4.11.2022
Kategorie: Ekonomika

Řešení upadajících prodejů Škody Auto máme přímo na očích

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Čínská automobilka v prodejích i kvalitě drtí českou škodovku. Čínské sedmimístné auto Chery Tiggo 8 už podle AutoFóra předhání v prodejích 6x naši německou Škodu Auto se všemi jejími vozy. Je kvalitnější, výbava předčí i ty nejdivočejší sny a hlavně, cena je nepoměrně nižší. Evropský automobilový průmysl, náš páteřní průmysl, přitom předáváme právě Číně. Proč? Protože v nařízeném přechodu na elektromobilitu jsme závislí právě na Číně. Na dodávkách z Číny.

„Základní varianta verze Plus začíná na 124 900 CNY, tedy 428 tisících Kč. To je polovina základní ceny Kodiaqu, navíc ani absolutně vrcholná verze First Class nezruinuje ani docela normálního člověka. Přijde na 159 900 CNY, tedy 548 tisíc korun, její výbavová specifikace je přitom odzbrojující,“ píše AutoFórum. Přičemž cena Škoda Kodiaq se šplhá přes 860 tisíc. A to v základní výbavě bez všech udělátek, které nabízí prémiová verze Chery Tiggo 8 za zmíněných 540 tisíc. Prémiovou verzi Škoda Kodiaq si pořídíte za skromných milion a 300 tisíc. Jdeme evoluci vstříc mílovými kroky, zdá se. AutoFórům porovnávalo prodeje v Číně, novinka čínské automobilky v Evropě není k prodeji. Ovšem je to příslib budoucnosti, kdy náš průmysl dojede na naši fanatičnost stran nadšení pro regulace všeho druhu, které nám berou konkurenční výhodu nad zbytkem světa.

V tomto ohledu bychom si měli všimnout tahu Evropské unie, která od roku 2035 nařídila konec výroby spalovacích motorů. Jistě promyšlený tah, kterým vyrazíme evoluci zbytku světa z rukou. Nebo nevyrazíme? Čína je ve výrobě i vývoji elektromobility dál něž Západ. Přičemž samotný Západ je u výroby elektromobilů přímo závislý na dodávkách z Číny. Podobně jako u fotovoltaiky. Čína si zajistila svými neválečnými investicemi do afrického kontinentu surovinovou loajalitu. Ve výsledku tak z velké části předáváme náš klíčový průmysl geopolitickému i obchodnímu soupeři v marné naději, že tím zachráníme svět před uhořením.

(asi podobně, jako svět zachraňuje Německo, když omezuje své zemědělství s tím, že co bude chybět, to si může nakoupit a dovést, papírově bude Německo čisté, reálný dopad na klima bude ovšem horší, protože to, co se vypěstuje mimo EU, se musí nejen do Německa dopravit, ale zároveň to nebude podléhat ekologickým normám, které na sebe Německo samo ušilo a vytváří si tak ze solidního zemědělství zemědělství aktivistické, kde se pěstují ideály, ale o bramboru člověk do budoucna ani nezavadí. Navíc tak vznikne závislost na dovozech. Jako kdybychom se teď už s jednou závislostí na dodávkách surovin nepotýkali.)

Dopadová politika nulová. Jde o tu klimatickou čistotu na papíře. Tam potřebujeme získat co nejlepší čísla. Na oběti nehleďme. Ale je tu otázka – to skutečně chceme tu Evropu definitivně zruinovat? Když budeme o poznání chudší, budeme o poznání více dbát na klima? Když bude o poznání bohatší geopolitický a obchodní soupeř, staneme se, a on s námi, více ekologicky uvědomělými?

V lednu vybuchla sopka Hunga Tonga v jižním Pacifiku. Vědci si spočítali, že výbuch citelně ovlivní klima na celé planetě. Na několik let stoupne teplota. (Nebo klesne. To už podle toho, kteří vědci výbuch sopky komentují a kde. Na ČT tvrdí, že teplota stoupne, na TV Nova, že extrémně klesne. Nic mezi tím. Vyberte si dle vlastních preferencí.) Stačil jeden výbuch sopky. Jeden jediný. Letos si na povrch planety odplivla i japonská sopka Sakuradžima. V závěru roku 2021 sopka Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech soptila plné tři měsíce. U toho je celoroční provoz všech aut v Evropské unii jako pšouknutí. Přesto hystericky přecházíme na elektromobilitu, která výrazně oslabí evropský průmysl a dá injekci živé vody průmyslu čínskému. Proč? Stejnou injekci dostává Čína ve výrobě fotovoltaiky.

Mám řešení. Stačilo by na Tchaj-wan poslat ještě nějaké tři Nancy Pelosiové, dotlačit Čínu k válce a následně ji, i sebe samotné, poslat skrze sankce objevovat taje středověku.

Ale ne, my máme jiné řešení. Petr Fiala ho má:

No není to báječné?

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x