21.4.2023
Kategorie: Ekonomika

Začít musíme u půdy

Sdílejte článek:

TOMÁŠ NIELSEN

Jen kritizovat nestačí. Stále více lidí vidí, že současná vláda naprosto netuší, co má dělat. Nevadí jí to a neřeší to. Pojďme tedy společně s lidmi z praxe mluvit o tom, jaké kroky je potřeba udělat, jak pracovat ZA FUNKČNÍ STÁT. Jsem přesvědčen o tom, že začít musíme opravdu na začátku – u půdy, u zemědělství, u potravin.

Vysoké ceny potravin, nedostatek lékařů na venkově, sucho, likvidace životního prostředí. To je jen část dopadů katastrofální (anti)zemědělské politiky České republiky. Můžeme pokračovat tématy, jako jsou podmínky chovu drůbeže a s ní související epidemie ptačí chřipky, nedostatek českého masa, kůrovec apod.

frantisek_havlat

Nebylo by ale spravedlivé vinit z toho jen současnou vládu. Ta pouze pokračuje v tom, co nastartovaly vlády už v 90. letech. Zemědělství, ochraně životního prostředí a podpoře venkova chybí smysluplná koncepce. Tu nenahradí hesla ani teoretické rady z Evropské unie, nepomohou emisní povolenky, solární panely ani elektromobilita. Je naprosto nezbytné začít situaci řešit smysluplně, na základě dlouhodobé strategie.

O tom, co naše zemědělství potřebuje, hovoří odborníci již dlouho. Jeden z nich, František Havlát, to skvěle shrnul v rozhovoru pro portál Euroactiv už v roce 2019 . Pokud tato témata necháme v rukou ekonomů a politických aktivistů, nikdy nenastartujeme proces, který nám vrátí potravinovou soběstačnost, který pomůže naší přírodě, který otevře dveře budoucnosti našich dětí.

V současné době považuji za nezbytné učinit minimálně následující první kroky:

  • zastavit veškeré zábory zemědělský půdy ve prospěch skladů, logistických a obchodních center, solárních elektráren apod.

  • omezit regulaci malých zemědělských podniků a tím jim otevřít cestu na místní a regionální trhy

  • nastavit vyrovnaná pravidla pro rostlinnou i živočišnou výrobu: 1 VDJ

Současné návrhy ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a vlády Petra Fialy (snížení dotací pro zemědělce bez jakéhokoliv kontextu či úvahy o budoucnosti) jsou jen populistickým krokem bez jakékoliv koncepce. Politika v oblasti zemědělství a životního prostředí musí zůstat v rukou České republiky a musí být založena na odborné diskusi. Co si myslíte Vy? O budoucnosti zemědělství a venkova budu mluvit s Františkem Havlátem. Zajímá mě i Váš pohled.

blogosvet.cz

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x