18.11.2022
Kategorie: Společnost

Svoboda, inflace a euro

Sdílejte článek:

VLADIMÍR PIKORA

Tak jako každý rok i letos jsem byl na 17. listopadu v centru Prahy. Tentokrát jsem z toho měl, ale jiný pocit, takový zvláštní. Lidé tam přišli s tím, že jdou podpořit nebo bojovat za svobodu, ale měl jsem z nich pocit, že oni bojují za jinou svobodu než já. Já mám totiž pocit, že sice máme více svobody, než jsme měli před listopadem 89, ale méně než jsme měli před dvaceti lety. Neustále se tady ohánějí odkazem listopadu 1989, ale svobodu nám přitom postupně berou. Jen příklad: nejprve nám zakázali kouřit v hospodě, pak nám vzali parkovací místa a všude udělali zóny a teď nám říkají, že si od roku XY nebude smět koupit auto se spalovacím motorem atd.

.
Já si tu svobodu představuji jinak. O tom, jestli se bude v hospodě kouřit, má podle mě rozhodovat majitel. O tom, jestli se bude prodávat určitý typ motoru, má rozhodovat zákazník atd. Socialista by mě hned odsoudil, že jsem anarchista. To není pravda. Jen si myslím, že mnoho věcí není třeba zákon nebo regulace. Mnoho věcí se zreguluje samo. Počet zákonů a regulací by se měl podle mě snížit a nikoli růst. Dnes se v tom nikdo nevyzná.

Smutné bylo, že den boje za svobodu mnoho lidí využilo k vyloženě manipulující agitaci. Na Václaváku byl velký transparent, kde nám vnucovali euro s tím, že kdybychom měli euro, tak nemáme inflaci. To je tak nehorázná lež. Kde jsou všichni ti bojovníci s fake news? Toto se ve veřejném prostoru tak často opakuje, až tomu bude většina lidí věřit. Už to neopakujte.

Realita je taková, že nám nejpodobnější ekonomikou v EU je Slovensko. To má euro. Jeho inflace (14,9 %) je však nyní téměř stejná jako česká (15,1 %). Jinými slovy, kdybychom měli euro, nejspíš bychom měli inflaci podobnou jako dnes. Navíc v Pobaltí mají euro a mají dokonce mnohem vyšší inflaci než my. Už nám s tím eurem nelžete! Nejhorší je, že mi je jasné, že podobné agitační lži jistě létají veřejným prostorem i v jiných oblastech, jen o nich jako laik nevím.

 

Vladimír Pikora

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x