16.4.2023
Kategorie: Ekonomika

Česká vláda se zadlužila a koupila 166 ostrovů v Karibiku! Nebo ne?

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Je možné za pouhých dvanáct týdnů vytvořit dluh 166 miliard korun? A pokud ano, kam se takové peníze poděly?

 

Výrok v titulku je částečně pravdivý i částečně nepravdivý.

Je pravda, že česká vláda se, tedy vlastně nás, zadlužila. Je pravda i to, že nás vláda skutečně jen za první tři měsíce tohoto roku zadlužila neuvěřitelnou částkou 166 miliard korun. A také je pravda, že tato částka by stačila na zakoupení třeba 166 ostrovů v Karibiku. Není pravda, že vláda ty ostrovy koupila.

Pokud tedy vezmeme v úvahu fakt, že vláda nekoupila 166 ostrovů v Karibiku, pak se musíme ptát: Za co vláda utratila těch obřích 166 miliard korun, o které zvýšila jen za leden až březen náš dluh?

Za těch 166 miliard se nerealizují žádné velké (asi ani malé) investiční akce. Nic se nezlepšilo, nemáme se o 166 miliard lépe. Nemáme o 166 miliard lepší zdravotnictví. Nepostavilo se mnoho kilometrů skvělých dálnic (ony se nepostavily žádné kilometry dálnic). Nemáme nové koncertní síně, sportovní haly ani žádná nová sportoviště pro děti a mládež. A že by jich za 166 miliard bylo!

Zadlužením 166 miliardami korun bychom měli získat spoustu inovací, moderních výrobních postupů. Mohli jsme investovat třeba do výroby čipů. Mohl být masivně podpořen výzkum, třeba v léčbě rakoviny nebo možností velkokapacitního ukládání energie. Mohli jsme těch vydlužených 166 miliard využít na spoustu věcí a projektů, které by zlepšily ekonomiku České republiky a zvýšily perspektivu životní úrovně českých občanů.

Nic z toho se nestalo. Co tedy vlastně máme z těch 166 miliard korun, o které nás vláda za pouhých dvanáct týdnů zadlužila? Kam se podělo 166 miliard korun? Vždyť tato vláda ještě před volbami, když byla opozicí, předchozí vládu oprávněně kritizovala za nehospodárnost a hrozivého zadlužování.

Odpověď na otázku, kam se podělo 166 miliard je jednoduchá. Těch 166 miliard korun se promrhalo, rozházelo, a citlivější čtenáři prominou – prožralo.

Máme přebujelý státní aparát. Máme neúměrně mnoho státních zaměstnanců. Máme přehnaně mnoho lidí, které stát platí i nepřímo. Máme desítky zbytečných, až kocourkovsky směšných úřadů a institucí. Máme přebujelou byrokracii zákazů a příkazů. Máme obrovské dotace, ať do soukromé či státní sféry. Máme předražené státní zakázky, máme třeba předraženou a přesto, nebo právě proto, nefungující digitalizaci státní správy. Naši politici a úředníci lítají po světě, a moc se jim to líbí.

Cítím, že nemá smysl pokračovat ve výčtu toho, za co vše utrácí naše vláda, jak rozhazuje, a jak naše peníze prožírají ty statisíce parazitů ve státním žoldu. Co s tím? Nevím, možná měli pánové Fiala a Stanjura opravdu koupit těch 166 ostrovů v Karibiku.

 

blogosvet.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)