2.10.2022
Kategorie: Politika

Povstanou noví Rychetští

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Pravdu měla Karolína Stonjeková, která velmi trefně řekla, že volby rozhodují ti, kteří s platnou občankou vyrazí do volební místnosti a rozhodně je nerozhodují ti, kteří brblají doma.

Všeobecné vítězství Pětikolky se podařilo prolomit jen na dvou místech. V Plzni, kde zvítězila Kovářová a v Kroměříži, kde zvítězila Jana Zwyrtek Hamplová. A vlastně jen vítězství Kovářové je alespoň malá facka Markétě Svetrové Dvousvetrové. Všechno ostatní se odehrálo mimo Pětikolku na úkor ANO a nezávislých kandidátů. Je zbytečné plakat nad rozlitým mlíkem, stalo se.

Musíme si teď říci, co bude následovat.

Nejdůležitější je to, že senát v tomto složení bude rozhodovat o soudcích ústavního soudu, kterým příští rok končí mandát. Myslím, že můžeme říci už teď, že se nic nezmění. Povstanou noví Rychetští, v senátu bude mít Pětikolka jasnou většinu a tak budou nominováni i zvoleni ti, kteří přemýšlejí v intencích Fialy a jeho nohsledů.

To je moje první odpověď těm, kteří říkali, že ANO a Pětikolka jsou dvě strany téže mince a je jedno, kdo nás prodá Bruseli. Babiš by měl na ústavní soudce rozhodně jiné požadavky než Pekarová či Rakušan. Zásadovost a pevnost postojů na Alternativě bude mít za následek, že Rychetský bude nahrazen jiným Rychetským. Tohle se prostě stane a nedá se to odestát. Fakt si nejsem jistý, jestli ty pevné postoje stojí za předsedu ústavního soudu, který se nebude lišit od toho současného.

Takřka všude dostali kandidáti v druhém kole méně hlasů, než v prvním. Což znamená, že výběr mezi ďáblem a belzebubem hodně voličů prostě neudělalo. Můj apel na taktickou volbu nebyl vyslyšen. Co je výsledkem? Vyhrála Pětikolka a proti Fialovi nevystoupí žádný naštvaný spolustraník.

Neúspěch babišových kandidátů do senátu navíc znamená, že Andrejko zřejmě nemá šanci v prezidentské volbě, což značně zvyšuje šance kandidátů Pětikolky. Nedivil bych se, kdyby si to Andrejko správně vyhodnotil a zobchodoval svojí ochotu nekandidovat. My se budeme dívat na souboj Pavla a Nerudové. Šanci, že by se do druhého kola probojoval třeba Bašta nebo třeba Březina či Blažko, je velmi velmi nízká. Alternativa disponuje cca 15% hlasy, které bude rozfrcávat mezi tři kandidáty…

Třetí nepříjemnou věcí je, že naše vláda nemá žádný důvod odstoupit. Nic se v podstatě nezměnilo. Hlasy z ulice jsou zatím nedostatečné prozatím nebudou podpořeny ani Babišovými ambicemi (což bylo důležité), ani řevem zklamaných neúspěšných Modroptáků (což bylo skoro nezbytné). Ulice zůstala ve svém hlasu víceméně osamělá. Sto tisíc lidí na Václaváku zatím nevyváží voliče v komunálních a senátních volbách. Je hezké, že sto tisíc lidí pod koněm se shodne, že Vystrčil je zhůbce země, ale volby fungují tak, že stačí dvacet tři tisíc voličů v Jihlavě, co si to nemyslí. Vystrčil byl ale jeden z mála kandidátů, který ve druhém kole dostal víc hlasů než v prvním.

Přidejte si k tomu Nordstrým, jehož zničením bylo eliminováno 90% možností vyjednávání s Ruskem… bude třeba přeskupit síly a hodně si promyslet další postup. Hlas ulice zatím nebyl přetaven ve volební mandáty a děravé trubky se nedají opravit žádným jednáním s Moskvou.

Co teď dál?

