
Může prezident sám odvolat vládu?
JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ
Pokud se nechceme dohadovat, zda prezident podle současné Ústavy ČR může (nebo naopak nesmí) odvolat premiéra, musí být ta Ústava prostě lepší. Za té současné si to totiž představit lze…
Poslední týdny přinášejí na stránkách médií a sociálních sítí diskuzi o tom, zda prezident sám může odvolat vládu nebo „alespoň“ premiéra, nebo nesmí nic z toho, nebo možná může „něco z toho“. Výkladovými tábory vládnou emoce, každý prosazuje kategoricky tu svoji linii, a tak trochu nám uniká příčina těchto diskuzí.
Tou příčinou je jednoduchý fakt, že Ústava je zkrátka formulačně nedokonalá, protože jinak by podobné diskuze nebyly vůbec možné. Ta výkladová nedokonalost v sobě ukrývá velké nebezpečí v tom, že kdyby došlo na „lámání chleba“, můžeme se ocitnout v zemi, kde nebude jisté, kdo jí vládne. Stačí k tomu mít prezidenta, který se opře důsledně pouze o doslovné znění Ústavy, tedy nikoli o doslovné znění a „zvyklosti“, a budeme se přít o to, zda je vláda ještě vůbec vládou. Chci tím říct, že aktuální znění naší Ústavy není v této otázce výkladově jednoznačné. A to může být kámen úrazu a oněch jistot. Nebo “jistot”?
Podle článku 62 Ústavy jsou pravomoci prezidenta v těchto otázkách následující: Prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi, a pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády.
Jen pro některé z těchto kroků jsou stanoveny další podmínky.
V článku 68 Ústavy se specifikuje, že předsedu vlády jmenuje prezident republiky (dle svého uvážení, zde hrají roli ony zvyklosti) a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů. Tedy pro jmenování členů vlády je třeba návrh premiéra. (Ale jak víme z praxe, ani zde nemusí prezident „poslouchat“, a spekulovalo se o tom, že některé návrhy prezident akceptovat prostě nebude. Řešení pak Ústava nepřináší, protože ono jmenování členů vlády je formulováno spíše jako formální povinnost, která má následovat jako samozřejmost – v praxi to ale nemusí opravdu nastat. Ale zpět k premiérovi…)
Vláda pak předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování prezidentem před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry.
Pokud důvěru nezíská, postup se jmenováním vlády se personálně zopakuje. Jestliže ani takto jmenovaná vláda by nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, říká Ústava, že prezident republiky jmenuje předsedu vlády „na návrh předsedy Poslanecké sněmovny“. Zde je tedy jasně uvedený návrh předsedy Poslanecké sněmovny jako podmínka jmenování, jmenování se přitom opět chápe jako „samozřejmě následující“, a dále opět ministry navrhuje takto jmenovaný premiér.
V Ústavě pak najdeme postup pro případné vyslovení nedůvěry vládě – ta může požádat o vyslovení důvěry sama (aby upevnila svou pozici), a Poslanecká sněmovna o tomto návrhu musí hlasovat, nebo může více jak padesát poslanců navrhnout opak – vyslovení nedůvěry.
Vláda je povinna podat demisi (podává ji premiér do rukou prezidenta), když je zamítnut její návrh o vyslovení důvěry, nebo naopak je jí vyslovena nedůvěra. Ústava pak dále říká, že pokud by demisi nepodala, přestože byla povinna ji podat, prezident ji (jako celek) odvolá. Není zde opět spojení „může odvolat“, ale odvolá – tedy je to prezidentova povinnost. Lhůta není dána.
Obdobně, když vláda demisi podá – prezident ji podle Ústavy přijme – jinou možnost mu text nedává. Lhůta není opět dána.
Podobně „bez diskuzí“ určuje Ústava v článku 74 prezidentovi povinnost odvolat člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.
