Premiér Petr Fiala se v týdnu takto vyjádřil na twitteru: „Nebudeme zvyšovat daně, považujeme to za špatné. Je dobré, když mají lidé a firmy víc peněz. Zvyšováním daní sebereme lidem víc peněz, stát je pak spotřebuje, rozpustí a přerozdělí je jinak. Pro společnost, ekonomiku i stát je lepší, když peníze mají k dispozici lidé a firmy.“ Závazkem nezvyšování daní asi mnohé potěšil. Copak se ale dá při vývoji inflace mluvit o tom, že lidé a firmy mají víc peněz, tedy reálně, nikoli nominálně?
Premiér Fiala má v těchto výrocích naprostou pravdu, troufám si odhadnout, že někde velmi dobře ocitoval nějakého ekonomického poradce, já bych to totiž podepsala a skoro jako bych slyšela ozvěnu mých vlastních slov.
Při vysoké inflaci, která dosahuje vyšší výše, než jakým tempem rostou příjmy spotřebitelů, samozřejmě nelze mluvit o tom, že lidé mají víc peněz; naopak jich mají méně. Nicméně Fiala zcela očividně nemluvil o tom, že by lidé měli víc peněz obecně, nýbrž o tom, že pokud lidem peníze necháme a nepřerozdělíme je zvýšením daní, víc jim zůstane ve srovnání se situací, kdy peníze přerozdělené jsou.
A navíc – vysokou inflaci máme právě proto, že předešlé vlády příliš přerozdělovaly, tedy příliš vybíraly na daních a příliš vydávaly do ekonomiky – tím Babišova vláda napumpovala do ekonomiky tolik peněz, že došlo k vyšší inflaci než v jinak srovnatelných zemích.
Inflace v dubnu stoupla na 14,2 % z březnových 12,7 %. Vláda s ní bojuje tak, že spustila nový web, takzvaný „Deštník proti drahotě“. Nejde ovšem o novou pomoc, ale souhrn toho, co už platí nebo co dříve vláda avizovala. Navíc dle opozice polovina „deštníku“ je zvýšení důchodů, které ale vyplývá ze zákona a zvýšit by ho tak musela jakákoli vláda. Co si o ochraně tímto deštníkem před silným lijákem drahoty myslíte? Je k něčemu?
Ta hesla uvedená na webu „Deštník proti drahotě“ jsou do značné míry manipulativní. Tak třeba „4,2 miliardy Kč na snížení spotřební daně na pohonné hmoty od června do září“. To je jedno z těchto hesel. Jak jako 4,2 miliardy na snížení daně? Vždyť ta věta je sémanticky úplně chybně. To jako že stát musí vydat 4,2 miliardy na nějaké řízení o snížení daně? Takhle to přece není. Je to tak, že stát nevybere od lidí 4,2 miliardy a nepřerozdělí je. Správně tedy mělo být řečeno: necháme vám o 4,2 miliardy víc. Nebo: obereme vás o 4,2 miliardy méně, než vás stát dříve plánoval obrat.
V podstatě mnoho z daných opatření je proinflační, inflaci ještě víc pohání. Mně tam chybí větší snižování spotřebních daní a dalších daní prodražujících energie či pohonné hmoty, to by mělo skutečný efekt.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza doporučuje zaměstnancům, aby si v souvislosti s inflací nebáli říct o vyšší mzdu. Podle něj chybí firmám stovky tisíc lidí. A udržet si kvalitní zaměstnance je pro podniky klíčové. Je to od bývalého náměstka ministra financí a bývalého sociálního demokrata ta správná rada?
Tomáš Prouza radí jako odborář, nikoliv jako podnikatel. Podniky jsou na pokraji únosného s tím, jak jim rostou náklady. Taky by se mohlo snadno stát, že tak dlouho bude prudit zaměstnanec podle Prouzovy rady se zvýšením mzdy, až dostane výpověď.
Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem ČNB Aleše Michla. V té souvislosti uvedl, že ho zvolil kvůli jeho kritickému postoji ke zvyšování sazeb v době vysoké inflace. Co si lze od nového guvernéra v čele centrální banky slibovat? A co říkáte tomu, že krátce nato začala ČNB mimořádně intervenovat za silnější korunu, což někteří ekonomové komentovali, že tak vlastně intervenuje proti svému nadcházejícímu guvernérovi?
