant v žádném případě o zisk nepříjde, ani po úplném bankrotu česka.
proboha, to duní, je před volbama
Madam má snahu každým svým hloupým textem překonat hloupost toho minulého textu. Mohla by dělat poradce prezidentovi.
Zadání západních finančních kruhů, které česká fialová vláda srdnatě plní, je zničení vztahu mezi prací (pílí, schopnostmi, iniciativou) a odměnou za práci. Jinými slovy, co nejdřív učinit co největší část obyvatelstva přímo závislou na nejrůznějších formách státní podpory. Globalisté tím zabíjejí hned několik much jednou ranou, výsledkem bude chystaný „nepodmíněný příjem“, tedy totální otroctví za nadšeného potlesku zotročených.