Co z toho v obecné rovině vyplývá ve dvou hlavních oblastech:
Ústava svěřuje setrvání a případný pád vlády formou demise do rukou výhradně Poslanecké sněmovny. O rozhodnutí si vláda řekne buď sama, nebo hlasování vyvolají poslanci. Tedy, ad absurdum, i kdyby se pro demisi vlády vyslovili všichni voliči, nemusí ji vláda podat, a ani prezident tak nemůže na základě této iniciativy učinit.
Dále je nutné zmínit, že Ústava svěřuje hlavní roli v odvolání a jmenování ministrů vlády zase do rukou premiéra – zde je prezident vázán jeho návrhem a nemůže premiérovi „vnucovat“ svoje jména.
ALE je tady jedno velké ale, a to se týká právě funkce premiéra. Ústava totiž odlišuje pojmově „jmenování a odvolání premiéra“ a demisi vlády jako celku, a k tomu navíc výběr a jmenování osoby premiéra svěřuje výhradně do rukou prezidenta (až na onu výjimku „třetího pokusu“ o sestavení vlády, kdy ho navrhuje předseda sněmovny).
Zcela mimo ústavně právní úpravu, a to i tu výkladově odvozenou, zůstává jmenování a odvolání premiéra prezidentem republiky.
Ústava svěřuje jmenování premiéra (a s ním logicky související odvolání premiéra) zcela do rukou prezidenta republiky a jeho vůle, nestanoví tedy ani u jmenování, ani u odvolání, naprosto žádné podmínky, „spolunávrhy“ či hlasování o důvěře (to se spojuje jen s následným odvoláním celé vlády v případě, že nepodá demisi, i když tak měla učinit), a to může být v výkladový problém. A nejsem rozhodně první, kdo na to upozorňuje.
Můžeme tedy stokrát opakovat, že prezident by sám ze své vůle premiéra odvolat neměl, protože by tím padla vláda, a to Ústava spojuje s jiným procesem (vyslovení nebo nevyslovení důvěry nebo přímé vyslovení nedůvěry), pravdou však je, že kdyby se prezident rozhodl premiéra odvolat, nenajdeme v Ústavě text, na který bychom mohli ukázat a říct – v rozporu s tímto ustanovením Ústavy jednal. Jednal by totiž po právu…
Ústava totiž říká jasně:
„Prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,“ přičemž další podmínky stanovuje jen u jmenování a odvolávání ministrů (na návrh předsedy vlády), a upřesňuje postup při vyslovení důvěry či nedůvěry vládě. Jmenování i odvolání je zcela bez podmínek nebo zákonných předpokladů.
A tak, jak se předpokládá, že předsedou vlády jmenuje prezident zástupce vítězné volební strany (nebo zástupce uskupení více stran, jak jsme zaznamenali v posledních volbách), tak může prezident prohlásit, že je oprávněn odvolat předsedu vlády tehdy, kdy o to žádá velké procento občanů, a že i tento postup je tzv. logický a předpokládaný. Odvoláním předsedy vlády by tak sám dosáhl pádu celé vlády.
Pokud by chtěl například Ústavní soud tento krok prezidenta zneplatnit, těžko by se mu stavělo na aktuálním znění Ústavy, které je skutečně nedokonalé a umožňuje minimálně dvojí výklad. (Poznámka: A naopak – jeví-li se nám nesprávné, že by podobnou moc měl v rukou jeden člověk, nemělo by se nám jevit nesprávné vtělit do Ústavy možnost vyjádřit vládě nedůvěru například v celostátním referendu, i kdyby za přísných podmínek jeho vyvolání, procentuální účasti voličů i nutných procent pro ono vyslovení nedůvěry. To proto, aby ve vážných situacích a za existence výrazných deziluzí nebyli voliči dlouhodobě zcela bezmocní).
V každém případě nechceme-li se dohadovat, co vlastně platí, musíme mít právní předpisy výrazně dokonalejší směrem k určitosti výkladu. Ústavou počínaje.
