29.5.2023
Kategorie: Ekonomika

Už nás nesponzorují

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Tak se nám republikáni a demokrati v kongresu dohodli na zvýšení dluhového stropu a celý Západ jásá. Vše je vyřešeno. Spojené státy dostojí svým závazkům, propad akcií skončí, vše se vrátí do normálních kolejí, nikdo se nemusí ničeho bát. Demokraté mluví o odvrácení katastrofálního scénáře, který by měl dopad na miliony pracovních míst. Republikáni zase mluví o bezprecedentních škrtech, které se jim podařilo prosadit. Prezident Biden vyzval obě komory, aby zvýšení dluhového stropu schválily…

Jsem jediný, kdo v tom vidí především to, že se Spojené státy zase více zadluží?

Ono se totiž vůbec nic nezměnilo. Už vícekrát se v kongresu hádali o dluhový strop a využívali to jako nátlak na protistranu. Vždycky se nakonec dohodli a i tentokrát bylo víceméně jasné, že se dohodnou. Jen to hrotili až do poslední chvíle, aby ještě trochu zatlačili. Kdyby se totiž nedohodli, Američané by je nejspíš vynesli v zubech. Oni jsou na podobné věci docela hákliví…

Trend je ovšem jasný… největší světový dlužník se zase více zadluží. Zase se vytiskne víc dolarů, aby se to zadlužení nějak pokrylo. Takhle to dělali dlouhá desetiletí. Prostě natiskli další dolary, ty se rozptýlily do světové dolarové ekonomiky, různí diktátoři si henty dolary uložili na švýcarská konta a všichni byli spokojení.

Tedy… do loňského roku. To se najednou ukázalo, že ve jménu západní civilizace je možné různá dolarová konta zamrazit nebo rovnou ukrást. Ano, dělo se to i předtím, ale ve velmi omezené míře a ve velmi křiklavých případech. Od chvíle, kdy Rusko vpadlo na Ukrajinu, se takřka skokově změnil západní přístup k soukromému majetku. Najednou je možné zabavovat oligarchické jachty i oligarchické dolary.

Oligarchové s tučnými konty ovšem nekoukali jako vrány, nenechali se obírat a ejhle… najednou tu máme dedolarizaci. Byli to právě ti bohatí, kteří zatlačili na svoje vlády, diskrétně se začali domlouvat s Čínou či Dubají a začali přesměrovávat svoje penízky. A k nim se přidali i běžní podnikatelé a investoři, kteří zjistili, že je nic nechrání a nevědí dne ani hodiny, kdy si někdo někde vymyslí nové sankce, které se budou týkat právě jejich byznysu. Ne, oni neopustí kšefty s USA. To by byla hloupost. Ale budou diverzifikovat. V situaci, kdy jste postavili továrnu a nevíte, jestli to za rok už nebude na indexu, nemáte jinou volbu.

Všímáte si, že nám žádný pravdomluvný intervjuk nikdy ani nenaznačil, kolik ruských oligarchů se pěkně vrátilo domů a začali utrácet v Moskvě místo v Londýně?

A tak najednou vidíme, že ruská ropa přiteče do naší země nikoliv přes ropovod Družba, ale přes Indii i Itálii. Proč? Protože na jedné straně jsou sankce, na druhé straně prostě není nadbytek ropy a na třetí straně se kšeft musí hýbat. Dobře, v Evropě jsou idioti, ale Saúdové najednou prodávají Číňanům ropu za juany! Indové se nepřiklonili k Západu, ale využili svého postavení jako skvělého nástroje k vlastnímu obohacení. Koneckonců je jich už víc než Číňanů a skoro všichni tam umí anglicky. Stále více zemí dává přihlášku do BRICS a hlavním důvodem jsou kšefty v národních měnách a nebo alespoň v jiné měně, než je dolar.

