19.5.2022
Kategorie: Ze světa

Západní zbraně pro Ukrajinu míří buďto do černé díry nebo na černý trh

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Některé se ovšem dostanou i na frontu, abychom byli spravedliví, ale jejich osud je často krátkodechý. Dokládám zajímavou analýzu. Opět žádám, aby ti, kterým by tento článek mohl hnout žlučí a podnítit je k nadávkám na mou adresu, jej při čtení facebooku vynechali. Pro ostatní to je velmi zajímavé:


„Pentagon každý týden varuje úřady v Kyjevě, aby zajistily, že se zbraně dodané Západem nedostanou do nesprávných rukou. Zvláštní obavy vzbuzují tzv. MANPADS, tedy řízené střely odpalované pěchotou, které se nyní na Ukrajinu dostávají po tisících. I v dobách míru si Ukrajina vydobyla pověst „šedé zóny“, z níž se zbraně nekontrolovaně sypaly do světa. Jak se tyto zbraně ocitnou na černém trhu?

Americká armáda prý požaduje, aby Kyjev přísně kontroloval, co se stane se zbraněmi, které Spojené státy zaslaly Ukrajině. Oznámil to ve čtvrtek šéf Pentagonu Lloyd Austin na slyšení rozpočtového výboru Kongresu. “Kontroluji to pokaždé, když mluvíme s našimi partnery, a děláme to každý týden,” ujistil americký ministr obrany kongresmany. Poslední varování vydal ve středu během rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Alexejem Reznikovem. “Stále zdůrazňujeme tento velmi, velmi důležitý úhel pohledu,” řekl šéf Pentagonu.

Zvýšený zájem poslanců o osud zbraní dodaných na Ukrajinu je pochopitelný. Ve středu schválila Sněmovna reprezentantů návrh zákona ve výši 40 miliard dolarů (ale byl zablokován senátorem Randem Paulem) poskytující dodatečnou pomoc Kyjevu. Menší část této částky je určena na humanitární účely, větší část na vojenské výdaje. Pro představu, 40 miliard dolarů je 5 procent celkového amerického obranného rozpočtu.

Jak již dříve poznamenal list Vzglyad, objem schválené hodnoty zbraní označených jako americká pomoc Ukrajině je v současnosti 13,6 miliardy dolarů. Zákon o půjčce a pronájmu byl schválen s počáteční hodnotou zbraní a vybavení, které měly být dodány, ve výši 82 miliard USD. Tímto způsobem množství amerických a dalších západních zbraní předaných Kyjevu již daleko převyšuje to, co Západ dodal mudžahedínům během desetileté války v Afghánistánu proti SSSR.

Obavy Američanů jsou pochopitelné vzhledem k tomu, že většinu dodávaných zbraní netvoří obrněná vozidla nebo houfnice, ale ruční zbraně a přenosné systémy, řekl pro Vzglyad vojenský expert Dmitrij Drozdenko, sloupkař časopisu Arsenal of the Fatherland. “Americké protiltetadlové řížené střely Stinger, protitankové systémy Javelin a švédsko-britské přenosné protitankové řízené střely NLAW by se mohly dostat do rukou domácích teroristů,” řekl expert. Teroristé by pak mohli provést teroristický útok, například sestřelení civilního letadla.

Podle Business Insider navíc ukrajinské ozbrojené síly již obdržely ze Spojených států 7000 střel Javelin. Británie poslala na Ukrajinu asi 1000 raketometů NLAW. Podle náčelníka generálního štábu USA Marka Milleyho daly Spojené státy Ukrajině k dispozici celkem „60 000 protitankových zbraní a 25 000 protiletadlových zbraní“.

Bidenova administrativa zároveň poznamenala, že Ukrajinci „nám neříkají o každém náboji“. Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho nejsou zbraně, které ministerstvo obrany dodává určitým jednotkám, označeny. Kirby řekl, že náklaďáky zbraní vyzvedne ukrajinská armáda – většinou v Polsku – a poté je pošle na Ukrajinu.

„Jak ukazují zkušenosti, tyto zbraně se z Ukrajiny, jako z každé jiné země s laxní kontrolou, kde operují neonacistické prapory a které nepodléhají žádnému vrchnímu velení, přesypou do jiných zemí, včetně zemí, odkud nyní přicházejí,“ zdůraznil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v polovině dubna v rozhovoru pro televizní kanál Pervyj Kanal.

Konkrétně se ministr zmínil o dodávce přenosných systémů protivzdušné obrany. “Toto je zbraň teroristů,” řekl Lavrov agentuře TASS. “Mimochodem, ne nadarmo jsme měli s Američany po mnoho let dohodu, že se budeme vzájemně informovat o případných zásilkách MANPADS do zahraničí.”

Náměstek ruského ministra zahraničí Oleg Syromolotov v rozhovoru pro RIA Novosti připomněl, že podle zákona o územní obraně podepsaného Vladimirem Zelenským již bylo distribuováno 25 000 zbraní. “Dostali je také zločinci, které kyjevské úřady propustily z vězení,” řekl Syromolotov. Podle náměstka ministra zahraničí bylo před letošním únorem na Ukrajině v nelegálním oběhu více než pět milionů zbraní.

Stejný odhad – asi pět milionů „zbraní“ – učinil již v roce 2018 šéf dozorčí rady Ukrajinské asociace držitelů zbraní Georgij Učajkin, jak poznamenává Voyennoye Obozreniye. Už tehdy kyjevský Obozrevatel zveřejnil přibližné ceny na ukrajinském černém trhu – a mimo jiné zmínil, že MANPADS Strela-2 nebo Igla lze pořídit „za velmi dostupnou cenu“ od 2000 do 3000 dolarů.