Ano, to je přesné. ČNB intervenovala proti budoucímu guvernérovi. To je tak trochu bizár. Vysvětlím vám to: Máme několik více či méně účinných nástrojů, jak ovlivňovat inflaci a jak proti ní bojovat. Žádný z těch nástrojů není účinný stoprocentně, každý z nich je schopen inflaci spíš jenom brzdit. Řekněme, že bez těchto nástrojů by inflace byla ještě vyšší, než jaká je. Jedním z těch nástrojů jsou vyšší úrokové sazby, druhým nástrojem je silný kurz koruny. Přitom jedno souvisí s druhým: čím vyšší máme úrokové sazby, tím máme silnější kurz koruny, takže obojí proti inflaci působí současně.
Aleš Michl je dlouhodobě proti vysokým úrokovým sazbám, tedy vlastně je pro vyšší inflaci. Jakmile tedy vešlo ve známost, že se stane guvernérem, znamenalo to nižší úrokové sazby, a ty zase znamenaly jednak vyšší inflaci, jednak ale i slabší korunu. Takže koruna oslabila. A tím hned začala působit na vyšší dovozní ceny a tedy na růst inflace… Takže ČNB musela zasáhnout – v podstatě proti guvernérovi.
Evropská centrální banka, která už šest let nepřetržitě drží úrokové sazby na nule, nejspíš od letošního léta začne s jejich pozvolným navyšováním. Alespoň několik jejích představitelů dalo najevo, že je tomu kvůli rychlému růstu inflace nakloněno. Jaký efekt a jak rychle může zvýšení sazeb přinést, pokud by měla být tato očekávání naplněna?
Je to úplně analogické jako u nás – efekt prakticky nebude vidět, spíš jde o to, že inflaci to bude brzdit. Inflace neporoste tak rychle, jak by rostla, kdyby růstu úrokových sazeb nebylo. Převodní mechanismus mezi zvýšením úrokových sazeb a efektem na inflaci je ale minimálně šest měsíců. Takže je to opravdu s křížkem po funuse.
Zhoršující se ekonomická situace mění konzervativní přístup Čechů k financím, a ti se snaží své úspory „zachránit“. Nemovitosti jsou vhodné pro investory s větším množstvím naspořených peněz, akcie vyžadují alespoň trochu se orientovat na trhu s cennými papíry. Za jednoduchou investici je považováno zlato. Pro koho je vhodná? V jaké podobě? V hotovosti, nebo si do zlata spořit? Jaké rady byste měla pro ty, kdo o ní nyní vážně uvažují?
Zlato je vhodné prakticky pro každého, kdo nechce nebo nemůže investovat do nemovitostí, a současně chce ochránit majetek před inflací. Když za mnou přijde klient, že chce investovat do zlata, a tím ochránit peníze před inflací, vždy s ním nejprve rozeberu, co je jeho hlavním úmyslem. Jde mu víc o uchování majetku na delší dobu? Pořešení dědictví? Spoření na důchod? Nebo se bojí nějaké měnové reformy, kolapsu ekonomiky, a chce mít pohotovostní rezervu „pro každý případ“? Odtud pak podle jeho úmyslů klientovi doporučím třeba investiční mince, nebo zlaté slitky. Nedá se říct, že jedno je lepší, nebo horší, spíš obojí má maličko jiné vlastnosti.
Pokud jde o spoření zlata, já upřednostňuji koupit – a převzít. Je to bezpečnější varianta než spoření do drahých kovů. Navíc nemůže dojít k tomu, že spoříte, spoříte… mezitím vám cena zlata ujíždí stále výš, a vy se v podstatě nemůžete „dospořit“ k vašemu prvnímu nákupu a pořád nic nemáte v ruce.
Ja bych k těm hratkam s čisly řekl aso tolik. MNě je u ř*ti jestli vlada vyda 4,2 miliardy na sniženi daně.
MNě a moji rodinu a věřim, že i ostatni ZAJIMA O KOLIK SE SNIŽI CENA ZA LITR BENZINU, /NAFTY, O KOLIK KLESNE CENA POTRAVIN, O KOLIK KLESNE CENA NAJMU, O KOLIK KLESNE CENA ZA KILOWATT EL. ENERGIE, O KOLIK KLESNE CENA PLYNU. A tež mně zajima PROČ JINDE JDE ZASTROPOVAT CENY A PROČ V čr TO NEJDE A PROČ JSOU V ČR CENY NEJVYŠŠI (anebo jedny z nejvyššich).
