23.12.2022
Kategorie: Politika

Přestaňme si hrát na demokracii a smiřme se s tím, že žijeme v diktatuře

Sdílejte článek:

HONZA PALUSKA

Demokracie je odvozena od slova “démos” tedy lid. Je to forma vlády, v níž o věcech veřejných rozhoduje většina oprávněných občanů. V zastupitelské demokracii o ní rozhodují zástupci toho “lidu”, kteří jsou tím lidem voleni, aby ho zastupovali. Důležitou součástí demokracie je odpovědnost těchto zástupců. Právě ta odlišuje demokracii od autokracie, v níž naopak celou moc drží buď jednotlivec, či úzká skupina lidí, právě bez přímé odpovědnosti komukoliv.

To máte tak. Řekněme, že hypotetický pan Petr před volbami slíbí, že udělal vše pro to, aby zrušil emisní povolenky, protože uměle zdražují pro život lidí důležité statky. I na základě tohoto slibu je zvolen. V průběhu svého mandát tento pan Petr přijde s tím, že emisní povolenky nejen že nezrušil, ale naopak podepsal dohodu, že je ještě rozšíří do oblastí, kde před tím neplatily a zdraží tak ony statky ještě více. Voliči si tedy řeknou: “fajn, pan Petr nás má za kašpary” a toto zprotivení se vlastním slibům mu při obhajobě svého mandátu spočítají i s úroky a vystaví mu patřičné vysvědčení. A nějaký hypotetický pan XY, který by pana Petra v roli vládce chtěl vystřídat, si může říct: “dobrá, pokud jednám v přímém rozporu se svými sliby, lidé mi to nezapomenou a já tak nemám šanci na znovuzvolení”. Je to důležitá forma prevence před tím, aby se ze zástupců vůle lidu nestali její zneužívatelé.

Problémem Evropské unie je skutečnost, že žádný vlastní “démos” nemá! O vašich věcech veřejných rozhodují zástupci, které jste nevolili a ani neměli možnost volit a kteří vám z logiky věci nebudou nikdy odpovědní. Nemáte ani teoretickou možnost jejich rozhodování podrobit kritice a vystavit jim tolik důležité vysvědčení. Právě tato absence tolik potřebné odpovědnosti činí z EU všechno, jen né demokracii.

Jsou před námi zhruba 3 možnosti. Za prvé, vrátíme se zpět k výlučně hospodářské unii, založené na dobrovolné hospodářské spolupráci a správu věcí veřejných necháme na jednotlivých státech (v podstatě konec EU).

Za druhé, EU se transformuje v klasickou unii a přetvoří svoje vnitřní fungování tak, aby tento demokratický deficit eliminovalo. Bude se volit celoevropská kandidátka, s přímou odpovědností volených zástupců svým voličům a Evropskou komisi nahradí orgán vzešlý z těchto voleb.

Za třetí, pokračovat ve statusu quo a smířit se s tím, že o zákonech ovlivňujících váš každodenní život nerozhoduje politik, který je vám odpovědný, ale někdo, kdo vůči vám žádnou odpovědnost nemá a vy ho ani teoreticky nemůžete před žádnou odpovědnost pohnat. Akorát by pak stálo za to si přestat hrát na demokracii a smířit se s tím, že žijeme v diktatuře.

 

FB

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x