Ano, dluhový strop se v USA jako obvykle zvedne, jako obvykle to Kongres nakonec schválí, příslušné penízky se na FEDu natisknou (vygenerují v počítači), ale jedna věc je jiná… už zůstanou doma v USA. Místo dolarů míří do světové ekonomiky juany a další měny. A tak mají v USA nezvykle vysokou inflaci. Ale čím více zvedají úrokové sazby, tím víc jim krachují banky. Když nebudou zvedat sazby, bude inflace, protože se zadlužují a tisknou peníze. Na tom se nic nezmění, i kdyby se republikáni s demokraty na dluhovém stropu dohodli úplně hladce.

Stejně tak se nic nezmění na tom, že celou EU stahuje válka Ukrajiny a Ruska ke dnu. Fiala si může vykřikovat co chce a může si na fejsbůku platit jakoukoliv reklamu, ale nic to nemění na tom, že z peněz, které z nás vláda vydře, se nic nového nepostaví. Nakoupí se za ně zbraně, něco půjde na Ukrajinu, něco se zadotuje ČEZu, ale nebudou z toho ani továrny ani silnice ani přehrady či elektrárny.

Navíc si Evropa dobrovolně a radostně otevřela vedle ruské fronty ještě jednu – grýndýlovou. A jak známe z historie… když bojujete na dvou frontách, tak většinou prohrajete.

NATO stále existuje a tváří se velkolepě… ale ani tady se nemění nic na tom, že bez USA by nevydrželo ani pět minut. A je to drahé… to nejvíc vadilo Trumpovi. Ale když se nad tím zamyslíte, je Turecko ještě v NATO? Je Maďarsko ještě v NATO? A hraje NATO v Evropě spíše podle německo – francouzských, nebo spíš podle polských not? Zajímá někoho Stoltenberg? Na české noty se neptám, ty tam nehrají roli. Fiala vždycky udělá, co mu řeknou.

Ať se na to díváte z kterékoliv stránky, přišlo k nám zlomové období dějin, které je ještě urychlováno hloupostí našich elit. Jsme spíš na začátku tohoto procesu, než na jeho konci. Ještě pořád je co promrhat, ještě pořád je co obětovat, ještě pořád je kde brát. Na dluh se to dělá už dvacet let, ale teprve teď se tři čtvrtiny planety rozhodly, že přestanou Západu půjčovat. Obrazně řečeno, předchozí vlády si ještě mohly „napůjčovat“ v Africe. Ty dnešní už musejí obírat vlastní občany. Ještě nedávno mohla EU drancovat zdroje v Rusku v podobě nákupu levné ropy a plynu. Ještě tomu Gazpromu dělali různé arbitráže a podobně. Teď už EU musí drancovat český Temelín, protože ruské zdroje si sama odepsala. Hromadě lidí u nás to ještě nedochází… myslí, že patříme na Západ… ale nevědí, že Západ si to nemyslí. Patříme na Západ asi tak stejně, jako tam patří Bangladéš.

V nejbližší budoucnosti to bude stále markantnější. Dluhová jízda USA, kterou tam zřejmě už nedokáží zvrátit a do toho rostoucí nechuť světa, tuto jízdu sponzorovat. Grýndýlová jízda Evropy, kterou nezastavila ani válka na Ukrajině. Do toho stále rostoucí a neomalenější obírání vlastních občanů, protože černoši i žluťáci už dělají všechno pro to, aby se obírat nenechali. Ne, nestane se to naráz. Ale každý rok teď uvidíme stále hlubší zásek do našich peněženek, protože zbytek světa naopak svoje vrecka postupně přesouvá jinam. Je samozřejmě jasné, že nám budou říkat, že je to pro naše dobro a najdou si spoustu zdůvodnění… koneckonců posledních třicet let se tu investovalo především do propagandy.

Nic to ale nezmění na tom, že Východ už nás nesponzoruje. My se teď jen budeme dívat, jak to dochází i našim ojrohujerským spoluobčanům.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (43 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x