18.11.2022
Kategorie: Historie

33 let poté

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

Každý rok si 17. listopadu kladu otázku, kam jsme se vlastně od Sametové revoluce posunuli. Musím bohužel konstatovat, že každým rokem se toto zamyšlení barví do stále tmavších odstínů.

Co vlastně slavíme? Oslavy Sametové revoluce jsou spíše divadelním představením, značně absurdním kusem, který však nemá mnoho společného s realitou. Jako bychom napodobovali něco, čehož význam už pouze tušíme, a oslavné rituály nám umožní zaměstnat se, abychom se nemuseli ptát, v čem zásadním se dnešní politická realita liší od té před 33 lety.

Přicházíme o svobodu. Politici jako je např. ministr Rakušan se nás pokoušejí připravit o jedno ze základních občanských práv: o právo veřejně projevit nesouhlas. Občanská opozice, ať už jsou její názory chytré nebo méně, je ostrakizována a postupně stále patrněji dehumanizována.

Je stále sebevědoměji zpochybňován ekonomický systém, k němuž Listopad přímo či nepřímo vedl, tedy tržní systém a kapitalismus, třebaže z něj už zůstávají jen smutné zbytky. Je tak vlastně neustále potvrzován fakt, že v Listopadu nešlo o kapitalismus. Jenomže to zároveň nevyhnutelně znamená, že nešlo ani o svobodu.

Studenti, kteří před 33 lety byli motorem pozitivní změny a boje proti totalitě jsou dnes tragicky konformní vůči současnému trendu omezování naší svobody. Místo toho, aby si přáli svobodu, bojují za zelenou totalitu a za zničení podstaty naší civilizace. Sebevědomě a velmi agresivně “rebelují” za něco, k čemu v souladu s politickým vývojem směřujeme a mají plnou podporu médií.

Politická názorová alternativa takřka neexistuje. Všichni, včetně těch, kteří se v současném době pokoušejí svolávat demonstrace a budovat politický kapitál na momentálních ekonomických potížích, které dopadají na stále širší část veřejnosti, chtějí vlastně to samé, k čemu tíhnou politické elity: socialismus.

Vládnou nám podobní mentálně i morální nedostateční panáci jako v době šedivé tesilové totality 80. let. Pouze dnes mají politické elity k dispozici daleko šikovnější marketingové nástroje a v šatníku lépe padnoucí obleky.

Spojenectví svobodě nepřátelských politiků se svobodě snad ještě nepřátelštějšími médii si přivlastňuje pojmy, které se k dnešnímu výročí váží, tedy svobodu a demokracii a zacházejí s nimi jako s onucí. I kdybychom považovali demokracii, bude-li omezena jen na věci veřejné, za něco automaticky pozitivního a samospasitelného, v jejich podání je to vždy jen nástroj, který má zničit první z obou pojmů, tedy svobodu.

Svátek 17. listopadu byl ukraden věrozvěsty oficiálně uplatňované, jediné politicky správné “pravdy”. Není to již svátek občanů. A už vůbec ne svátek svobody.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x