Mně je u ř*ti, jestli v nějake lichvařske „centralni bance“ , ktera podleha rozhodnutim a doporučenim mezinarodniho soukromeho bankovniho kartelu (BIS založena za 2.SV ve Švycarsku) sedi na postu vrchniho poskoka mezinarodnich finančnich korporaci nějaky Michl. Jinak ČNB je stejně jak polosoukromy FED nezavisla na statu a nepodleha jeho kontrole. A měnu v zapadnim světě v naproste většině netvoři centralni banky (ty tvoři pouze jeji nepatrny materializovany zlomek) ale ve svyhc bankovnich sjetinach PRIVATNI FINANČNI GLOBALNI KORPORACE.
Proč mne to tak připadá? Protiupírské rady z drákulova „ložumentu.
Rady, porady, prorady nebo čekají na signály, tydýti ale mají poradců dost v západních ho.notách.
https://www.youtube.com/watch?v=E_LIMmneLuU
Tež by mě velice zajimalo KDY „ČESKA“ vlada brněnskeho poblitologa STAHNE OBCHODOVANI ČESKE ELEKTŘINY Z BURZY A KDY NECHA ODBORNIKY PODEPSAT DLOUHODOBOU SMLOUVU GARANTUJICI čr NIZKE CENY ZA PLYN. (Podobnou jako maji Němci , Maďaři, Rakušani, Srbove…)
https://www.youtube.com/watch?v=rRUR6yXRDvc
Zrádci si samoodsouhlasili zvýšení evropského dluhu za kovid z 750 miliard.eur na 185 miliard eur, za které ručí národní státy, tedy i čr. A vláda a presstitutti jako obvykle ticho…
Ministři eurozóny 16. března 2013 schválili záchranný balíček pro Kypr v objemu 10 miliard euro pod podmínkou schválení speciální daně na vklady. Podle návrhu měly být vklady menší než 100 tisíc euro zdaněny 6,75%, vklady nad 100 tisíc euro pak sazbou 9,9%. podobné scénáře v řecku. to jsou ty evropské hodnoty v režii eu. Kyperští politici si podle informací stihli ukrýt 4,5 miliardy euro do bezpečí v pátek ještě před zablokováním finančních transakcí. v dluhové únii jsou centrální banky výko(n)ný orgán organizovaného klepto pluto totalitního korporátu, jehož součástí je i šichtařová s.r.o., alias modré straky. a rády by zase zavzpomínaly (Za Klause bylo nejlíp, Piráti jsou revoluční mládež, míní Jan Zahradil) na zlaté kmotrovské časy. tihle „ekonomové“ (příčina a následek, dnešního ekonomického marastu) tuto kauzu jen “chytře” využívají, či spíše zneužívají.
Takže „pomužou“ tim, že zachrani rozmařily stat, ktery zkorumpovali a již jednou obtahli pujčkami na zbytne blbosti, že „okradou“ střadatele na penezich, ktere maji uloženy v jejich bankach.
šichtařka píše, že ji tam chybí snižování daní za energie..
a mi se zase zdá být nadbytečným placení energií na nějaké německé burze za dvojnásoné (nejméně) ceny. Platit elektřinu v Temelínu a plyn v Rusku, tak nemusíme nic řešit…
To je pravda! Ovšem je, ideologicky, nesprávná. Proto se musí hnusné energie, vyprat v Německu. Holt, ideologie něco stojí, že Pekarová?
Jó, ten hadrák, byl jimi, dobře připraven. Ani jsme se nerozkoukali a jsme kolonií a vykradeni. Jó, ty západní hodnoty, nám dávají zabrat!
Burzu budeme bránit do posledního Čecha!