Byli jsme svědky jasného signálu (kurňa, i slovo „signál“ už je zprofanované), že je možné uspět i proti Pětikolce. Ale kandidáti musejí být pořádně vidět a to dlouhodobě. Kovářová uspěla proti Naxerovi a Zwyrtek Hamplová proti Pluhařové. Voliči je znali. Ve Vystrčilově volebním obvodě volilo údajně dvakrát tolik lidí, než jinde. Prostě to jde, ale známý ksicht je výhoda, kterou zatím nepřeváží ani Babišův karavan, ani Vidlákovy kydy, ani Nielsenovo doporučení. Nielsen s Nagyovou měli v prvním kole dohromady přes dvacet tisíc hlasů, ale ve druhém kole dostala Nagyová jen o tisíc hlasů víc, než v kole prvním. Voliči netaktizovali. Ani ti, kteří volili PRO, netaktizovali.

Proto bych chtěl apelovat na naše politiky, aby neváhali a už teď přemýšleli o kandidátech do senátu za dva roky. Je zapotřebí, aby se proslavili, aby si na jejich obličeje lidi zvykli, aby se s nimi seznámili a málokdo má dost peněz, aby to stihl tři měsíce před volbami. Jestliže má Alternativa za dva roky alespoň trochu uspět, je zapotřebí, aby si PRO i SPD co nejdříve ujasnili, koho do tohoto klání vyšlou a kandidáti by se měli začít už teď zviditelňovat.

Auředník! Co takhle to za dva roky zkusit znovu ve vedlejším obvodě? Dostatek času…. to by mohlo pomoci, ne? Michal Auředník byl ve svém obvodu extrémně úspěšný, pokud by udržel povědomí o své maličkosti, mohlo by to příště vyjít. To platí i pro Nielsena či Vacka. Je zapotřebí se zvidnitelňovat už teď. Jinak to zase bude souboj mezi ANO a Pětikolkou… Konstelace za dva roky bude nejspíš úplně jiná, ale určitě se nezmění to, že Pětikolka dostane na kampaň peníze ze státního rozpočtu, Babiš má peněz dost a Alternativa to pak za tři měsíce zřejmě nestihne, i když už může mít o něco větší podporu.

Je jasné, že Fiala nám u moci ještě chvíli vydrží. Jeho vlastní lidi ho nesestřelí. Nemají důvod. Nic se jim nestalo. Pokud budou předčasné volby, tak skutečně až pod tlakem nouze, nikoliv pod tlakem Babiše ani pod tlakem zklamaného Oberfalzera. Zatím si katastrofu dovede představit příliš málo lidí a dokud se nezhmotní o dost více, tlak ulice zřejmě stačit nebude.

Teď budeme čekat. Ne dlouho. Nordstrýmy fakt nefungují a válka na Ukrajině zdaleka neřekla poslední slovo. Komunální volby sice trochu změnily rozložení sil, ale zatím málo. Teploty půjdou dolů, plyn není a nebude. Jsme první, kdo o těchto průserech na obzoru mluví. Jsme první, kdo na ně upozorňují. Teď prostě musíme počkat, až to lidem dojde. Do té doby budeme jen zpovzdálí sledovat zápasy jiných. Můžeme je komentovat, můžeme je posuzovat, ale nezapojíme se do nich. Osamělí matadoři mohou sice sypat písek do soukolí, ale mají jen omezené možnosti. Politický tlak nebude, tlak bídy je sice na obzoru, ale až začne působit, tak už tady ta nouze bude hezky zaháčkovaná. Poslední legální politická možnost, zabránit katastrofě, byla zřejmě promarněna.

Od politiky se teď tady na Kydech vrátíme k soběstačnosti. K tomu, co můžeme prozatím udělat v našich domovech. K přípravám na to, co je v podstatě nevyhnutelné. K přesvědčování sousedů a přátel. K získávání stoupenců a sympatizantů. Ke koordinaci vzájemných akcí, k dalšímu sjednocování a přípravám na tu chvíli, kdy se všechny ty katastrofy stanou. Zatím víc udělat nemůžeme.

 

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (44 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
91 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)