4.8.2022
Kategorie: Ekonomika

Americká prosperita se rozpadá, recese je tady

Sdílejte článek:

Debata o tom, zda jsme v ekonomické recesi, která o víkendu dominovala zprávám, se stala slovní válkou s vysokým politickým významem, leč nízkým reálným významem pro běžného člověka.

Skutečný příběh je o tom, co lidé dělají, aby přežili tuto dobu. Vykašlali se na luxusní potraviny a vtrhli do diskontních prodejen. Omezují cestovní plány, zadlužují se na kreditních kartách a hledají úspory, kde se dá. Ze strachu z nedostatku zboží nakupují ve velkém a přebytky cpou, kam se dá. A ti, kteří se rozhodli pracovat, se drží svých pracovních míst jako klíšťata ze strachu z budoucnosti, přičemž velké korporace propouštějí administrativní pracovníky, jen aby přežily.

Údaje o reálném disponibilním osobním příjmu vypovídají o skutečném stavu. Lidé nemusí čekat na údaje o HDP. Přesně vědí, co se děje, protože to pociťují na své klesající životní úrovni. Reálný příjem po zdanění klesl jen v letošním roce o 8,3 % ročně. Měsíc po měsíci od dubna 2021 se nacházíme v nejdelším období poklesu reálného disponibilního příjmu od druhé světové války. Hodnota dolaru je o 14 procent nižší než před 18 měsíci, ale v některých oblastech je bolest mnohem intenzivnější. Ceny energií vzrostly o 41 procent a ceny potravin o 12,2 procenta.

Ani to však nevypovídá o celé situaci. O víkendu jsem viděl bůček za 13 dolarů za libru ze stejného zdroje, který ještě loni prodával stejný produkt za 4,50 dolaru. Taková maloobchodní cena barbecue mě naprosto šokuje. Můj oblíbený dodavatel právě zdražil na 21 dolarů za libru. A to nejde o žádný nóbl podnik, ale o spolehlivý rodinný podnik bez zbytečného marketingu. Pořád se jim daří vyjít s penězi, ale jen stěží.

Strávil jsem s majitelem nějaký čas, abych získal představu o problémech. Nemůže už prodávat někdejší specialitu tohoto obchodu – kůzlečí maso –, protože sehnat ho je naprosto nemožné. Během našeho rozhovoru se náhodou objevil chovatel koz a vyprávěl o svých vlastních problémech, jak kozy vůbec sehnat. I přes vysoké konečné ceny, které za zvířata může dostat, se marže den ode dne ztenčují a cena krmiva jde nahoru. Byl tam také jeden farmář a mluvil o nákladech na hnojiva pro krmivo.

Takto fungují trhy. Jsou krásné a kouzelné, když jsou peníze zdravé, dodavatelské řetězce spolehlivé a nákladové účetnictví poskytuje obraz ekonomické reality, která je stabilní a předvídatelná. Ale inflace všechno mění a ovlivňuje všechny. Začíná to vypadat jako přežívání, protože člověk nikdy neví, kde ho zasáhne poslední šok. Každé zvýšení cen ovlivňuje všechna ostatní odvětví.

Grilovací restaurace si už nemůže dovolit zaměstnance, protože majitel musí platit tolik peněz, aby si vůbec koupil jejich pozornost a práci. Takže nakonec vaří, krájí, kasíruje a obsluhuje stoly. Vyjádřil frustraci z toho, že nemůže najít zaměstnance, kteří by pracovali dlouhodobě, chodili tak, aby se na ně mohl spolehnout, a vůbec brali svou práci vážně.

Vždy, když to jde, mám ve zvyku navštěvovat obchodníky a majitele podniků. V drtivé většině je dnes největším problémem najít pracovníky. Můžete dostat stovky žádostí, abyste se dozvěděli, že miliony lidí žádají o práci jen proto, aby uspokojili požadavky úřadu práce, který vyžaduje důkazy o hledání práce, aby prokázal svou štědrost.

„Všichni chtějí velké prachy, ale nikdo nechce pracovat,“ je refrén, který slýchám znovu a znovu ve všech odvětvích, od účetnictví přes čištění bazénů až po barmanství. Zákazníci stojí ve frontě a majitelé jsou připraveni vyrazit, ale zdá se, že nemohou sehnat pracovní sílu. Vypadá to, že talentovaný a oddaný zaměstnanec je v dnešní době vzácností.

Krátká historka o kdysi kvalitním hotelu, ve kterém jsem bydlel (podrobnostmi o místě či názvu si nechám pro sebe). V celém hotelu byly nefunkční elektronické klíče. Lidé stáli fronty, aby si nechali aktivovat nové, prodírali se ke svým pokojům, aby zjistili, že stále nefungují, a pak se zase vraceli. Manažer na místě nakonec přecházel z patra do patra, aby lidi pustil do jejich pokojů.