Souhlas, jen bych poupravil, že Babiš přerozděloval víc než Fiala. Vidím to naopak – Fiala přerozděluje mnohem víc a každý jeho signál je jen o dalším přerozdělování. „Dáme, dáme, ale jen potřebným“.
https://www.youtube.com/watch?v=ndhNWvdHBJM&ab_channel=RomanKirsch
tak to máte grýndýl, továrny na baterky, uhlíkové povolenky, likvidace a znovuzprovoznění uhelných a jaderných zdrojů, biomasa žakelíny, tarify za jističe, otužování, covid pasy, dotace korporátu, kotlíkové dotace, revize komínů, revize hospodaření, solární dotace, emise dluhopisů, plynoví provajdeři, burzovní makléři, inflační kalkulátoři, uhlíkoví stopaři, provládní cenzoři, ústavní manipulátoři, zkrátka inteligence…..
A zase jo? Protiloutkářské ctrl // neměl mne zvedat mandle „gramatik
ezlen otkat
To je doba, vyřezaní neaktualizovatelného oslotrona brutopýrace boot bota, lobotomiky. Božská a trochu víc grazy horor komedie. Tfujtajblisty z povolání posláním imbecilizace vnitřně a interně šefkuchaři meny naňamtaných gastro go5.koalogalérkou bezesporu předurčených “schopnostmi zmanipulovaných manipulů. dobrou chuť od aspenů koňů stáje co se samovykydávají vám na palice ze stáje šílených vozků ještě potroublejšími kočími zapřažených mezkomulů s kobylnicemi od alenky z říše divů. :-))
0 OdpovězUpravKvě 17, 2022 13:06
Nechce to adresu ae na článek od pana VK, Kauzy Harabin.
Josef
Mimo téma, ruský plyn končí od 1. června!
16.05.2022 Rusko si nerezervovalo na červen kapacitu na export plynu přes Veľké Kapušany
Ruský plynárenský koncern Gazprom si na červen nerezervoval žádné tranzitní kapacity do Evropy přes Veľké Kapušany na slovensko-ukrajinské hranici.
Kromě toho si Gazprom nerezervoval ani tranzitní kapacitu na export plynu do Evropy plynovodem Jamal. Ten přepravuje ruský plyn přes Bělorusko a Polsko do Německa. Gazprom už minulý týden uvedl, že nebude přepravovat plyn přes Polsko.
https://ekonomika.pravda.sk/energetika/clanok/626901-rusko-si-nerezervovalo-na-jun-kapacitu-na-export-plynu-cez-velke-kapusany/
Debata k článku
emano
Veď takto to chceli Heger a Čaputová. Splnilo sa im želanie. Uvidíme, aká bude sľubovaná energetická solidarita v EÚ. Ak nič záväzné nedohodnú do leta, EU skončí a oni dvaja tiež.
velmiprekvapeny
Toto je narodna katastrofa. A ked to tak aj zostane, tak je to katastrofa celej EU
milas
Ale keď nepôjde plyn cez UA, tak ten plyn môžeme dostať len reverzom z Nemecka a sme v ri ti !!!!!!!!
Mi68
Nechceme byt zavisli od ruskeho plynu a od akeho chceme byt zavisli od usakovskeho tak vypnite kohutiky dobrovolne a nekvakajte tu neandertalci a uvidime o 2 tyzdne dovedu slovensko vase primitivne progresivne dristy.
Adina
Suroviny tvoria len TRETINU príjmov RF! A to nielen ropa a plyn! Rusko má čím kúriť, má čo jesť a má kam aj chodiť k moru! Zato my sa možno ani nenajeme, a ešte zmrzneme!
radik
nevšimol som si zatiaľ zvýšený záujem o kone, voly a povozy zo strany vlády a eurohujerov, podporujúcich sankcie…. uvidíme, čo sa stane, keď plyn a ropa sa stopnú – možno to potrebujú rusi na dokončenie operácie….
future
Prvé zimné mrazy otestujú proamerické bábky v Európe ,či ustanú plné ulice demonštrácií.
rizlon1984
Šak keď Sulik nezaplatil co sa cuduju
34 OdpovězKvě 17, 2022 6:53
Návštěvník
ezlen otkat
Ale někde jsem pochytil že za ropu a energie do eu mají 6% profitu a navíc nemají to problém přesměrovat dalším zájemcům třeba i na tankery s kapalným cng pod panamskou vlajkou emerických investorů nákladu oligarchiády kdo chce globálních lichvářů deepstatismu bidetšarády great resetismu.
0OdpovězUpravKvě 17, 2022 13:23
https://www.youtube.com/watch?v=UBfsS1EGyWc