6.2.2021
Kategorie: Ekonomika

Mýtus o rozevírajících se nůžkách mezi chudými a bohatými

Sdílejte článek:

NIKOLA

Nůžky mezi chudými a bohatými se rozevírají. Kdykoliv uvidíte takové tvrzení, tak bezpochyby bude pokračovat sdělení tím, že by se bohatí měli zdanit. V extrémnějších případech by se měl bohatým majetek zabavit ve prospěch společnosti. Dnes si povíme, proč jsou tato tvrzení nebezpečná, lživá a likvidační nejen k bohatým, ale hlavně k chudým.

Miliardáři nemohou za tvůj nezařízený život

Častým argumentem, který má údajně opřít tézi, že se nůžky rozevírají, je seznam miliardářů. Jejich jmění v tabulkách každoročně roste. Sumy jsou již tak horentní, že je není možné utratit ani za sto životů. Proč se tedy jejich finance nepřesunou chudým? Méně než polovina jmění Elona Muska by mohla zajistit milionu a šesti stům tisícům lidí americký standard života na celý rok, aniž by museli pracovat. Proč chamtivost boháčů způsobuje na celém světě hlad? Nic takového není pravda.

Cílem je pochopit alespoň základní tržní mechanismy

Ta obrovská čísla, která dělají mnohdy problém přečíst, jsou z drtivé části odhadní. Tím neříkám, že je Elon Musk nějaký chudák, ale kdyby se skutečně rozhodl zpeněžit všechny své akcie, majetek, patenty…, tak by cena okamžitě klesla mimo nějaký žebříček největších boháčů.

Nehledě na destruktivní fakt pro všechny napojené firmy, zaměstnance, akcionáře, … Stovky tisíc, možná nějaký ten milión lidí, by přišly o práci. A to vše proto, že by si chtěl někdo na účet uložit pár cifer, o které by následně kvůli soudům a zruinované ekonomice přišel. Nikdo by se nenakrmil, byli by jen další hladoví. Tím chci pouze říci, že ani jeden z toho seznamu boháčů nemá zdaleka tolik, hlavně to nemají na účtech. Mají to v hodnotách, lidech, technologiích. Nikdo z nich nesedí na zlaté hroudě jako Strýček Skrblík.

Jak vzniká bohatství?

Mohu tady pouze uvést definici, know-how bohužel nemám. Nutno však dodat, že vznik bohatství má příznivý dopad na rozvoj společnosti, jednotlivce a jeho okolí. Bohatství nevzniká natištěním peněz. Je závislé na hodnotách, zdrojích, lidech… Bohatství nelze přerozdělit „rovně“, zaniklo by, a žádný pozitivní dopad by to nemělo. Danit bohatství je rovno trestu za úspěch, a bitý na tom není onen miliardář, ale všichni jeho zaměstnanci, všechny firmy, se kterými spolupracuje, především pak ty menší.

Kolik je potřeba miliard k nakrmení miliardáře?

Lidské tělo je schopno pojmout 35 000 kalorií denně, což je přibližně 120 párků v rohlíku. Je to opravdu hodně, jedná se totiž o světový rekord. Většina lidí sní méně. I když je to úctyhodné číslo, tak znamená pouze to, že existuje limit. Tento limit je závislý na čase a schopnosti žaludku pojmout potravinu. Nehledě na bohatství, původ nebo rasu jsou určité hranice, které platí pro všechny. Což znamená, že i kdyby opravdu miliardáři seděli na hroudě zlata, tak z ní ují stejně jako ten chudý.

Co jsou vlastně peníze?

Pokusím se velmi stručně vysvětlit. Peníze fungují jako nositel informace. Jsou náhradou barterové směny (obchod zboží za zboží, nebo služeb). Peníze vyjadřují vzácnost určité komodity, služby… Čím je v oběhu víc peněz, tím je většinou potřeba víc peněz vynaložit ke koupi stejné komodity, služby… Peníze mají v rukou centrální moci jednu velkou nevýhodu, mohou se tisknout do nekonečna, a tím se ztrácí jejich hodnota. Na rozdíl od peněz bude počet vzácných zdrojů pořád limitován. Na světě nebude ani o deka zlata víc, ani o metr krychlový plynu víc, jsme limitováni přírodními zákony. Hodnotu miliardy určuje z velké části existence dalších miliard. Čím víc miliard, tím nižší hodnota každé jednotlivé miliardy.

Nůžky se nerozevírají

To, že někomu přidají další nulu v časopisu nejbohatších lidí, neznačí, že se rozevírají nůžky. Není to ani dobrý emoční „argument“. Odkazovat se na seznam miliardářů s tvrzením, že jejich úspěch je dlážděn chudobou druhých je důkazem naprosté ignorace faktů buď z neznalosti, nebo snahy prosazovat politický tlak.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 3,05 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x