I v relativně klidných letech měla Ukrajina pověst „šedé zóny“, přes kterou byly zbraně směrovány do nestabilních oblastí světa. V roce 2013 zpráva Rady bezpečnosti OSN zjistila, že Ukrajina (spolu se Spojenými arabskými emiráty, Albánií a Arménií) dodala libyjskému režimu Muammara Kaddáfího dva roky předtím ruční palné zbraně a další zbraně, které porušovaly sankce OSN. V roce 2017 zveřejnila mezinárodní nevládní organizace Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) zprávu, která odhalila, že Ukrajina se stala „klíčovým článkem“ v řetězci prodeje zbraní ze zemí EU do afrických států. Zpráva zmiňuje obrněná vozidla, která koupila ukrajinská společnost v Polsku a skončila v Ugandě. Ve stejném roce Amnesty International informovala o zapojení Ukrajiny do prodeje zbraní do válkou zničeného Jižního Súdánu, přestože se Kyjev formálně připojil ke zbrojnímu embargu EU vůči této africké zemi.

Odhadnout objem „odtoků“ v rámci současného programu „Lend-Lease“ Západu je pochopitelně obtížné. Podle zdroje středečního kanálu Nezigar [@russica2] Telegram, „15 až 20 procent zbraní jde okamžitě do severní, západní a střední Afriky, přičemž dodávky provádějí profesionální vojáci z těchto zemí pracující pod rouškou soukromých žoldnéřských firem (PMC) na Ukrajině. Tvrdí se, že „platba bude provedena kryptoměnou a hotovostí.“ Na proces bude dohlížet vedoucí Kanceláře prezidenta Andrij Jermak a zaměstnanci MI6 přidělení do Kanceláře prezidenta Ukrajiny. Podle kanálu Nezigar zbraně zasílané ze západních zemí jdou na Blízký východ prostřednictvím řetězce prostředníků mezi vysokými důstojníky izraelské armády (IDF), aby posílily protiíránské frakce v Sýrii a Iráku, nebo jsou zasílány na komerční bázi do Jemenu, Iráku a Myanmaru (dříve Barma). “. Rovněž se uvádí, že celkový obrat sekundárních prodejů na „ukrajinském trhu se zbraněmi“ činí 700 milionů dolarů měsíčně, nepočítaje výdělky z kryptoměn.

Vojenský expert Drozdenko také předpokládá, že „značná část“ zbraní dodávaných na Ukrajinu, zejména těch přenosných – protitankových a protiletadlových MANPADS – se dlouhodobě obchoduje na černém trhu, který je „prostě obrovský“ a v objemu jej převyšuje pouze obchod s drogami. Podle odhadů odborníků z americké nevládní organizace Global Financial Integrity tvoří nelegální obchod se zbraněmi 10 procent celosvětového prodeje zbraní. Pro srovnání, podle Centra pro analýzu mezinárodního obchodu se zbraněmi (CAMTO) byl globální objem legálního dovozu a vývozu konvenčních zbraní do konce roku 2021 odhadován na 99,6 miliardy dolarů.

„Zbraně z Ukrajiny by mohly proudit do Afriky a odtud do Evropy a Spojených států,“ pokračuje Drozdenko. “Kromě toho by velká část zbraní mohla být určena pro jiné konfliktní zóny, jako je Irák, Sýrie a Libye, kde je poptávka po těžkých zbraních v dostatečném množství, aby byla zisková pro obchodníky na černém trhu.” Podle Drozdenka existují dohody mezi zeměmi, podle kterých nesmí MANPADS vstoupit na černý trh. „Vyzbrojením Ukrajiny však samy USA porušily dohody o kontrole zbrojení,“ jak zdůraznilo ruské ministerstvo zahraničí.

Největší nebezpečí spočívá v tom, co se stane se zbraněmi po skončení bojů, řekl vojenský expert Vladislav Šurigin. “V Afghánistánu byli američtí vojáci okamžitě vyhozeni z armády a bez nároku na sociální dávky, protože opustili sklad zbraní, a byli trestně stíháni. Američané musí být ohromeni tím, jak Ukrajinci rozhazují stovky velmi drahých zbraní a střeliva,“ řekl Šurigin.
Američané se podle něj obávají i proto, že stejný nezáviděníhodný osud očekávají u větších zbraní – dělostřelectva a raketových systémů. “To poslední, co si Pentagon přeje, je, aby všechny tyto zbraně padly do rukou Rusů nebo skončily na globálních trzích se zbraněmi. Takže prohlášení Austina o kontrole odeslaných zbraní je roněním krokodýlích slz,” řekl. “Je pochopitelné, že vzhledem k vývoji situace na frontě zbraně stejně potečou na černý trh. A Pentagon s tím nemůže nic dělat.”

Geopolitická logika konfrontace s Ruskem se však podle mluvčího ukazuje jako silnější než jakékoli bezpečnostní úvahy. “Křižácká výprava proti Rusku přesahuje veškeré zákony i pud sebezáchovy. V sázce je příliš mnoho. V sázce jde o budoucnost světa v americkém stylu. Pokud dokážou rozdrtit Rusko, budou hegemonem na desítky let. Pokud neuspějí, pak se celý globální systém vybudovaný Američany začne hroutit, a proto se přestali starat o své vlastní zákony,“ uzavřel Šurigin.

 

Ivan David

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,41 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x