10.6.2022
Kategorie: Kultura a tipy

Vše co potřebujete vědět o kryptoměnách

Sdílejte článek:

Kryptoměny – termín, se kterým jste se již určitě setkali. Podle některých jsou kryptomeny cesta budoucnosti, jiní si je naopak spojují s kriminální činností. S kryptoměnami se pojí i množství mýtů a polopravd. Co všechno byste tedy měli o nich vědět a jaké kryptoměny lze vlastnit?

Co je kryptoměna?

Kryptoměna je jednoduše řečeno digitální měna, se kterou se obchoduje. První decentralizovaná kryptoměna, Bitcoin, vznikla v roce 2009 a jeho tvůrce je dodnes v anonymitě. Známe ho pouze pod pseudonymem, Satoshi Nakamoto. Kryptomeny jsou decentralizované, transparentní, neměnné a díky “blockchain” technologii bezpečné.

To znamená, že žádná instituce ji neumí ovládat ani manipulovat. V síti blockchain jsou bezpečně uloženy všechny informace o transakcích.

5 nejznámějších kryptomen

Bitcoin

Jak jsme již zmínili, nejpopulárnější kryptomenou je Bitcoin. Funguje na principu blockchainu i mnoho dalších kryptomen. Na výrobu nových Bitcoinů, tzv. Bitcoin mining je třeba vyřešit náročné výpočty z oblasti kryptografie. Bitcoin má největší šanci stát se relevantní měnou.

Aktuální Bitcoin kurs

Ethereum

Za vznikem této kryptoměny stojí platforma Ethereum, která se zaměřuje na vývoj chytrých kontraktů a decentralizovaných aplikací pro finanční oblast. Cílem je poskytnout přístup k bezpečným finančním produktům bez kontroly třetí strany, a to pro všechny lidi bez ohledu na jejich národnost nebo víru.

Ethereum navíc v roce 2015 založilo svůj vlastní token Ether. Je možné jej využívat pro všechny transakce v rámci platformy a v poslední době se stal velmi investičním nástrojem.

Aktuální Ethereum kurs

Litecoin

Litecoin se na trhu se objevil v roce 2011 a v tomto případě je autor znám. Zakladatelem Litecoinu je Charlie Lee, bývalý inženýr ze společnosti Google. Litecoin funguje na principu globální “open-source” platební sítě, která není kontrolována žádnou autoritou a v mnohém se podobá Bitcoinu. Tato kryptoměna je oblíbená zejména díky kratší době potřebné k ověření transakce.

Polkadot

Pro mnohé je Polkadot zajímavou kryptomenou, poskytuje funkce zahrnující dva odlišné typy blockchainů. Zakladatelem Polkadot je Gavin Wood, jeden ze spoluzakladatelů Ethereum. Podobně, jak tomu bylo při vzniku Ether tokenu, i Polkadot si založila vlastní token pro uskutečňování interních transakcí.

Dogecoin

Dogecoin patří do kategorie tzn. meme-coinů. Jsou to kryptoměny, které se vytvářejí s cílem pobavení a bez ambicí k dosažení velkého statusu globálně uznávané digitální měny. Dogecoin je však důkazem toho, že i pokus o vtip může skončit velkým úspěchem.

Výhody kryptomen

Bezpečnost

Obchodování s kryptoměnami je jednou s nejspolehlivější formou obchodování. Proč? Protože obchod je zaznamenán na veřejné účetní knize, ke kterému má přístup kdokoli. Obchodovat můžete pouze s majetkem, který vlastníte. Nikdo nemůže obchodovat s falešnými mincemi, zkopírovanými mincemi nebo mincemi, které byly vytvořeny na počítači.

Vysoká peněžní hodnota

Cena jednoho Bitcoinu se pohybuje v tisících amerických dolarů, a to je opravdu velké číslo.

Kryptomeny nejsou ovlivněny žádnou jinou měnou

Většina peněz, které v současnosti používáme, je ovlivněna jinými jmény. Ústředním bodem většiny světových měn je americký dolar. Jeho růst a pokles na trhu mění hodnotu každé jedné měny, to však v případě kryptomen neplatí. Kryptomeny zůstávají neměnné a jejich výkyvy nejsou závislé na výkyvech jiných měn.

Kryptomeny nejsou omezovány zákony

Na rozdíl od většiny světových měn se s kryptoměnami obchoduje výlučně ve virtuálním světě.To znamená, že žádná vláda nemá právo na omezování obchodů s kryptoměnami. Pomocí Bitcoinů tak můžete obchodovat z kterékoli části světa.

Nižší poplatky za přesun

Základní směnný poplatek je o něco vyšší, ale zbývající poplatky za převod jsou výrazně nižší. Při porovnání převodu peněz stejné hodnoty do kryptoměny nebo nějaké jiné světové měny zjistíte, že se vám více vyplatí převést peníze do kryptoměny. Kryptoměny nejsou závislé na bankovních poplatcích a proto váš převod není podmíněn formalitami, se kterými se musíte vypořádat při převodu peněz do některé ze světových měn.

Kryptomeny jsou rozhodně zajímavé. Mnohé se mohou stát alternativními platidly. Nikdo však neumí předpovídat jejich budoucnost s jistotou. U kryptoměn platí, že je třeba investovat do kryptomen opatrně a pouze tolik peněz, které jste ochotni obětovat.

PR

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x