Zdůrazňuji, že tento pohled je ryze právní – popisuji, co by prezident udělat mohl, a o čem mnozí píší, že nikoliv. Není to vůbec jednoznačné, kdyby došlo opravdu na věc… a statisíce lidí v ulicích.
- Migrační pakt: Lže nám celá vládní koalice - 18.4.2025
- Novináři a „novináři“ - 18.4.2025
- Je to Bidenova válka! Ukrajinská tragédie jako výsledek politického hazardu Západu - 18.4.2025
Zeman musi odvolat prizdisrace fialu a jet do Moskvy urovnat vztahy s fialovym hnojem v kleci.
Neměl je ani jmenovat a nemusel by toho Banderonacistoviče odvolávat.
Nu, ale odpálit tuhle mafiánskou sběř to by byl počin a zakončení jeho prezidentské éry, myslím, že by to byl opravdu slavný konec prezidentování a napravil by si reputaci a důvěru lidí, kterou před rokem ztratil. Lidé by mu děkovali. Jestlipak se pochlapí a ještě jednou naposledy bude Ještěr. A jako Ještěr uteče peklu. Přála bych mu tu odvahu.
Vaše vysvětlení miě jen potvrzuje názor že zákon a práv ose přesunuly ze soudních síní a předsíní
přemístilo nenápadně a z naším mlčenlivým souhlasem do říše snů
Snů bezprávých otroku,ve které nás občany této země Vaši kolegové v talárech a lavicích zákonodárců za třicet let snaživého rozkladání této
země mnohé změnilo v dálkpvě a mediálně ovládané roboty.
.Zůstal jen zákon džungle a šmejdskp- havlovské
„Co není zakázano ,je dovoleno
a ti kdo zakazují budem právě my slouhové zemských škůdců.!!! “
Nám ,obětem těchto špinavců zůstává jediná opravdu svobodná volba
Plakat jak že máme holé ruce,nebo si uvědomit že i my máme hole v ruce,
Tak mi to tak nějak připomíná tu teorii relativity, ale v té právnické rovině. A k tomu „holé ruce“. Kdo chce vlka bít, hůl si najde. Jen si lidé musí už konečně uvědomit, že se nám ti „vlci“ jaksi přemnožili a jsou čím dál víc nenažranější a drzejší. „Sukovicemi a vidlemi“ snížení vlčího počtu už je nezbytné. Příroda nemá ráda nerovnováhu, stejně jako dobrý hospodář.
Přiznejme si, že již prezidenta nemáme, zůstala jen troska, která snad ani nevidí, co se děje. Ani náznakem nedává najevo, že by současnou situaci chápal, natož aby se alespoň trochu pokusil o dílčí korekturu směrem ke zdravému rozumu. Ten zvrat je totální. Souvisí s obavami o život v covidové době, nebo něčím jiným? Těžko hádat.
byl celý život v podstatě dobrá hlava,
a teď na stáří se zhovadit před národem.
To neměl zapotřebí.
možná že ty důvody prezidentovo apatie mají podobu konkrétní hrozby.Uvážím-lo neskrývané sviˇnárny,kterými nás neskrývaně oblažují po třicet let ony svobodně ,podvodně a demogaticky zvolení ,věřím všemu.Stejně jako pro mě překvapIvá rezignace Václava Kausse juniora v časech ,
nádějného rozvoje jeho Trika,
Mpžná je to jen jeho odpověď všem mediálně zblblým náhončím štvanice Zeman &Babiš
Ono pane dědek,žít se chce i prezidentovi a hrdinů jsou plné krchovy,
No hrdina nikdy nebyl, spíše samolibě využíval nesporné intelektuální převahy. Ale takhle skončit? Ve výsledku by to bylo stejné, jako kdyby jako normální chlap odstoupil z funkce se všemi z toho plynoucími důsledky. To je totiž debakl i pro těch pár milionů lidí, kteří ho volili.
