3.1.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Evropské hodnoty

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Švédsko slavnostně převzalo štafetu „putovního předsednictví” EU. Při této příležitosti nám švédský premiér Ulf Kristersson sdělil, jaké jsou hlavní priority švédského předsednictví. Má jít o bezpečnost, odolnost, prosperitu, demokratické hodnoty a právní stát.

Načasování jeho slov bylo přímo brilantní. Tu hlášku o demokratických hodnotách a právním státě vypustil jen pár dní poté, co bývalý francouzský premier Hollande potvrdil, že s Merkelovou ušili, v letech 2014 a 2015, na Putina boudu. Mezinárodní podraz. Jeho německá kumpánka a duše celého podniku to přiznala už o zhruba týden dříve. Ano, jde o tak zvané Minské dohody.

Ukrajinská vláda, vzniklá z Majdanu, se v roce 2014 pokusila zlomit silou odpor tak zvaných „proruských separatistů” ve východních částech státu. V Doněcké a Luhanské oblasti. Místní, ruskojazyčné obyvatelstvo, jinak řádní občané státu Ukrajina, se postavili se zbraní v ruce na odpor politice nového vedení své země. Požadovali, podle našich médií, naprosto skandální a nehorázné věci. Třeba, aby jim Kyjev povolil mluvit rodným jazykem (rusky) doma i na úřadech a přestal ostřelovat jejich sídliště děly a raketami.

Díky všestranné podpoře z Ruska byli poměrně úspěšní. Ukrajinská armáda dostala výprask u Debalceva a hrozilo, že nespokojencům už nebude mít kdo stát v cestě na Kyjev. Za změnou režimu, který Západ vyšel, podle jisté Nullandové, na pět miliard dolarů. V Bruselu a Washingtonu zasedl krizový management. A na něm padl návrh, vyřešit sporné záležitosti mezinárodním jednáním. Následně byla vytvořena Trilaterální kontaktní skupina pro urovnání situace v Donbasu, složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a OBSE. Za dohody se zaručily Francie s Německem…

No a teď vyšlo najevo, že to byl podraz. Dva ručitelé, Němka a Francouz, se spolu tajně domluvili na dalšího z účastníků. Na Rusko. Že je budou chlácholit, urovnávat každé „nedorozumění”, rozptylovat jeho podezření a případné excesy ukrajinské strany že zasypou slovním balastem a rozmělní dlouhým a úmorným „rokováním” do ztracena. Aby získali čas. A mezi tím budou, spolu s USA, cvičit ukrajinskou armádu a zasypávat ji nejmodernějšími zbraněmi, penězi, materiálem, špionážními informacemi… Až bude připravena na den zúčtování. S Ruskem, jejich partnerem u stolu.

Ale touto drobnou, morální pihou na tváři evropských hodnot, se nenechte zviklat. Patříme přece na Západ… Do vybrané společnosti, kde se sice občas drobné podvůdky stávají. Ale výhradně pro dobrou věc. Jako třeba s tím Strachem.  Heinz-Christianem Strachem. Ministrem Kurzovy Rakouské vlády. Která, od svého ustanovení, přistupovala k evropským hodnotám jaksi chladně a laxně. Hovořila o zavírání hranic, o návratu „migrantů” do Afriky a vůbec se stavěla k německo-unijnímu politickému mainstreamu s nepochopitelnou zpupností. Dokonce i cosi o zájmech Rakouska zaznělo…

Takže se muselo objevit sestříhané video. Aausgerechnet v německých médiích. V Südeutsche Zeitung a Spiegelu. Na něm měl Strache slibovat cosi nějaké Rusce za úplatu.. Do 24 hodin po zveřejnění Strache odstoupil a Kurzova vláda padla. V Berlíně si oddechli, Strache putoval k soudu a budování nové, progresivní a multikulturní Evropy mohlo pokračovat. Co na tom, že po dalších třech letech soud Stracheho v plném rozsahu očistil. A navíc konstatoval, že pasáže originálního, nesestříhaného videa, které Stracheho zbavují jakéhokoli podezření, měly od samého počátku causy k dispozici i Südeutsche Zeitung a Spiegel. Že je však veřejnosti záměrně zatajily. Jestli z vlastní vůle, nebo na příkaz nějakých složek německého státu, to už soud neřešil.

Ale nenechte se morálně znejistit. Evropské hodnoty jsou pevné a právní stát? Ten tu přímo kvete. Tedy… pokud třeba nenastane chyba v Matrixu a do politiky neproklouzne někdo, jako například Salvini. Ten italský.  To pak nezbude než trošku piklit proti řádně zvolenému poslanci, jak předvedla Merkelová na náhodně uniklé nahrávce s italským premiérem. A když se, shodou nešťastných okolností, dostane mezi lid další nahrávka telefonátu, v němž po tomtéž premierovi požaduje, aby za každou cenu zabránil předčasným volbám, protože by je mohli vyhrát „populisti”, tak se to prostě prohlásí za hoax. A ruskou propagandu.

Ale zpět k těm hodnotám. Švédský premier použil ve svém inauguračním naprosto správně obecnější výraz – „demokratické hodnoty”. Protože tento klenot není jen nějakým majetkem naší části Evropy. Kdepak. Vyznává je celý tak zvaný pokrokový svět. S morálním majákem USA v čele. Jak demonstrovala nedávno jedna drobná zprávička z Pentagonu. Američtí činitelé potvrdili Guardianu, že pomáhají Ukrajině s cílenou likvidací ruských generálů. Poskytují prý Ukrajincům zpravodajské informace, které jim umožňují úspěšně zabíjet konkrétní vojenské činitele. Částečný seznam ukrajinských „zářezů na pažbě” je zde.

A tak tu v Evropě žijeme. Nehledíme na drahotu, perspektivu všeobecného úpadku, na utahující se šrouby nesvobody… Ne, nejdůležitější pro nás je, že jsme na té správné straně.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (40 votes, average: 4,98 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x