10.10.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

A cenu Václava Havla získává …

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Dnes bude ve Štrasburku slavný den. Parlamentní shromáždění Rady Evropy tam, ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77, bude udělovat Cenu Václava Havla za rok 2022. Kandidáti jsou tři – ruský opoziční politik a publicista Vladimir Kara-Murza, maďarská Duhová koalice (Rainbow Coalition), která se zabývá ochranou práv komunity LGBT+, a ukrajinská koalice V 5 hodin ráno (5AM Coalition), která shromažďuje důkazy o ruském porušování lidských práv na Ukrajině.

Jednoho z nich jistě vyberou. A po slavnostním vyhlášením, kdo že je oním šťastlivcem a novým držitelem Ceny Václava Havla za lidská práva, se ještě 12. října uskuteční v Praze slavnostní konference, na počest nového laureáta. Pojďme se tedy pro zajímavost společně podívat, na jakou osobnost se můžou Pražané těšit.

Prvním z nominatů je Vladimir Kara-Murza. Notorický opozičník proti současnému ruskému vedení, toho času ve vazbě, obviněný z vlastizrady a diskreditace ruské armády. Je znám jako dlouholetý spolupracovník Borise Němcova a Michaila Chodorkovského, v jejich úsilí o podporu občanské společnosti a demokracie v Rusku. Politicky působil jako šéf Chodorkovského Nadace Otevřené Rusko. Tedy až do jejího označení ruským generálním prokurátorem za nežádoucí a následného ukončení činnosti spolku Open Russia (27. května 2021). Ať už si o ruském režimu myslíme cokoli, slova jako „občanská společnost” nebo „Otevřené Rusko” dost konkrétně ukazují, odkud vítr fouká.

Dalším kandidátem Havlovy ceny má být Duhová koalice (Rainbow Coalition). Organizace, která se prý v Maďarsku bije za práva LGBT++ občanů. Drobnou pihou na kráse její nominace ovšem může být skutečnost, že je ji poněkud těžké dohledat. Pod křídly „zastřešující” maďarské organizace, sdružující spolky, které se v zemi zabývají LGBT tématikou (Maďarská LGBT alliance), se nachází  následující sdružení: Atlasz Lesbická, gay, bisexuální a transgender sportovní asociace. Háttérova společnost, Labrisz Lesbická asociace. Patentové sdružení, Szimpozion LGBT mládežnické sdružení, Rainbow Mission Foundation a Nadace Rainbow Families. Rainbow Coalition nikde.

Nejblíže deklarovanému názvu by asi mohla být Rainbow Mission Foundation, pořadatel maďarských Gay pride. Což by v kontextu Ceny Václava Havla asi dávalo smysl… Je ovšem také docela možné, že jde o úplně jiný spolek. Ale o tom, co prosazuje, nemůže být sporu. Stejně jako o onom nejpravděpodobnějším směru, odkud je podporován. Podívejme, se pro ilustraci, na sponzory největšího LGBT spolku v Maďarsku, Společnosti Hatter. Mezi jejími prvními 10 finančními přispěvateli najdeme tyto: Spojené státy americké, Lékárna BENU, Budapešťská místní část Ferencváros, Deutsche Aidshilfe e.V.,  Spojené království, Program Erasmus+, Evropská komise…

Třetím z uchazečů o havlovské ocenění, je ukrajinská koalice lidskoprávních nevládek s názvem 5AM Coalition. Ta si vzala za cíl zdokumentování ruských válečných zločinů. Což je bezesporu vážná věc. V každé válce dochází tu a tam, bohužel, k nejrůznějším excesům, ba často i k přímým zločinům proti Ženevským konvencím a lidským právům. Není proto žádný důvod se domnívat, že by se jich zrovna Ruská armáda nemohla dopustit. Stejně, jako armády jiné.

Jisté pochybnosti o objektivitě 5AM Coalition ovšem vzbuzuje její zaměření na zločiny pouze jedné strany konfliktu. A k představě její důvěryhodnosti, bohužel, nepřispívají ani některé body deklarovaných postupů. Například: „Školení novinářů a dobrovolníků o práci se svědky válečných zločinů a jeho dokumentaci”. Což může podezřívavému Středoevropanovi připomínat nalejvárnu, jak „vést” výslechy svědků a jak „správně” o věcech referovat.

Jedna ze členských organizací 5AM Coalition, Krymská skupina pro lidská práva, je ještě otevřenější. Podívejme se na body 4 a 5 jejich programu: „vypracování doporučení vládním agenturám a mezinárodním organizacím zabývajícím se lidskými právy” a „zajištění přítomnosti tématu lidských práv na Krymu v informačním prostoru.” Tady už není co dodávat. Modus operandi hegemona, nepřátelského k Rusku, je tu podán zcela po lopatě – udržovat lidskoprávní téma v informačním prostoru a dávat doporučení nátlakovým organizacím (placeným a úkolovaným z téhož zdroje) jak tlačit a směrovat vlády zemí, které mají tu smutnou povinnost je hostit na svém území… Takhle se to dělá.

Jedna z uvedených organizací, bude tedy dneska oceněna. Tak, jak se to odedávna, jednou ročně konává, v nejrůznějších myslitelných oborech lidské činnosti. Ředitel školy při vysvědčení pochválí premianty, generál po bitvě vyznamená hrdiny, vedení fabriky ocení na konci kvartálu nejlepší pracovníky… Zpravidla je s tím spojena i nějaká materiální odměna. Ovšem tady, v cause Ceny Václava Havla za lidská práva, se řediteli (generálovi, vedoucímu, hegemonovi), který tohle politické hemžení zpovzdálí řídí, povedl skutečný majstrštyk.

Odměnu zajistí a pohoštění zatáhne – jeden z řízených subjektů. Šéf ušetří. To je, jakoby ředitel fabriky nařídil jednomu z mistrů, aby nejlepšího pracovníka kvartálu odměnil ze svého. A taky mu uspořádal trachtaci. To, uznejte, nemá chybu.

Při vzpomínce na Václava Havla, po němž se cena jmenuje, pokrčí běžný čtenář téhle zprávy jen rameny: Jaká cena, takoví laureáti. Zbyteční lidé se sjedou do Prahy, aby se nacpali chlebíčky a poplácali se po zádech, jak to skvěle vedou. Proč to připomínat?

Třeba proto, že se za dva dny v našem hlavním městě sejdou a poveselí proponenti právě té politiky, která nás dostala tam, kde se právě nacházíme.

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x