Co je to za vládu, kde je ministr zahraničí totální blb Lipavský, který měl problémy i se získáním Bc.?
Přitom české Bc. má asi takovou hodnotu, že jsem jedné slečně napsal Bc. práci v sociálním oboru za 2 dny a ona to pak úspěšně odprezentovala.
…
Taky Fiala, toho kdyby se ho podařilo odchytit, oholit a sundat mu brejle, tak by mu přímo z xichtu svítilo to, co má v hlavě.
blbku Pekarovou, krysičku Richterovou a ratlíka Vystrčila.
…
Ale i jiné země zdá se mají problémy.
Podívejme se třeba na Velkou Británii, tam zvolili blbku Trussovou, která by v ČR měla problém i na základce.
VB byla kdysi námořní velmocí, teď je to třetí země, kam
už nechtějí za prací ani dlouhodobě nezaměstnaní z Kysúc.
Vrcholem vzdělání tam je přečíst si návod na pračku v rodném jazyce a k obvoďákovi se objednává 14 dní předem.
Oni ani nevědí, v jakém srabu žijí, protože neznají žádný cizí jazyk a tak se nedokáží porovnat se zahraničím.
To by nesměl mít Miloš sevřené půlky z toho, že mu nezatopí na hradě.
Považuji za velmi málo pravděpodobné, že by to udělal. Dobře si uvědomuje, že by nastal chaos a nejspíš by se mezi sebou už začaly řezat v ulicích obě strany barikády. Ihned po odvolání vlády by musely následovat předčasné volby, ale to je organizačně a technicky asi nezvládnutelné (natož zajistit, aby byly regulérní a nezmanipulované).
Pokud by to udělal, byla by to z jeho strany bezprecedentní frajeřina a nejspíš i pomsta těm, co ho chtěli prohlásit za nesvéprávného (pizda Džamila je jen jednou z nich). Nesjpíš bych mu zatleskal, ale pro tento krok to předpokládá mít dobře promyšlený scénář a tahy jako v šachové partii.
Po pádu vlády by nebyly hned volby, napřed by jmenoval dočasnou vládu do voleb..
Je z Kazachstánu, tak jsou celkem rozumní lidi (a proto se jí taky rádi zbavili).
Ale brzy se nahrnou dochtoři z Ukrajiny a to bude rotyka.
je už pravděpodobné, že ten uštěpačný komunista , jeho vlastními slovy „žid“, nemá vliv ani na jídelníček ve své kuchyni
Pokud je mi známo, tak ústavu napsali dva pejzatci a dali si na tom záležet, aby nebyla jednoznačná a jasné formulovaná. Určitě to byl záměr jako jeden z prvních paragrafů, co tam záměrně vnáší u dne nejistoty ve výkladu.
A ta lidská troska na Hradě? Tak ten dědeček má spíš starost, aby dostal včas čistou novou plínu. Smutný konec!
Pardon za překlep
Jděte, paní autorko, s těma statisícema lidí do ulic do, s prominutím, hajzlu.
Erudovaně popisujete (samozřejmě jako právník) VĚCI a jejich možné řešení – (k Vašemu přání?) pouze z pohledu právního. Statisíce lidí v ulicích není, což samozřejmě musíte vědět, řešení. A už vůbec ne právní!! Ty Vaše eventuální statisíce mohou být (pravděpodobně by zase byly) zneužity ku prospěchu pár moci a vším s tím spojeného CHTIVÝCH. Takové osoby , které by (ZMANIPULOVANÝ) dav „vynesl“ do výšin moci by se mohly nejen zbavit dluhů, ale k mlaskačce u koryt by už nepotřebovali A NECHTĚLI PŘIPUSTIT nikoho jiného. Takoví ač nejsou chytří, nejsou vůbec blbí. Blbí pak zůstanou zase ti, (ty statisíce z ulic) kteří by jim naletěli.