31.12.2022
Kategorie: Politika

Kandidáti se profilují

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Roztočil se kolotoč představování kandidátů na post prezidenta republiky a v podstatě Alternativa dochází k tomu, že nemá koho volit. Bašta z SPD, který se jevil být asi jedinou zbraní proti Aspen Institutu, se začal prezentovat výrokem, ve kterém označil Pavla a Babiše za vydíratelné Moskvou, a díky tomu za nevolitelné.

Vzal to z toho nejhoršího možného konce, protože velká část lidí zahrnutých do skupiny Alternativa nemá k Rusku tak velké antipatie, jak by si Pětikoalice a eurohujeři přáli. Navíc je velmi těžké si představit, co to ta vydíratelnost Moskvou znamená, čeho by ruští vůdci mohli přitlačením Babiše či Pavla ke zdi dosáhnout. Pokud by to byly narovnávání velmi pokrouceného vztahu mezi Českou republikou a Ruskou federací, obnovení dodávek levných plynu a ropy, uhlí, železné rudy, paliva pro jaderné elektrárny či renovace ostatních obchodních vztahů, pak si Bašta právě vrazil kudlu do vlastního srdce, protože nic jiného si velká část z nás ani nepřeje. Bohužel, nic takového by především Petr Pavel nikdy neudělal, protože je zastáncem tvrdé linie protiruské ideologie. A Babiš naskočil na kauzu Vrbětice a přispěl jako první k rozvratu diplomatických vztahů s Ruskem, takže je evidentní, že Bašta doslova přestřelil a ve své disidentské dušičce vytvořil totální nesmysl, kterým se znemožnil. Místo aby se držel určité linky souběžné s názory představovanými SPD, nabyl tříštivými náboji a střelil sám po sobě a po svých potencionálních příznivcích. Pár slov a vlastní politická smrt.

Je s podivem, že si SPD vybralo za kandidáta na prezidenta právě Baštu. Má v zásobě jistě lepší osobnosti, například MUDr Davida, který však zastupuje tuto stranu v EP. Místo aby do boje o Hrad a přízeň Alternativy po nepochopitelném odstoupení Vitáskové vyslala SPD nějakého ,,střelce“ schopného řečnicky i myšlenkově vzdorovat obrovské přesile a se schopností vytěžit z množství proliberálních kandidátů tříštících sílu voličského zázemí maximum, nasadí opět umírněného veterána bez dostatečné energie. Jako by se opět ukázalo, že SPD zase tak moc u moci být nechce a vyhovuje jí být v šedém pozadí a v dostatečné míře u poloprázdného koryta, které však stále ještě nabízí slušnou obživu. Kdy jindy než právě teď mohla SPD ,,nabrat“ množství dalších potřebných voličů, kteří by ji katapultovali do ještě vyšších pater politiky?

Je třeba si uvědomit stávající situaci. Pětikoalice svou proukrajinskou rétorikou, likvidací ekonomiky a tažením proti vymyšleným dezinformacím vytváří obrovský odpor u velké části českých občanů. Podpora tohoto vládnoucího uskupení razantně poklesla a minimálně dvě z pěti stran v ní spolupracujících by se samostatně nedostaly ani do Parlamentu ČR. Celková podpora Fialy je cca 22%. Vládní koalice přitom vyslovila důvěru Pavlovi, Nerudové a Fischerovi. Pokud se nad tím český volič zamyslí, je to na 22% celkového množství příliš mnoho lidí, kteří se Fialu mohou opřít.

Z tohoto údaje nejásejme, je nad Slunce jasnější, že český volič má v hlavě, mírně řečeno, guláš. To proto, že procentuální vyjádření podpory Pavla či Nerudové udávané médii je buď totální hoax, nebo si méně přemýšlející lidé neuvědomují, že vhodit hlas obchodnici s tituly Nerudové, exhechtkomunistovi Pavlovi či protekčnímu diplomatovi Fischerovi znamená opět dát další porci moci Fialovi, Pekarové, Rakušanovi a té sbírce individuí kolem nich. Pokud bychom však zůstali u stejné míry podpory, jako má vláda, tedy na 22%, pak by všichni jejich kandidáti vypadli v 1.kole, protože by se nedostali jednotlivě přes 10%. To se však asi nestane, o to se postarají média a ti, kdo budou hlasy počítat. Voliči neochotní vždy tleskat Pětikoalici si prostě neuvědomují, že tato svatá trojice je tu připravena plně koordinovat Hrad se Strakovkou a Bruselem či Bílým domem.

Babiš je zatím neviditelný. Jeho ANO vede v předvolebních výzkumech mínění veřejnosti, měl by mít jistých cca 30% voličů, což by mu mělo zajistit posun do 2.kola. Očekává se však rozsudek v jeho kauze, který se snaží do voleb Pětikoalice dotlačit společně s justicí, kterou ovládá, ke ,,zdárnému“ konci. Ten sice po stránce legislativní asi Babiše z boje o Hrad neodsune, protože nestihne nabýt právní moci, ale má ho plně zdiskreditovat. Jestliže Pětikolka dokázala utlumit dopad a průběh vyšetřování kauzy Dozimetr, zašmoulit i další případy a odvrátit pozornost od průšvihů STAN či Top09, pak program Antibabiš pokračuje. Riziko, že by Babiš vyhrál a začal se mstít, je obrovské. Začal by možná vyhlášením amnestie sám na sebe a poté by šlapal i s podporou ANO a SPD Fialovi na paty. Bohužel pro příznivce Alternativy už nezbyl nikdo, ke komu by se mohli s důvěrou obrátit. To proto, že zájmy Andreje Babiše se v mnohém od těch prezentovaných Fialou v nadnárodním měřítku neliší. Nutno tedy konstatovat, že jsme se Baštovo dobrovolnou sebevraždou dostali do další slepé uličky. Volit ho budou voliči SPD a skalní odpůrci Pětikoalice a Babiše. Ztrácí mnoho dosud nerozhodnutých. Představa, že by s tím právě Bašta dokázal ještě něco udělat, je málo reálná. Času zbývá minimálně.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
79 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x