15.5.2022
Kategorie: Ze světa

Žádné lockdowny, žádné roušky. Nejlepší strategii proti covidu ukázalo Švédsko

Sdílejte článek:

NESPOKOJENY

Švédsko nezavedlo téměř žádná „proticovidová“ omezení, po celou dobu ponechalo otevřené základní školy. Roušky a respirátory nařízeny nebyly, pouze doporučeny. Předpokládaná morová rána ve Švédsku neudeřila. Nejen že se děti ve Švédsku díky trvalé školní docházce nepropadaly do hlubší závislosti na internetu, nejen že stát nezavíral restaurace, služby a provozy, a nemusel pak ani platit podnikatelům za ušlý zisk. Švédsko vyhrálo i ze zdravotního hlediska. Místo WHO predikovaných 90.000 mrtvých Švédů jich bylo spojeno s covidem jen 13.000. Nikoliv však na covid-19, ale „s covidem“.

Už i WHO přiznává úspěch Švédského řešení. Zajímavé také je, že Švýcarsko s mírnějšími opatřeními a otevřenými školami si vedlo lépe než Německo a Rakousko s více restrikcemi.

Nadměrná úmrtnost spojená s COVID-19, leden 2020 – prosinec 2021, přepočteno na 100.000 obyvatel.

Jak WHO počítá nadměrnou úmrtnost:

  • Nadměrná úmrtnost zahrnuje úmrtí přímo přisouzená COVID-19, která země spočítaly a nahlásily WHO.
  • Zahrnuje také úmrtí související přímo s COVID-19, která země nezapočítala ani nenahlásila.
  • Zahrnuje také úmrtí nepřímo spojená s COVID-19 v důsledku jiných příčin a nemocí v důsledku širšího dopadu pandemie na zdravotní systémy a společnost.
  • Je to minus veškerá úmrtí, ke kterým by došlo za normálních okolností, ale byla odvrácena v důsledku změn sociálních podmínek a osobního chování souvisejících s pandemií, např. méně úmrtí v dopravě nebo úmrtí na chřipku v důsledku místních uzamčení a méně cestování.

Vyhrálo Švédsko. Tabulka nadúmrtí dokazuje, že lockdowny byly na nic

„Suďte mě za rok,“ prohlásil v létě 2020 vrchní švédský epidemiolog Anders Tegnell. Tehdy ještě doznívala jeho mezinárodní kritika za prý netečný přístup ke covidu-19. Švédsko nezavedlo téměř žádné uzávěry, dokonce celou dobu ponechalo otevřené základní školy. Roušky a respirátory nařízeny nebyly, pouze doporučeny.

To všechno je známo, známo je i to, že předpokládaná morová rána ve Švédsku neudeřila. Už to byl cenný podnět a argument, proč napříště přistupovat se skepsí k epidemiologickým modelům pánů matematiků (u nás jmenujme Reného Levínského a jeho BISOP, ve světě tým Neila Fergusona z Imperial College v Londýně; posledně jmenovaní svůj slavný model uplatnili mj. i na to Švédsko, vyšlo z něj, že během první vlny na jaře 2020 bez plošných zákazů zahyne na covid 90 tisíc Švédů; ve skutečnosti jich bylo 13 tisíc).

Soudíme Tegnella až za dva roky, kdy vidíme, že jeho úspěch byl ještě větší. Nejen že se děti ve Švédsku díky trvalé školní docházce nepropadaly do hlubší závislosti na internetu, nejen že jak stát nezavíral restaurace a služby a provozy, nemusel pak ani platit podnikatelům za ušlý zisk. Švédsko vyhrálo i ze zdravotního hlediska. Nadúmrtí, tedy počet obyvatel, kteří zemřou jaksi navíc oproti dlouhodobému ročnímu průměru, zaznamenali Švédi ve dvou covidových letech 2020–2021 až překvapivě málo. Symbolicky nedocenitelné je, že tento nález pochází přímo od Světové zdravotnické organizace (WHO) nesoucí velký díl odpovědnosti za to, že čínská metoda lockdownu se rozšířila z Dálného východu i na Západ.

Zdroje:
Global excess deaths associated with COVID-19, January 2020 – December 2021
Vyhrálo Švédsko. Tabulka nadúmrtí dokazuje, že lockdowny byly na nic

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x