Podle všeho byl stroj, který zpracovává elektronické klíče, rozbitý, ale vedení hotelu nemohlo nikoho sehnat, aby ho opravil, alespoň ne hned. Čekací doby na technickou pomoc pro tento jeden velmi drahý stroj se pohybovaly v řádu hodin, ne-li dnů. Výsledkem bylo, že se všichni zaměstnanci naprosto zbláznili. A všichni měli přirozeně špatnou náladu a vybíjeli si ji na zákaznících a naopak.

V nádržce na záchodě se zasekával plovák, ale v hotelu nebyl instalatér, takže jsem si to nakonec opravil sám. Co se týče bazénu, musel být uzavřen, protože firma, která testuje vodu kvůli nezávadnosti, se několik dní vůbec neukázala. Aby se snížilo riziko, musel ho hotel úplně zavřít.

Tváří v tvář všem těmto frustracím jsem se vydal do pivnice v centru města, kde obvykle hraje živá hudba. Z nepochopitelných důvodů se kapela nedostavila. Ani to nikomu nedali dopředu vědět. Za pultem navíc stál jen jeden člověk a dlouhá fronta lidí čekajících jen na to, aby si něco objednali.

To jsou malé příběhy o rozpadu, ale jsem si jistý, že byste mohli vyprávět podobné ze svého města nebo ze svých cest. Kromě poruch v dodavatelském řetězci, které se nelátají, se v této zemi rozvíjí mnohem větší problém. Stále častěji zažíváme důkazy něčeho mnohem závažnějšího a hůře napravitelného: rozpadu samotné dělby práce.

Vezměme si, co motivovalo skotského ekonoma Adama Smithe k napsání knihy „Bohatství národů“, která vyšla v roce 1776. Jeho cílem bylo racionálně vysvětlit nejneobvyklejší jev své doby: růst životní úrovně nejen bohatých a mocných, ale všech lidí. Starověký svět to nezažil. Proč se to dělo právě teď a co to způsobilo?

Jeho dlouhé a podrobné vysvětlení bylo nakonec stejně krásné jako nudné. Vysvětlil, jak se lidé naučili spolupracovat ve stále větších podnicích tím, že se zaměřili na specializaci. Naučí se jednu dovednost opravdu dobře a nasadí ji s velkou odborností, přičemž se spoléhají na ostatní, že udělají totéž. Tento systém dělby práce dává život starému anglickému přísloví, že mnoho rukou dělá lehkou práci. Zároveň to vytváří bohatství, jako mávnutím kouzelného proutku.

Co umožňuje stále složitější nasazení takového systému? Důvěra, vlastnická práva, vymahatelnost smluv a svoboda snažit se budovat bez invaze soukromých i veřejných kriminálních činů. Výsledkem je robustní a úžasný stroj na vytváření bohatství, z něhož mají prospěch všichni členové společnosti.

Naše doba nás naučila, jak křehký tento systém ve skutečnosti je. Zasáhněte do práv vlastníků, pracovníků a lidí obecně a tuto složitou síť narušíte. Poškozujete vztahy důvěry. Demoralizujete a demotivujete lidi. Riskujete prosperitu jako takovou. To je dobré shrnutí ekonomie dnešní doby.

Recese je skutečná, ale její příčina není jen ve špatné politice Federálního rezervního systému, ale také v širším problému nelidského zacházení vlád s lidmi po dobu dvou a půl roku. Nejde jen o akciový trh a pokles penzijních fondů. Rozpad a zlomy v základním fungování trhu vážně ohrožují vše, co máme rádi. Kvůli tomu zhrubl svět, narušily se procesy budování bohatství a to vše vyvolalo masovou dezorientaci a zmatek. Obětí je prosperita.

Výše jsem uvedl jen několik drobných příběhů, ale problém je dnes všudypřítomný a vidíte ho plošně ve všem a všude. Ať už jde o ceny benzinu, nedostatek kvalifikované pracovní síly, zpoždění letů, čekací doby na technické podpoře, dlouhé prodlevy při shánění dílů na opravu čehokoli nebo záhadné zmizení milionů pracovníků, vše ukazuje na hluboké nebezpečí, že dělba práce, která se formovala stovky let, nyní čelí existenčnímu ohrožení.

Naši vedoucí představitelé se zatím většinou chovají jako pes v memu, v němž hoří dům. Říkají: „To je v pořádku.“ Jistě už neexistuje živé duše, která by jim upřímně věřila.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x