30.11.2024
Kategorie: Ekonomika

Když se německý Titanic bude potápět, tak nás jeho vír bude táhnout s sebou

Sdílejte článek:

DARINA KOCSISOVÁ

Bylo nebylo nedávno tomu. Ještě neuběhl měsíc, co jsme po prezidentských volbách v USA světu ukázali, že Češi stále umí převlékat kabáty. A že naši představitelé vědí, kdo je tady stále ještě hegemon. Ale teď jsme to přehnali, Německu jsme dali najevo, že už jejich nadřazené ekonomické postavení brzy skončí.

Donald Trump pronesl ve svém povolebním projevu mj. „ … uděláme, co nikdo jiný nedokázal …“. Nepodceňovala bych význam slov, které zazní v TV, i když zní namyšleně, nafouknutě. Nikdy totiž nevíte, jestli to byla jen slovní hříčka nebo důležitý vzkaz, který je nutno dešifrovat. Třeba jako, když jeden šaramantní, vzdělaný a zkušený pán řekl: „Dejte mi ještě 4 roky a budete mít platy jako v Německu.“

Už více než týden tato hláška patří mezi nejšířenější, nejvtipnější a nejkomentovanější výrok v ČR. Možná i v Německu, protože tam je to musí rozesmát. Nebo spíše postrašit. Proč?

V r. 1990 si Češi přišli v průměru na zhruba 3 300 Kčs, do té doby byl i plat 2 000 Kčs dost vysoký. Letos už se ale výdělky vyšplhaly průměrně na více než 45 tisíc. Na první pohled obrovský skok. V ekonomice ale nic nefunguje samostatně a při porovnání mezd tak musí do hry vstoupit INFLACE.

A ta způsobila, že za 35 let klesla hodnota peněz na necelých 13% jejich tehdejší hodnoty. Pokud máte rádi průměry, tak je to podobné, jako kdyby tady celou dobu těch 35 let byla každý rok inflace zhruba 6 %. Když to vztáhneme na tu průměrnou mzdu, tak zjistíme, že současné velké číslo znamenalo v cenách r. 1990 pouze 5 500 Kč. Tedy ano, mzdy u nás stouply za 35 let v reálné hodnotě o 67%. Máme se tedy lépe, ale reálně o kolik? Není to ani dvojnásobek a stále máme daleko k příjmům našich západní sousedů, nejsme ani na 1/2. V Německu je průměrný plat přes 100 tis. Kč. Ale mají naši sousedé dvojnásobně násobně dražší výdaje? Určitě ne, když se našincům vyplatí jezdí nakupovat potraviny do Německa. Už i Nutelík Zelený na to přišel.

Zpět k úvodní otázce. Proč by to mělo Němce postrašit? Jsou 2 možnosti, jak docílit vyrovnání platů a ani jedna není pro Němce růžová.

A) Vláda, tato či jiná, skutečně docílí zázrak, a to, co se nepodařilo za 35 let, doženeme za 4 roky. Dejme tomu, že nebude inflace ani u nás ani v Německu a u nás platy porostou o 25% ročně, tak ty Němce fakt doženeme. Kdo ten růst bude táhnout?

Státní zaměstnanci, když státní zadlužení je větší a větší a splácet úroky už není hračka ani pro státní rozpočet?

Nebo mzdy v mezinárodních korporacích, v nichž se manažeři zamyslí, změní svůj postoj a budou chtít ocenit pracovitost, odbornost, produktivitu a nasazení Čechů, Moravanů, Slezanů a všech dalších Slovanských národností, co u nás pracují?

To by ale znamenalo dopad na blahobyt v Německu, který je postaven na nerovném postavení států a národů a my jsme jen jedna z mnoha „kolonií“, které vysávají. Toho se Němec musí bát.

B) Nebo to znamená, že u nás se zázrak konat nebude, ale v Německu se sníží průměrný plat? A to vůbec není nereálné s ohledem na to, jak se zhoršuje ekonomická situace. Jak si Němci podřezávají větev pod vlastním zadkem např. v energetice. Jak mají zaděláno na problémy s ohledem na to, kolik musí živit hlav ve státě. Nebo možná všechny ty hlavy zaměstnají na nějakém projektu typu hladová zeď za mzdu výrazně nižší než máme běžně v ČR a při tom množství nezaměstnaných pracantů jejich mzda klesne.

Prostě Německo nemá růžové vyhlídky. A Titaniců máme v Evropě více.

Když se mluví o průměrných platech a průměrné inflaci, nesmíme zapomínat, že PRŮMĚR je jen číslo, které nepopisuje většinu. Např. mzdu má většina zaměstnanců menší než je průměrný plat a 50% menší dokonce než 38 tis. Kč (což je nyní u nás medián). Směrem dolů se tedy na průměru podílí mnoho mezd v rozmezí minimální mzda a průměr (tedy platy cca 19 – 45 tis. Kč u zhruba 3/4 zaměstnanců). Ale směrem nahoru to není tak velká část zaměstnanců, která ten průměr zvedá, za to někteří mají ty platy hodně vzdáleny od průměru. Nejen že někteří berou měsíčně více než průměrný Němec, ale jsou i měsíční příjmy v řádech statisíců a miliónů.

Takže ještě je ve hře třetí možnost:

C) Zvedneme platy hrstce vyvolených, např. poslanec bude měsíčně brát 1 mil. Kč, ředitel VZP, guvernér ČNB, prezident apod. třeba 10 mil. Kč, ředitelé bank mohou brát 50 mil. a na zisku bank se to ani neprojeví a šéf ČEZu by si mohl polepšit na 100 mil. Kč měsíčně, nemá to přeci jednoduché vysvětlovat, proč je elektřina pro domácnosti tak drahá. A průměr, to se nebudeme stačit divit, jak poletí nahoru. Průměr se hezky česky zvedne na Německou úroveň.

A teď se zase tady na tom českém dvorečku můžeme začít zase dohadovat, který scénář je ten správný. Nebo můžeme čekat, že Němci nebudou čekat, vezmou situaci do vlastních rukou a zajistí, že autor těch výroků je ohrožovat z pozice vlády už nebude. Otázka je, jestli personální změna dokáže zvrátit ten jasný ekonomický vývoj.

A nebo se tady na českém písečku můžeme začít přít, jestli ten pán to řekl proto, že:

1) je primitivní populista a lhář

2) upřímně věří tomu, co říká

3) předává vzkazy od svého loutkovodiče

4) onemocněl z té vysoké odpovědnosti a neví, co mluví

5) chtěl zalaškovat a nevědomky postrašil sousedy

Na závěr něco povzbudivého:

Když se německý Titanic bude potápět, tak nás jeho vír bude táhnout s sebou. Ještě to ale můžeme zmírnit, i když času moc nezbývá. Jedno je však jisté:

Až budeme v ČR i v Německu padat ze současné úrovně blahobytu, tak Němci, budou padat z větší výšky. A nic nepotěší více, než to, že je na tom někdo jiný stejně blbě nebo dokonce hůře než my, že?

 

BLOGOSVET.CZ

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)